Basit 10 Adımda Hızla Göbek Yağlarını Eritmeye Başlatan Yöntem

Basit 10 Adımda Hızla Göbek Yağlarını Eritmeye Başlatan Yöntem

Sayısız diyet türü deneyip sonuç alamayan büyük bir kitle var. Aslında kilo vermek ya da yağ eritmek sanıldığının aksine günlük yaşamda yapılacak küçük değişiklikler ile mümkün. Sizlere bu değişiklikleri hangi ölçüde ve ne sıklıkla yapmanız gerektiğini paylaştığımız yazımızı ayrıntıları ile inceleyin. Çünkü ayrıntılar sizi sonuca götürecek.

Evde Hızlı ve Sağlıklı Yoldan Göbek Yağı Nasıl Eritilir?

Önemli olan kilo verdirmekte kesin sonuç alınan diyetler değil. Diyetlerin büyük bir kısmı kişiye kilo verdirirken sağlığı ile ilgili sorunlara neden oluyor. Çünkü diyet kişiseldir büyük bir kitleye uygulanamaz. Burada uygulayacağınız adımlar sizi sağlıklı yoldan hızlı kilo vermeye teşvik edecek. Amaç kas kaybı yaşayarak tartı üzerinde hafif görünmek de değil. Hedefimiz göbek ve basen etrafında oluşan yağları eritmek.

1-Yağ Yakımı İçin Şekerli Gıdalardan Kaçının

Başta kek, çikolata, şekerli içecekler, aromalı kahveler ve gazlı içecekler normalde tüketemeyeceğiniz seviyede şeker içerir. Üstelik bu şeker genellikle şeker pancarından üretilen doğal şeker değil mısır şurubu ve benzeri yapay şekerlerdir. Bu tip gıdalar kanser hücrelerini beslemekle kalmaz tüketemeyeceğiniz seviyede bir enerji ile yağ olarak vücudunuzda depolanır. Yağ depolanması kadın ve erkeklerde sıklıkla göbek çevresinde toplanır. İlk atılması gereken adımlardan biri bu tip paketli gıdaları önce azaltmak sonra hayatınızdan çıkartmak. Bunların yerine geçecek evde yapacağınız kekler yada kuru meyveler ile  tatlı isteğinizde karşılamış olacaksınız. Şeker, kısmen glikoz ve kısmen fruktozdan oluşur. Günümüzde özellikle paketli gıdaların birçoğunda  yüksek fruktozlu mısır şurubu bulunur. Aşağıda sık tüketilen ve içinde yüksek fruktozlu mısır şurubu bulunan gıdaların kısa bir listesini paylaşıyoruz.

- Meyve suyu

- Kraker

- Fıstık ezmesi

- Ketçap

- Dondurulmuş gıdalar

- Ekmek

- Şarküteri etleri

- Salata soslar

- Diyet bisküvileri

- Kahve kremaları

- Konserve çorbalar

2- Kalorilerinizi Azaltarak Fit Bir Vücuda Sahip Olun

Kilo vermenin yada yağ yakmanın hangi çeşidine bakarsanız bakın yapmanız gereken en temel şey kalori açığı oluşturmaktır. Kalori açığı günlük ihtiyacınız olan kalorinin 300-500 kalori kadar azını tüketerek meydana gelir. Kolayca bir kalori hesaplama robotundan günlük tüketmeniz gereken kaloriyi öğrenip kilo vermeye başlamak için tüketmeniz gereken kalori miktarına ulaşabilirsiniz. Bu tüketilecek kalori miktarını bol lifli, yüksek proteinli ve sağlıklı yağlardan oluşturursanız da aç gezmeden büyük ölçüde bir tokluk hissi ile kilo vermeyi başarabilirsiniz.

3-Aralıklı Oruç Planı ile Kilolarınızdan Kurtulun

Aralıklı oruç planı deneyen neredeyse her birey tarafından kabul görmüş başarılı bir beslenme çeşididir. Bu plana göre günün belli saatlerinde tüketmeniz gereken kalori miktarını alıp günün ger kalan saatlerinde sadece su, şekersiz ve sütsüz kahve yada şekersiz yeşil çay gibi vücudunuza kalori oluşturmayacak bir uygulamaya tabi oluyorsunuz. Örneğin sabah 11:00'de kahvaltıya başlayıp akşam saat 17:00'a kadar tüketmeniz gereken kalori miktarını tüketip günün geri kalanında su ve benzeri kalorisi olmayan şekersiz ve sütsüz içecekleri tüketme izniniz oluyor. Bu sürede tüketilen yiyecekleri sağlıklı gıdalardan seçmekte önem arz ediyor. Yani verilen süre içinde istediğim ürünü istediğim kadar tüketeyim mantığı herhangi bir fayda sağlamaz.

4- Kalori Açına Kolay Ulaşmak İçin HIIT Egzersizler Yapın

HIIT egzersizlerin temel mantığı yoğun bir egzersiz yapıp aralarda kısa dinlenmelerle tüm süre boyunca yağ yakımına devam etmek. Örneğin 2 dakika boyunca kardiyo egzersizlerinde birini yapmak yada koşup 4 dakika hafif tempoda yürüken yağ yakımı devam eder. Burada amaç kalp atışlarını 30 saniye/1 dakika yada 2 dakika yükseltip bu sürenin 2 katı kadar yerinde durmadan en hafifi hal ile egzersiz yapmak. Bu egzersiz çeşidi hızlı yağ yakan egzersiz tipi olarak kabul görmüş bir antrenmandır.

5- Karın Kaslarını Güçlendirerek Sıkılaşma Sağlayın

Bir taraftan beslenmenizi düzenleyip diğer bir yandan hayatınıza egzersizi sokmanız gerekir. Bu egzersizler kardiyonun yanı sıra özellikle bel ve çevresinde sıkılaşmayı sağlamak için bu bölgedeki kasların uyarılması ile olur. Bu bölgeyi tümüyle uyaran egzersizlerin başında plank egzersizi gelir. Alt karın, üst karın ve oblik kaslarını uyaran bu egzersize günde 30 saniye ile başlayıp süreyi mümkün olduğunca uzatmayı deneyin. Günlük 4-5 set plank egzersizinin dışında yapacağınız karın egzersizleri belinizin incelmesinde ve sıkılaşmanızda büyük rol oynayacaktır.


6- Beslenme Planınızı Protein ve Lif Ağırlıklı Tutun

Kalori açığı oluşturacağınızdan bu tüketilmesi gereken miktarı bir dilim yaş pasta ile değil sizi uzun saatler tok tutacak lif oranı ve protein oranı yüksek gıdalarla doldurmalısınız. Lif oranı yüksek gıdaların sindirimi uzun sürdüğünden kişiye uzun süre tokluk hissi verir. Balık, hindi, tavuk, kırmızı et gibi protein yoğun gıdalar ise kalori olarak karbonhidratlara nazaran daha düşük ve kas yapısının korunmasında daha etkilidir.

7- Günlük Rutin Yürüyüşlere Çıkın

Spor salonunda 45-50 dakikalık antrenmanlar ilk etapta sizi zorlayacaksa 20 dakikalık tempolu yürüyüşler ile egzersizlere başlayın. Bu süreyi zamanla nefesinizde açılacağından 45-50 dakikaya kolayca çıkaracaksınız. Bu yürüyüşler sırasında kısa koşular yaparak HIIT kardiyo egzersizlerinin faydalarını da görebilirsiniz.

8- Yağ Yaktıkça Kilonuzu Korumaya Özen Gösterin

Kilo vermeye başladığınızda gelen motivasyon beraberinde bir takım hatalar getirebiliyor. Bu hataların başında daha rahat tüketmeye başlamak kalori hesabını umursamamak olabiliyor. Bu da tıpkı yoyo etkisi gibi verilen kiloların kısa bir süre içinde geri alınmasına sebep oluyor. Bunu engellemenin ilk adımı her sabah aç karnına tartılmak. Günlük tartıldığınızda küçük değişimleri fark edip size bunlara önlem alma şansı verecek. 

9- Tükettiğiniz Karbonhidratlarda Sağlıklı Olanları Seçin

Karbonhidrat tüketiminin tümünü aniden kesmek çeşitli sağlık sorunlarına yol açabilir. O sebepten ilk etapta rafine karbonhidratları sınırlamak sağlıklı karbonhidratları tüketmek doğru olacaktır. Sağlıklı karbonhidratların başında baklagiller, mercimek, yulaf, kinoa gibi tahıllar rafine karbonhidratların yerine tüketilebilir.

10- Düz Bir Göbek İçin Alkol, Şekerli Meşrubatlar ve Yüksek Kafeinden Kaçının

Kısıtlanması gereken gıdalar sadece düz bir karın fit bir vücut için değil sağlıklı bir yaşam için. Sınırlanması ve azaltılması gereken gıdalar vücuda yağın dışında birbirinden farklı sağlık sorunlarına yol açar. İlk etapta alkol, şekerli ve gazlı meşrubatlar gibi yüksek kalori içen gıdalar tümü ile kesilmek yerine azaltılarak sınırlandırılmalıdır. Kafein çok fayda sağlarken yüksek kafein yağ yakımının yanı sıra birçok sorunu beraberinde getirir.

Düz bir karına sahip olmak için verilen 10 tavsiye uygulandığı takdirde kesin sonuca ulaştırır. Bu maddeler aniden alınması gereken kararlar değil bir süreç dahilinde hayat kalitesini artıracak küçük basamaklardır. 

 

Benzer Yazılar

Güncel Gelen Yorumlar 0 Adet

Haydi !
Bizimle bilgini paylaş / Soru sor

Yukarı