Neden Ağırlık Kaldırmalı? 8 Maddede Ağırlık Kaldırmanın Sağlık Açısından Faydaları

Neden Ağırlık Kaldırmalı? 8 Maddede Ağırlık Kaldırmanın Sağlık Açısından Faydaları

Ağırlık antrenmanı denilince akıllara büyük kaslara ve gelişmiş göğüs yapısına sahip vücut geliştiriciler geliyor. Bir benzetme yapacak olursak Hulk gibi çok kaslı bir görünüme sahip olmayı sevmediğiniz ya da istemediğiniz için bugüne kadar ağırlık antremanlarından kaçınmış olabilirsiniz.
 
Ağırlık antremanlarının sadece vücut geliştiriciler ve profesyonel sporcular için olduğu günler geride kaldı. Ağırlık kaldırma egzersizleri yalnızca kas kütlesi oluşturmaktan ibaret değildir. Ağırlık kaldırma egzersizlerinin yararları arasında daha iyi uyku, kilo kaybını sürdürme, metabolizma hızını arttırma, kronik hastalıklardan kurtulma, kemikleri güçlü ve sağlıklı tutma, iltihaplanmayı azaltma gibi birçok pozitif sonuçları vardır.
 
Ağırlık kaldırmanın faydaları var mı? neler olduğunu konularını araştırdık anlatıyoruz.
 
işte sağlık açısından 8 faydası;
 

1.Daha Fazla Vücut Yağı Yakmanızı Sağlar

 
Ağırlık kaldırmak yağsız vücut kütlenizi arttırır ve bu da gün boyunca yaktığınız toplam kalori miktarını arttırır. Yağsız vücut kütleniz arttığında aslında kas kütleniz artar, kaslar 7/24 enerji harcadığından daha fazla yağ yakmanızı sağlarlar.

2.Kemiklerinizin Güçlenmesini Sağlar

 
Ağırlık kaldırmak yalnızca kaslarınızı çalıştırmaz, kemiklerinizinde gelişmesini ve daha güçlü olmasını sağlar. Araştırmalar, ağırlık kaldırmanın sadece kemik kütlesini korumakla kalmayıp, özellikle menopoz dönemi sonrası kadınlarda oluşan kemik erimesini durdurmasının yanısıra zamanla yeni kemik oluşturabileceğini de göstermiştir.

3.Eklem Hastalıklardan Kurtulma

 
Doğru ağırlık kaldırma egzersizleri eklemlerinizi çevreleyen ve destekleyen kasları güçlendirir. Direnç antremanları hem formunuzu korumanıza hem de eklem bütünlüğünüzü güçlendirmenize yardımcı olarak eklem kireçlenmelerini önlemenize yardımcı olur.

4.Kalp Sağlığınızı Arttıracaksınız

 
Aslında kuvvet antrenmanı kalp sağlığınızı da iyileştirebilir. Appalachian Eyalet Üniversitesi’nin yaptığı bir çalışmada, 45 dakika orta yoğunlukta direnç egzersizi yapan kişilerin kan basıncını yüzde 20 düşürdüğünü gözlemlemiştir. Bu durum, çoğu tansiyon hapıyla aynı faydayı sağladığını hatta haplardan daha iyi olduğunu göstermiştir.

5.Sizi Güçlendirir

 
Ağırlık antrenmanlarının sizi daha güçlü yapabileceği aşikardır. Ancak sizi sadece antrenmanlarınızda değil hayatınızın her alanında güçlü yapar. Düzenli olarak uygulanan ağırlık antrenmanları ev işleri,bahçe işleri,günlük işleriniz gibi birçok alanda hayatınızı kolaylaştırır.

6.Kendinize Olan Güveni Arttırır

 
Yapılan çoğu araştırma, hem erkeklerin hem de kadınların ağırlık kaldırdıklarında kendilerini daha iyi hissettiği gerçeğini doğrulamıştır. Ağırlık kaldırmak ve daha fazla egzersiz yapmak zamanla vücudunuzdaki değişiklikleri fark etmenizi sağlarken kendinize olan özgüveninizin artmasına da neden olur.

7.Kaslarınızın Daha Belirgin Görünmesini Sağlar

 
Ağırlık antrenmanları kas kütlenizi arttırarak hızlı ve belirgin sonuçlar elde etmenizi sağlar. Vücudunuzda gördüğünüz belirgin sonuçlar size keyif vererek spora adapte olmanıza yardımcı olur. Özellikle erkeklerde kas belirginleşmesi ve kas kütlesi artışı büyük bir motivasyon kaynağı olduğundan sporda düzenlilik ve spora olan sevgiyi arttırmaktadır.
 
Kas kütlesi artışı ve kas belirginleşmesinden bahsedilince kadınlar kendilerinin de erkekler gibi büyük kaslara sahip olacağını düşünürler ve ağırlık kaldırma egzersizlerinden korkar ve kaçınırlar. Bu düşünce tamamı ile yanlış bir algıdan ibarettir. Kadınlarda testosteron seviyesi düşük olduğundan ne kadar çok ağırlık egzersizi yaparlarsa yapsınlar erkekler gibi büyük kaslara sahip olmaları dışarıdan bir takviye almadıkları sürece imkansızdır.
 
Harika bir vücuda sahip olmak isteyen kadınların ağırlık antrenmanlarından korkmayıp spor rutinlerine ağırlık egzersizleri eklemeleri hayallerindeki vücuda kavuşmalarını hızlandıracaktır.

8.Kardiyodan Daha Fazla Kalori Yakarsınız

 
1 saatlik kardiyo çalıştığınızda , 1 saatlik ağırlık kaldırma egzersizinden daha fazla kalori yakabilirsiniz fakat yapılan araştırmalara göre ağırlık kaldırma egzersizleri metabolizmanızı hızlandırdığından egzersiz sonrası 24 saatlik dilim göz önüne alındığında uzun vadede ağırlık kaldırma egzersizleri kardiyo antrenmanlarına göre çok daha fazla kalori yakmanızı sağlar.
 
Ağırlık kaldırma antrenmanları yukarıda bahsettiğimiz yararların yanı sıra depresyon,anksiyete gibi hastalıkları yönetmeye yardımcı olur,insülini düzenler,iltihap riskini azaltır. Ağırlık egzersizleri glikozu yakmanıza neden olur, bu da sürekli olarak kan şekeri seviyelerini yönetmeniz gereken tip 2 diyabetle başa çıkmanıza yardımcı olur.
 
Son olarak stresle sağlıklı bir şekilde başa çıkmanın da harika bir yoludur. 
 

Benzer Yazılar

Güncel Gelen Yorumlar 0 Adet

Haydi !
Bizimle bilgini paylaş / Soru sor

Yukarı