HAFTADA KAÇ GÜN ANTRENMAN YAPMALIYIM?

HAFTADA KAÇ GÜN ANTRENMAN YAPMALIYIM?

Haftada kaç gün antrenman yapılacağına  karar vermek zordur. Mükemmel bir egzersiz planı yapmak, çalışma programınızla, aile yükümlülüklerinizle veya hayatın diğer getirdikleriyle birlikte daha da zor hale gelmektedir. Bu dengeyi tutturmak imkansız gibi görünebilir, fakat bu konuda size gerekli ipuçlarını vereceğiz.
Halk sağlığı kurumları arasında egzersiz için standart öneri haftada beş gün, günde 30 dakika olsa da, bu tavsiye oldukça konservatiftir ve farklı fitness seviyeleri veya hedefleri hakkında fazla bir şey söylemez. Bu makalede, programınıza ve diğer faktörlere bağlı olarak haftada kaç gün çalışmanız gerektiğini anlatacağız.  

Ne Sıklıkta Antrenman Yapılmalı?

 
Sizin için en iyi egzersiz programı, size özgü bir dizi faktöre bağlıdır. Bu faktörlerden bazıları şunlardır:  
 
-Egzersiz yaşınız: ne kadar süredir egzersiz yapıyorsunuz?
-Maksimum kalp atış hızınız  ve VO2 max gibi belirteçler dahil olmak üzere egzersiz durumunuz.
-Alışık olduğunuz antrenman türü ve şimdi yapmak istediğiniz tür.
-Sahip olabileceğiniz herhangi bir sağlık veya tıbbi durum.
-Programınız ve gerçekçi olarak kaç gün ayırabileceğiniz.
-Fitness hedefleriniz.
 
Ne sıklıkta antrenman yapmanız gerektiği, aynı zamanda tam vücut antrenmanı mı yapmak istediğinize veya bir antrenman bölümünü takip etmek isteyip istemediğinize bağlıdır . Bu hedefiniz, vücudunuzun aşırı antrenman sendromuna yaklaşmadan ne kadar hacmi kaldırabileceği konusunda büyük bir fark yaratır  .  
Genel olarak, fitness uzmanları ortalama bir sporcu için haftada beş gün antrenman seansını geçmeyi önermez. Haftada beş gün, ileri düzey antrenman tutkunlarının bile hedeflerine ulaşmalarına ve formlarını korumalarına yardımcı olmak için yeterlidir. Bazı insanlar için haftada beş gün çok fazladır ve tükenmişliğe, motivasyon kaybına veya aşırıya kaçmadan dolayı yaralanmalarına neden olabilir.  
Haftada üç gün genellikle sağlıklı minimum gün olarak kabul edilir, bu bilgilerden yola çıkarak ideal antrenman programı haftada üç ila beş gündür diyebiliriz.
 
Haftalık Egzersiz Planı Fikirleri 
 
Fitness Seviyesi   Haftalık Egzersizler 
 Acemi   3 antrenman; 2 kuvvet antrenmanı, 1 kardiyo 
 Orta seviye   4 antrenman; 2-3 kuvvet antrenmanı, 1-2 kardiyo 
 Gelişmiş 
 5 antrenman; 3-4 kuvvet antrenmanı, 1-2 kardiyo 

 

3 Günlük Egzersiz Rutini 

 
Haftada üç gün egzersiz yapabiliyorsanız, her seferinde tam vücut egzersizlerini tercih edin. Haftada sadece üç antrenmanla, vücudunuzun seanslar arasında dinlenmek için bolca zamanı olacak, böylece her seferinde tüm kas gruplarınızı güvenle çalıştırabilirsiniz. Ortak bir üç günlük rutin Pazartesi-Çarşamba-Cuma'dır, ancak egzersizler arasında yeterince dinlendiğiniz sürece başka herhangi bir kombinasyon işe yarayabilir.  

4 Günlük Egzersiz Rutini 

 
Dört günlük bir rutin, tüm vücut antrenmanlarından, izolasyon antrenmanlarından veya her ikisinin birleşiminden oluşabilir. Örneğin pazartesi, salı, çarşamba ve cuma spor salonuna giderseniz tam vücut, alt vücut, üst vücut yapabilirsiniz. Haftada dört tam vücut antrenmanı yeni başlayanlar için biraz fazla olabilir.  

5 Günlük Egzersiz Rutini 

 
Beş günlük bir egzersiz rutini uygulayabilirseniz, bölünmüş bir egzersiz planından en fazla faydayı elde edersiniz. Antrenman günleri, kas gruplarını izole etmeyi ve her antrenman seansından en iyi şekilde yararlanmak için farklı günlerde antrenman yapmanıza olanak tanır.
 
Örnek Egzersiz Rutinleri 
 
                            3 Günlük Rutin  4 Günlük Rutin  5 Günlük Rutin 
Pazartesi Tüm vücut  Tüm vücut  Alt Gövde 
Salı Dinlenme Günü  Dinlenme Günü Üst vücut 
Çarşamba Tüm vücut  Üst vücut  Kardiyo 
Perşembe Dinlenme Günü  Dinlenme Günü  Dinlenme Günü 
Cuma  Tüm vücut  Alt Gövde  Alt Gövde 
Cumartesi Dinlenme Günü  Dinlenme Günü  Üst vücut 
Pazar Dinlenme Günü  Kardiyo  Dinlenme Günü 

 

Kardiyo ve Ağırlık Antrenmanı Ne Sıklıkta Yapılmalıdır? 

 
İster üç, ister dört, ister beş günlük bir  antrenman planı seçin, kardiyo serpiştirerek   direnç antrenmanı yapmak genel sağlığınızı olumlu yönde destekleyecektir.  
İdeal oran, hedeflerinize bağlıdır (Örneğin: maraton koşmak isteyen birinin, güçlendirme hareketlerinde daha güçlü olmak isteyen birine göre daha fazla kardiyo gününe ihtiyacı olacaktır), ancak herkes haftada en az bir kardiyo egzersizi yaparak metabolizmasını hızlandırmayı kolaylaştırabilir.  
Kuvvet antrenmanına gelince, araştırmalar sürekli gelişme için haftada en az iki günün gerekli olduğunu gösteriyor.  

Neden Dinlenme Günlerine İhtiyacınız Var?  

 
Dinlenme iyileşmeyi kolaylaştırır. 
Birçok insan, kas geliştirmenin egzersiz sırasında değil, dinlenme sırasında gerçekleştiğini öğrenince şaşırır . Egzersiz yaptığınızda kaslarınız yorulur ve hasar görür. Yeniden inşa etmek ve iyileşmek için dinlenmeye ihtiyaçları vardır. Eğer onlara zaman tanımadan sürekli olarak kaslarınızı çalıştırırsanız, aslında katabolik ve yıkıcı bir sürece girebilirsiniz.  
Sanılanın aksine dinlenme günleri tembellik yaptığınız günler olmak zorunda değildir. Ağrınız olsa bile dinlenme günlerinde aktif olabilirsiniz. Hatta aktif iyileşme, pasif iyileşmeden daha yararlı olabilir. Uzun bir yürüyüş, yoga akışı veya yavaş bir bisiklete binme gibi hafif hareketler, yorgun kaslara kan akışını teşvik eder ve iyileşme sürecini hızlandırabilir. 
Kişisel antrenörler, ne sıklıkla çalışmanız gerektiğini belirlemenize yardımcı olabilir. Kişiselleştirilmiş bir egzersiz planı hakkında kayıtlı olduğunuz spor salonunda bulunan kişisel antrenörler ile konuşabilirsiniz.
 

Benzer Yazılar

Güncel Gelen Yorumlar 0 Adet

Haydi !
Bizimle bilgini paylaş / Soru sor

Yukarı