Koronavirüsten Kaynaklanan Pandemik Beyin Sisi Nedir ? Nasıl Geçer ?

Koronavirüsten Kaynaklanan Pandemik Beyin Sisi Nedir ? Nasıl Geçer ?

Son zamanlarda beyninizde bir sis bulutu hissediyorsanız, eskiden kolaylıkla yaptığınız işler artık daha zor geliyorsa ve artık canınız hiçbir şey yapmak istemiyor uzaklara kaçmak istiyorsanız bunlar pandemik beyin sisinin belirtileri olabilir.
 
Geçtiğimiz günlerde Amerika’da yapılan bir tv programında Pennsylvania Üniversitesi psikiyatri, nöroloji ve radyoloji profesörü Raquel Gur, insanların; evde çok zaman geçirmek, zorunlu yasaklar altına girmek ve sürekli hastalık korkusuyla yaşamak gibi pandeminin getirdiği zorunluluklardan dolayı insanlarda duygusal düzensizlik ve sıkışmışlık hissi yaşayabileceğini söyledi.
 
Raquel Gur’e göre pandemik beyin sisi bir hastalık değildir ve henüz araştırılmış bir konu değildir. Yalnızca dönemsel yaşanan belirsizlik ve yasakların getirdiği bir duygu yansımasıdır.

Pandemik Beyin Sisi Nedir ?

 
Pandemik beyin sisi, pandeminin getirdiği zorunluluklardan ve hayatımızda yaptığı değişikliklerden dolayı düşüncelerimizin daha bulanık hale gelip, odaklanamama ve bıkkınlık durumudur. İnsanlar yalnızlık, iş kaybı ve belirsizlikle daha çok karşılaştığı bir dönemden geçtiğinden pandemik dönemde depresyon ve anksiyete oranı daha da çok artmıştır.
Pandemik beyin sisi; baş ağrısı, bitkinlik, odaklanamama, hatırlamakta güçlük çekmek gibi belirtiler ortaya çıkartmaktadır. Tabi ki bu belirtilerin tek sebebi pandemik beyin sisi değildir, yalnızca düşüncelerinizde belirsizlik ve dikkatiniz dağınıksa bu kaygı ve stresle ilişkili de olabilir.
Şiddetli unutkanlık yaşıyorsanız, özellikle baş dönmesi, yorgunluk veya hızlı kalp atışı gibi rahatsız edici durumlarla karşılaşıyorsanız bunun sebebi daha ciddi bir durum olabilir o yüzden bu gibi durumlarla karşılaştığınızda doktorunuza danışmalısınız.
 
Pandemik Beyin Sisinin Yaygın Belirtileri
 
Pandemik beyin sisinin belirtileri kişiden kişiye farklılık gösterse de en yaygın olanları şunlardır:
 
• Odaklanmada güçlük
• Kısa süreli hafıza ile ilgili sorunlar
• Detaylara dikkat etmede güçlük
• Aynı anda birkaç işe odaklanamamak
• Görevleri yerine getirmede zorluk
• Plan yaparken zorlanmak
• Uykulu, dağınık veya kafası karışmış hissetmek

Pandemik Beyin Sisi Nasıl Geçer ?

 
Pandemik beyin sisini yenmek için en iyi yöntemleri sizler için derledik.
 
Yeterince Su İçtiğinizden Emin Olun
 
Yeterince su içmek kadar basit bir şey bile zihinsel ve fiziksel sağlığınızı iyileştirmenize yardımcı olacaktır. 
Günde en az 2 litre su içtiğinizden emin olun. Beyin ve vücut fonksiyonlarınızın doğru bir şekilde çalışabilmesi için yeteri kadar su içmiş olmanız gerekmektedir. Günlük su ihtiyacınızın yanı sıra kaybettiğiniz suyu da göz önünde bulundurarak sıcak günlerde ve ekstra efor sarf ettiğiniz günlerde içtiğiniz su miktarını arttırmalısınız.
 
Besleyici, Enerji Veren Yiyecekler Tüketin
 
Halk arasında söylenildiği gibi ne yerseniz o’sunuzdur. Pandemi ile birlikte evde çok zaman geçirdiğimizden bir çok insan bunun verdiği rehavetle hazır gıdalara veya sağlıksız yiyeceklere yöneldi. Çok fazla yağlı, şekerli yiyecekler tüketmek zamanla ruh halimizi kötü yönde etkileyebilir. Daha sağlıklı öğünler tercih etmek ve bunun için çabalamak ruh halinizi çok daha iyi yönde etkileyecektir.
 
Beyin Sisi İle Mücadele Eden Besin Takviyeleri
 
Beyin fonksiyonlarında kapsamlı araştırma deneyimine sahip bir sinirbilimci olan Doktor Kristen Willeumier; beyin hasarı olan ve bilişsel engelli otuz eski NFL oyuncusu üzerinde yaptığı deneyde balık yağı, multivitamin gibi basit takviyeleri düzenli kullanarak altı aylık tedavi sürecinden sonra oyuncuların konsantrasyon, hafıza ve akıl yürütme becerilerinde yüksek bir artış olduğunu göstermiştir. Bu deneyi de göz önüne alarak uzmanlar, bu dönemde yaşayacağınız beyin sisi durumunuzu daha rahat atlatmanız için aşağıda sıraladığımız takviye gıdaları doktorunuza danışarak düzenli kullanmanızı öneriyorlar.
 
Beyin sisi ile mücadele eden takviye gıdalar :
 
• Omega 3
• Multivitami
• C Vitamini
• D Vitamini
• Çinko
• Probiyotikler
• Zerdeçal
• Zencefil
 
Evde Egzersiz Yapmaya Özen Gösterin
 
Beyin ve vücut birbirine düşündüğünüzden çok daha bağlıdır. "Vücut yavaşladıkça beyin de o doğrultuda yavaşlar diyor." birçok uzman. Evde yapacağınız egzersizler, sürekli oturuyorsanız kalkıp hareket etmeniz, ev işlerini egzersiz haline getirerek yapmak gibi birçok yöntemle evde geçirdiğiniz sürede daha hareketli olmanızı sağlayabilirsiniz. Vücudunuzdaki bu hareketlilik beyninizdeki yavaşlığı ve sisi de ortadan kaldırmada büyük bir adım.
 
Aynı Anda Birçok İşe Odaklanmayın
 
Bazılarımız aynı anda 4-5 işe odaklanmazsam işlerimi bitiremem şeklinde düşünse de en azından bu süreçte işlerinizi bölerek ve her işinize ayrı bir zaman diliminde odaklanarak yapmaya çalışırsanız bunun beyninizdeki odaklanma sorununu ortadan kaldırabileceği söylenmektedir. Her bir görev için ayrı ayrı odaklanmak, genel odaklanmanızı ve sabrınızı arttıracaktır.
 
Hayatınızı Düzene Sokun
 
Evinizdeki, ofisinizdeki, arabanızdaki veya çevrenizdeki bir dağınıklık beyninizi de etkilemektedir. Sizi sürekli yapılacak çok iş var psikolojisine sokan bu dağınıklıklardan hemen kurtulmalısınız. Anlık olarak düşünmeseniz de dağınık olarak bıraktığınız bir ortam beyninizin bir kısmında sürekli yer işgal ediyor. Bu dağınıklıklardan kurtularak beyninizdeki iş yükünü azaltmak beyninizdeki sisi büyük ölçüde kaldıracaktır.
 
Duygularınıza Yönelin ve Yazmayı Deneyin
 
Pandemi ile birlikte duygusal olarak çok yoğun bir dönem geçiriyor ve duygu karmaşası yaşıyorsanız, uzmanlar yaşadığınız duyguları düşünüp bu duyguları yazarak kağıda dökmenizin duygu dünyanızda çok büyük farklar yaratacağını söylüyorlar. Gün içinde endişe, hayal kırıklığı veya üzüntü hissetmek veya ne hissettiğinizi bilememek size kesinlikle bitkin bir duruma sokar. Eğer siz de duygu dünyanızda çok karmaşık bir hale geldiyseniz, duygularınızın farkına varıp bunları kağıda dökmek bu karmaşıklığı büyük oranda azaltacaktır.

Pandemik Beyin Sisi Değilse, Doktorunuza Başvurun !

 
Yukarıda da belirttiğimiz üzere bu belirtilerin tek sebebi pandemi olmayabilir daha farklı ve önemli sebepler olabilir. Eğer çok ciddi belirtiler yaşıyorsanız doktor veya bir psikolog danışman yardımı alabilirsiniz.

Umutsuz Olmayın

 
Bu yazdıklarımız pandemi süreci konusunda size umutsuzluğa sokmasın. Bu araştırmayı yapan profesörler aynı zamanda pandemi sürecinin kalkmasıyla birlikte pandeminin tüm bu yansımalarının da ortadan kalkacağını söylüyorlar. Bunların yanı sıra pandemik süreç ile birlikte yaşadığınız depresyon, sinirlilik, tembellik gibi belirtiler size ait bir şey değil yalnızca pandemiden dolayı yaşadığınız şeylerdir. O yüzden hiçbir zaman umutsuzluğa kapılmayın, yazımızda verdiğimiz yöntemlerle bu geçici süreci en kolay şekilde atlatacaksınız.
 
 

Benzer Yazılar

Güncel Gelen Yorumlar 0 Adet

Haydi !
Bizimle bilgini paylaş / Soru sor

Yukarı