Ev Hanımları İçin Kilo Verme Tüyoları

Ev Hanımları İçin Kilo Verme Tüyoları

İş yoğunluğu, daha önce spor alışkanlığı edinmeme, üşenme vb. birçok nedenden egzersiz yapmıyor olabilirsiniz. Sebebi ne olursa olsun gün içerisinde kendinizi daha fazla hareket ettirmenize yardımcı olacak alışkanlıklar edinmek hem sizi daha aktif yapacak hem de sağlığınız için fayda sağlayacaktır.
Düzenli spor yapma alışkanlığını nasıl kazanacağınızı ve günlük planlarınızın içerisine nasıl sığdıracağınızı düşünmekte yalnız değilsiniz.
Korkmayın bu yazımızda ekstra vakit ayırmanız gereken egzersiz uygulamalarından bahsetmeyeceğiz. İleride düzenli sporu hayatınızın bir parçası haline getirmenize yardımcı olacak basit günlük alıştırmalardan bahsedeceğiz.
İşte yoğun bir şekilde zaman ayırmak zorunda kalmadan günlük yaşamda daha fazla hareket etmenin yolları!

1. Merdivenler Kullanın

 
Hemen hemen hepimizin bildiğini veya çok sık duyduğunuzu biliyoruz fakat kendimize sunduğumuz herhangi bir sebeple hep uygulamaktan kaçınıyoruz.
Asansör yerine merdiven kullanmak kalp atış hızını arttırır, metabolizmayı hızlandırarak kalori yakmanızı sağlar ve dengede kalmanıza yardımcı olan alt ekstremite kaslarınızın (kalça kasları, uyluk kasları, bacak kasları ve ayak kasları ) çalışmasına yardımcı olur.
Ekstra bir vakit ayırmanıza gerek yok, başlangıçta üşenebilirsiniz veya zor gelebilir ama uyguladıkça alışacak ve kendinizi daha rahat hissedeceksiniz.

2. Telefonla Konuşurken Yürüyün

 
İster dışarıda olun isterseniz evde telefonla konuşun. Bu süre zarfında oturmak yerine, gezinmeye veya tur atmaya çalışın. Uzun yapacağınız görüşmelerde, mümkünse kendinizi canlandırmak adına dışarı çıkarak görüşmenizi yapmayı deneyin.
Bu alışkanlık, yürüyüşü günlük egzersizlere entegre etmenin harika ve basit bir yolu olabilir.

3. Aracınızı Uzağa Park Edin

 
İster eve gidiyor olun ister markete, yürüyüşlerinizi uzatmak için aracınızı gideceğiniz yerden uzağa park etmeyi deneyin. Kapalı otopark kullanıyor iseniz merdiven çıkabileceğiniz bir seviyeye park yapın ve merdivenleri kullanarak yukarı çıkın.
Toplu taşıma kullanıyorsanız, bir veya iki durak erken inin ve yolun geri kalanını yürüyerek devam edin.
Kendiniz için eklediğiniz bu birkaç dakikalık yürüme süreleri zamanla artarak günlük adım sayınızın artmasına hatta fazladan kalori yakarak kilo vermenize bile yardımcı olabilir.

4. TV İzlerken Reklam Aralarında Kalkın

 
Reklam aralarında oturmak veya başka bir kanala geçiş yapmak yerine kalkın. Çamaşır yıkamak,asmak,bulaşık yıkamak ya da yerleştirmek, evi süpürmek vb. gibi ertelediğiniz işlerinizi yapın.
Bunları yapmak aynı zamanda kendinizi çok daha memnun ve üretken hissetmenize de yardımcı olacaktır.

5. Bazı Alışkanlıklarınızı Değiştirin

 
Arabaya binmek normal rutininizin bir parçası ise manav,market,banka vb. gibi yerlerin yürüme mesafesinde olduğu kentsel bölgede yaşıyorsanız, arabaya atlamak yerine bu yerlere yürüyerek gitmeye özen gösterin.
Harika bir kol egzersizi için sadece spor salonunda yapılan çalışmalar yapmanıza gerek yok. Çanta veya poşet taşımak da kol egzersizi yapmanıza yardımcı olur.

6. Yolculuk Sırasında Ayakta Durun

 
Otobüs,metro,tramvay gibi toplu taşıma araçlarını kullanıyorsanız, boş koltuklar olsa dahi ayakta durmaya çalışın. Özellikle tüm gününüzü oturarak geçiriyorsanız, yarım saatlik bir yolculuk için ayakta durmak bacak kaslarınız için güzel bir çalışma olacaktır.

7. Ayağa Kalkın ve Esneyin

 
Gün boyu uzun süre oturuyorsanız kambur ve hareketsiz durmak eklemlerinize ve dokularınıza büyük bir baskı uygular. Kaslarınızda sertlik ve ağrı hissettiğinizde ayağa kalkın ve basit esneme hareketleri deneyin.
Esneme hareketleri, hareketsizlik ile sıkışabilen kaslara ve tendonlara giden kan akışını iyileştirir. Aynı zamanda eklemlerin etrafındaki kasları güçlendirmek, stresi ve iltihabı hafifletmeye yardımcı olur.

8. Mağazalara Giderek Alışveriş Yapın

 
Artık tek tıkla internetten alışveriş o kadar kolay ki bağımlılık yaratabiliyor. Ama bir sonraki alışverişlerinizde bir ayakkabı ya da elbise almak için internet yerine mağazaya gitmeyi tercih ederek alışveriş sırasında hareket etmeye çalışın.
Mağazalara göz atarak geçireceğiniz bir gün, basit ve güzel bir yürüyüş antrenmanı sağlayabilir.

9. Düzenli Olarak Temizlik Yapın

 
Evinizi düzenlemek veya etraftaki dağınıklıkları toplamak için her gün biraz zaman ayırın. Bunu yılda bir ya da iki kez yapılan (bahar ve kış temizliği ) bir şey olarak değil de sıradan bir iş olarak görürseniz , işlerinizin birikme korkusunu atarsınız ve aynı zamanda tv izlemek gibi gün içerisinde oturarak hareketsiz kaldığınız vakitlerinizi azaltmış olursunuz.
Umarız bu fikirler gün boyunca biraz daha ayağa kalkmanız ve hareket etmeniz için motive olmanıza yardımcı olurlar. Bu fikirlerden ilham alarak günlük rutinlerinizi kendinizde hareketli hale getirebilirsiniz.
İyi bir rutini sürdürmek ve egzersiz yapmak başlarda bunaltıcı ve zor gelebilir. Fakat ufak yürüyüşler, bir kaç kez merdiven çıkmak gibi küçük ve basit başlangıçlar farkına bile varmadan eskisinden çok daha fazla hareket etmenize yardımcı olacaktır.
 

Benzer Yazılar

Güncel Gelen Yorumlar 0 Adet

Haydi !
Bizimle bilgini paylaş / Soru sor

Yukarı