Evde 3 Kolay Adımda Nasıl Hızlı Kilo Verilir?

Evde 3 Kolay Adımda Nasıl Hızlı Kilo Verilir?

Kilo vermek her ne kadar zorlu bir yol gibi görünse de size vereceğimiz 3 hap bilgiyi uyguladığınız takdirde hızla yağlarınızdan kurtulmaya başladığınızı hissedeceksiniz. Verdiğimiz bilgiler içinde verdiğimiz ipuçları dikkate alarak yağlarınızı yakıp kilo verme serüvenine bizimle başlayın.
 

Evinizde Sağlıklı Yağ Yakmanın Yöntemi

 
Öncelikle diyet programlarını unutun. Sizi çeşitli ebatlarda ve gramajlarda kısıtlayan ve size hasta muamelesi yapan zayıflama öğütlerini aklınızdan çıkarın. Size vereceğimiz bilgiler ve bazı ipuçlarını yemek alışkanlığı haline getirip hayat tarzınızı değiştirecek uygulamalar olacak. Uzak durmanız gereken gıdalardan gücünüz ve sabrınız nispetinde uzak duracaksınız. Bu kısımdaki temel amaç kesip sonlandırmak değil azaltmak ile başlayacak.
 

1- Zayıflamanın İlk Adımı İçin Rafine Karbonhidratları Azaltın

Özellikle fazla kilosu bir hayli çok olanlar nişasta, şeker ve karbonhidratları azaltmaya başladığında kendisinde hızlı bir incelme hissedecek. Bu bir süre sonra yavaşlayıp durmaya başlayacak. Bu durumu sürdürmek için yazımızın devamında sizinle dikkat edilmesi gereken ipuçlarını paylaşıyoruz. 
 
Karbonhidratları tümüyle kesip birden durdurmak sağlığınız için iyi değil. Başlangıçta azaltmak sonra ise bu karbonhidratların yerine lezzetli tarifler ile tahıllar eklemek geçişi sürecinizi bir hayli kolaylaştıracak. Karbonhidrat tüketimini düşürdüğünüzde vücudunuz buradan alamadığı enerji için vücutta biriken yağları yakmaya başlayacak. Kilo vermenin en temel ilkesi olan kalori açığı oluştururken karbonhidrat yerine tüketeceğiniz tahıllar içerisindeki yüksek lif sebebi ile yavaş sindirildiğinden sizin uzun saatler tok hissetmenize yardımcı olacak. 
 
2020 yılında yapılan bir araştırmada yaşlı olarak tabir edilen üst yaş gurubundaki kişilerin düşük karbonhidratlı beslenip kilo vermesinin faydalı olduğunu kanıtladı. Bunun yanı sıra karbonhidratın az tüketilmesi iştahı azaltabileceği ve aç hissetmeden daha az kalori tüketilebileceği belirtildi.
 

2- Şekerli ve Yağlı Gıdalar Yerine Protein ve Sebze Tüketmeye Başlayın

Eğer tatlı, çikolata ve benzeri şekerli gıdalara düşkünseniz birden bu ürünleri yemeyi kesmeniz psikolojik sorunlara neden olabilir. O sebepten şekeri azaltmak için önce porsiyonları ve yeme sıklığını azaltın. Örneğin her gün tatlı yemeğin 2-3 günde bir en sevdiğiniz tatlıdan ortalama büyüklükte bir porsiyon tüketin. Vücudunuzun şeker alışkanlığı azaltmak için günün bazı saatlerinde kuru meyveler tüketin. Örneğin çikolata ihtiyacınızı kakao oranı yüksek olan bitter çikolata yiyerek karşılayabilirsiniz. Bitter çikolata seçimini kakao oranı %45-50 olan çeşitlerinden yana kullanın.
 
Trans ve benzeri zararlı yağları yerine zeytinyağı, hindistancevizi yağı gibi sağlıklı yağlı gıdaları tercih edin. Patates cipsi, hazır paketli kek gibi zararlı gıdaları evde kolayca hazırlayabileceğiniz benzer ürünlerle değiştirin. 
 
Hamur işi yemeklerin yerine mevsimi olan sebze yemeklerini ve protein kaynağı olan et ürünlerini tüketmeye başlayın. Eğer vazgeçemediğiniz mantı gibi yemekler var ise bunlardan vazgeçmeyin. Ayda bir yemek yerine birkaç ayda bir tüketmeye başlayın. Sizi motive etmesi için haftada bir öğün yada bir gün abartıya kaçmadan bu tip kaçamaklar yapmalısınız.
 

3-Yağ Yakmak İçin Hayatınıza Düzenli Egzersizi Sokun

Hayatınıza uygulayacağınız sağlıklı beslenme tavsiyelerimiz ile özelikle ilk aylar tartıda ve vücudunuzda hızla bir değişim olduğunu fark edeceksiniz. Bunun sürekliliği ve ilerlemesi için düzenli egzersize mutlaka yer verilmesi gerekiyor. Egzersiz kelimesinin sizi korkutmasına izin vermeyin. Burada kast edilen günlük basit yürüyüşler, evde yapabileceğiniz basit egzersiz hareketleri. Günlük sadece 20 dakika ile başlayacağınız bu aktiviteler sadece kilo vermenize değil aynı zamanda daha dinç hissetmenize, salgılanan hormonlar ile daha mutlu olmanıza neden olacak. 
 

Kilo Verme Hızına Hız Katacak Kısa İpuçları

- Yemek Yemeden önce Bol Su için.

- Kahvaltıda Yumurta Tüketin.

- Sade Filtre Kahve İçin.

- Yeşil Çay İçin.

- Aralıklı Oruç Tutmayı Deneyin. (Günün 6/8 saatinde yemek yiyip 18/16 saatinde sadece su, şekersiz çay-kahve tüketmek)

- İçeceklerinize şeker eklemeyin. (Azaltmaya başlayın)

- Acıkmanız durumunda sağlıklı atıştırmalıkları etrafınızda tutun.

- Probiyotik takviyeler alın.

- Lifli gıdalar tüketin.

- Gün içinde mutlaka egzersiz yapın.

- Düzenli bir uyku düzeni belirleyin. (Akşam 23:00, Sabah 7:00 gibi)

- Diyet yapmayın- sağlıklı beslenin.

- Daha Yavaş ve uzun süreli çiğneyin.

 
Kilo vermek sağlıklı fit bir vücuda sahip olmak sanıldığının aksine oldukça kolay. Yapılması gereken buna karar vermek ve kararlı bir şekilde hayatınızda küçük adımlarla değişiklikler yapmak. Bu değişikliklere başladığınız anda size vereceği his ile motive olup bunları sürdürmeniz kaçınılmaz olacaktır.
 

Benzer Yazılar

Güncel Gelen Yorumlar 0 Adet

Haydi !
Bizimle bilgini paylaş / Soru sor

Yukarı