Aralıksız Sürekli Spor Zararlı mı? Her Gün Spor Yaparsam Ne Olur?

Aralıksız Sürekli Spor Zararlı mı? Her Gün Spor Yaparsam Ne Olur?

Aralıksız Sürekli Spor Zararlı mı? Her Gün Spor Yaparsam Ne Olur?
 
Antrenmanlardan etkili ve güvenli bir şekilde faydalanmak adına kasların dinlenmesine izin vermek gerekmekte, haftanın 3 ila 5 günü spora zaman ayırmanız önerilmektedir. Dinlenme süresi olmaksızın her gün yapılan sporlar riskler taşımakta ancak ideal egzersiz sıklığı egzersiz tipine ve kişinin kondisyonuna göre büyük değişiklikler göstermektedir.
 
Her gün spor yapmanın olası zararları ışığında size özel ideal egzersiz sıklığını öğrenmenize yardımcı oluyoruz.

Ne Sıklıkta Egzersiz Yapmak Gerekir?

 
 
 
Sağlıklı bir yaşama sahip olmak adına vücudun her gün aktif kalmasını sağlamak, hareketliliğini korumak gerekiyor. Spordan etki görebilmek adına haftada en az 3 gün yapılması ve bunun her gün veya 2 günde bir olacak şekilde giderek sıklaştırılması gerektiği kabul edilen uzman görüşleri arasında ancak her spor her gün yapmak için eşit uygunluk düzeyine sahip değil.
 
İdeal spor süresi ve sıklığı kişinin spor geçmişi, yaptığı sporun türü ve genel sağlık durumu gibi pek çok bilgisi göz önünde bulundurularak, bir uzman tarafından özel olarak ayarlanmalıdır. Örnek vermek gerekirse hayatında daha önce spor yapmamış birinin haftada 5 gün koşarak hareket etmeye başlaması faydadan ziyade zararlar doğurabilir, öte yandan elit sporcular için haftada 2 gün antrenman yapmak oldukça yetersizdir. Kişinin kondisyonuna ve amaçlarına bakılarak profesyonelce düzenlenmiş bir haftalık spor programı tercih edilmesi gerekmekte, ayrıca kardiyo veya direnç egzersizlerinin farklı yoğunluklarda yapılması gerektiğinden program içinde çeşitlilik sağlanmalıdır.
 

Direnç ve Ağırlık Egzersizleri Haftada Kaç Gün Yapılmalı?

 
 
 
Kasların dayanıklılık, kuvvet ve hacimlerinin artmasına odaklanılan dirençli ve ağırlıklı egzersizlerde kasların dinlenmesi ve yeniden yapılanması için aralıklı uygulama şarttır. Kimi programlarda tek bir spor seansı içinde yalnızca üst bölgenin kimilerinde yalnızca alt bölgenin kimilerinde tüm vücudun aynı anda direnç veya ağırlıkla çalıştığı egzersizlerden yararlanılmaktadır. Yapılması uygun görülen spor hangi protokolde olursa olsun bu egzersizlerde kas grupları yoğun bir baskıya maruz kalır ve onarım için dinlenme sürelerine ihtiyaç duyulur.
 
Kişinin hedeflerine ve profesyonelliğine bağlı olarak bu antrenmanlara haftada 3- 5 gün veya 5- 6 gün yer verilebilir, yoğunlaşılan bölgeye bağlı olarak bir gün üst kısım ve bir gün alt kısmın geliştirildiği direnç egzersizleri dönüşümlü olarak uygulanabilir. Her durumda kas liflerinin toparlanması, yeniden harekete hazırlanması için aralıklı şekilde yapılması önerilen bu egzersizler için sizin ne sıklıkta uygulama yapmanız gerektiği uzman değerlendirmesi neticesinde öğrenilebilir.
 

Kardiyo Egzersizleri Haftada Kaç Gün Yapılmalı?

 
 
 
Kilo verme sürecinde olanların veya genel faydaları nedeniyle kardiyo egzersizlerini tercih edenlerin optimal fayda görmek adına kas ve eklemleri zorlamadan sıklık konusunda her güne kadar çıkabilme imkanı vardır. Haftanın 5-6 günü gibi sıklıklarla yapılmaya müsait olan bu egzersizlere koşu, bisiklet, spinning gibi farklı alternatifler dahil edilebilir, böylece tek yönlü yüklenmeden ve buna bağlı sakatlanmalardan kaçınılmış olur.
Kilo verme sürecine yeni başlayan ve spor geçmişi olmayanların koşu yerine yürüme gibi daha hafif egzersiz seçeneklerinden faydalanarak, haftada 3 -4 gün olacak şekilde spora başlaması uygun olabilir. Mevcut alışma sürecinde veya kardiyovasküler dayanıklılığı geliştirme için yapılan sporlarda en ideal haftalık programı çıkarmada uzman görüşüne başvurmanız şart olmaktadır.
 

Fazla Sık Spor Yaptığımı Nasıl Anlarım?

 
 
 
Spor yapan veya yapmayan herkes için gündelik fiziksel aktivitenin ve düzenli hareketliliğin sağlanması gerektiğini biliyoruz. Ayrıca spora uzun aralar vermek demek ondan mental ve fiziksel olarak uzaklaşmak, vücudun alışmasını zorlaştırmak ve yeni bir hareket seansına daha zor alışmak anlamına gelir. Öte yandan pek çok egzersizde vücudun dinlenmesi ve kasların kendini yeniden onararak kuvvetlenmesi için dinlenme günlerine ihtiyaç duyulur ve yaralanmaları önlemede bu molaların önemi büyüktür.
 
Peki egzersiz sıklığı konusunda dengeyi nasıl sağlarım?
 
Fitness ve spor konusunda uzman biri tarafından oluşturulmuş bir programa uyulması minimum risk ve maksimum kazanç için şarttır. Ancak uygulanan programın fazla sık yinelendiğine ve daha çok dinlenmeye ihtiyacınız olduğuna dair bazı işaretler bulunmaktadır:
 
• Ağrı, kramp ve uzayan gerginlik hissi
• Yineleyen şişlik, burkulma veya sakatlanma
• Spor sırasında zorlanma, isteksizlik ve verim düşüklüğü
• Yorgunluk ve halsizlik hissi
 
Bahsedilen şikayetler kendinize her gün çok yüklendiğinizin ve daha sık dinlenmeniz gerektiğinin işareti olabilir ve programınızı oluşturmak adına danıştığınız profesyonelle görüşmeniz önerilir.
 

Benzer Yazılar

Güncel Gelen Yorumlar 0 Adet

Haydi !
Bizimle bilgini paylaş / Soru sor

Yukarı