Kadınlarda Ağırlık Çalışmak Erkeksi Kaslı Görünmeye Neden Olur mu?

Kadınlarda Ağırlık Çalışmak Erkeksi Kaslı Görünmeye Neden Olur mu?

Kadınlar erkeklere göre bazı hormonal farklılıklarından dolayı ağırlık antrenmanları yapsalar dahi erkeksi bir görünüme ulaşmazlar. Öte yandan ağırlık antrenmanlarının kadınlar tarafından düzenli uygulanmasının pek çok faydası bulunmaktadır.
 
Kadınların ağırlık kaldırma egzersizleri sayesinde görebileceği pek çok faydayla birlikte, neden erkeksi görünmekten asla çekinmemeleri gerektiğini açıklıyoruz.
 

Ağırlık Antrenmanları Kadınların Kaslı Görünmesine Neden Olur mu?

 
Erkek cinsiyet hormonu olarak bilinen ve kas yapımında görev alan bir hormon olan testosteron, kadınlar tarafından da doğal olarak üretilmekte ancak kadınlarda erkeklere göre %15-20 daha az oranda bulunmaktadır. Ağırlık kaldırma gibi egzersizler hem erkek hem kadında testosteron miktarını arttırır ancak bahsedilen biyolojik farklılık nedeniyle kadınlar erkekler kadar yoğun kaslara sahip olmazlar.
 
Kadınların genetik yapısı erkekler kadar dolgun kaslara sahip olmalarını engeller ve kadınlar erkekler kadar yeni kas dokuları oluşturma potansiyeline sahip olamaz. Bununla birlikte bir erkeğin vücut tipine sahip olan ve ağırlık antrenmanları yapan kadınlar görmek mümkün olabilir. Ancak erkeksi kas yapısıyla pek çok kişinin dikkatini çeken profesyonel kadın vücut geliştiriciler hem standart sporcular tarafından uygulanması neredeyse imkansız yoğunlukta ağırlık kaldırma programları uygulamakta hem de testosteron konusunda farklı takviyelere başvurabilmektedir. 
 
Standart ağırlık kaldırma veya direnç egzersizlerinin kadınlarda erkek vücut tipine sahip olmak gibi bir etkisi bulunmadığı gibi, kardiyo egzersizleriyle çeşitlendirilerek ve düzenli şekilde uygulandığında pek çok faydası bulunmaktadır.
 

Kadınlarda Ağırlık Kaldırma Egzersizlerinin Faydaları Nelerdir?

 
Kilo kaybından kuvvetlenmeye kadar farklı hedeflere sahip pek çok kişinin programında yer alması önerilen ağırlık ve direnç egzersizleri kendine özgü faydalarıyla dikkat çekiyor:
 
 Kadınlarda ileri yaşlarda sık görülen kemik erimesi için kemik yoğunluğunu egzersizlerle desteklemek, bunun için de ağırlık egzersizlerine başvurmak son derece faydalı olabilir.
 Yaralanmayı önlemeden hareket açıklığını arttırmaya kadar pek çok faydası bulunan kas kütlesi artışı için ağırlık antrenmanlarına başvurulabilir.
 Kalori açığı oluşturan ağırlık ve direnç egzersizleri, tıpkı kardiyo egzersizleri gibi kilo vermeye yardımcı olabilir, hatta vücudun kalori yakması spor sonrasında devam edebilir.
 Araştırmalar direnç egzersizleri uygulayanların daha kaliteli ve kesintisiz uyuduğunu gösterir.
 Uzun süren kardiyovasküler egzersizler yorgunluk hissi yaratabilir ancak kuvvet antrenmanlarından destek alarak gün boyu enerjik ve güçlü hissedilebilir.
 Kalp sağlığını iyileştirmek için haftada en az 2 gün ağırlık egzersizleri yapmayı öneren çalışmalar bulunmaktadır.
 Ağırlık egzersizleriyle gelişen vücut imajı daha özgüvenli hissedilmesini sağlar, gün içindeki aktivitelerde fonksiyonel güç kazanılır.
 

Ağırlık Antrenmanlarına Başlamak İsteyen Kadınlar İçin İpuçları

 
Ağırlık egzersizlerine başlamadan önce sağlığınız ve güvenliğiniz için tıpkı tüm egzersiz türlerinde geçerli olduğu gibi alanında profesyonel bir uzmana başvurmanız ve kişiselleştirilmiş bir program talep etmeniz şarttır. Ancak ağırlık kaldırmaya veya dirençlerle çalışmaya yeni başlayanlar için motive edici birkaç ipucundan bahsedebiliriz:
 
 Hareketlerinizi doğru şekilde yaptığınızdan emin olmak ve en etkili sonuçları alabilmek için ilk seanslarınızı bir eğitmen eşliğinde tamamlamaya çalışın.
 Ağırlık egzersizlerini daha eğlenceli hale getirerek daha hızlı alışmak için bir fitness arkadaşı edinin.
 İlk günler heyecan verici olabilir ancak kas ve eklemlere baskı uygulayan bu tip egzersizlere acele etmeden, kendinizi rahat hissettikçe ilerleyen, yavaş ve hafif bir programla başlayın.
 Artık vücudunuzun egzersizleri desteklemek için daha çok yakıta ihtiyacı olabilir, spor programınız için aldığınız uzman desteğini beslenme konusunda da almayı ihmal etmeyin.
 

Benzer Yazılar

Güncel Gelen Yorumlar 0 Adet

Haydi !
Bizimle bilgini paylaş / Soru sor

Yukarı