Kan Grubu Diyeti Nedir? Kan Grubuna Göre Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Kan Grubu Diyeti Nedir? Kan Grubuna Göre Beslenme Nasıl Olmalıdır?

VucutGelistirme.com ekibi olarak, sağlıklı bir yaşam tarzı için herkese uyan tek bir yaklaşım olmadığına inanıyoruz. Başarılı beslenme planlarının bireyselleştirilmesi ve tüm kişiyi dikkate alması gerekir. Yeni bir diyet planına başlamadan önce, özellikle altta yatan bir sağlık durumunuz varsa, sağlık uzmanınıza veya kayıtlı bir diyetisyene danışın.

Kan Grubu Diyeti Nedir?

 
Kan grubu diyeti, optimal sağlığa ulaşmak için tüketmeniz gereken yiyecekleri (ve yapmanız gereken egzersizi) kan grubunuzun belirlediği teorisine dayanır. Diyet planı ilk olarak naturopatik bir doktor olan Peter D'Adamo tarafından geliştirildi.
Diyetin arkasındaki fikir, bir kişinin kan grubuyla uyumlu olmayan lektinli (bir tür protein) gıdaları yemenin, aglütinasyon adı verilen kan hücresi kümelenmesine neden olabileceği kalp veya böbrek hastalığı hatta kanser gibi sağlık sorunlarına yol açabileceğidir. Ancak, bu iddiaları destekleyecek çok fazla bilimsel kanıt bulunmamaktadır.

Kan Grubu Diyetine Göre Ne Yemelisiniz?

 
Kan grubu diyeti, farklı kan grupları için belirli yiyecekleri ve egzersiz planlarını savunur. Kan grubu ne olursa olsun, diyet bütün gıdaları dengeli olarak yemeyi ve işlenmiş gıdaların alımını en aza indirmeyi amaçlar.
 
A Kan Grubu İçin Beslenme
Kan grubu diyetine göre, A tipi kanı olan insanlar kalp hastalığına, kansere ve şeker hastalığına yatkındır ve yoga ve tai chi gibi sakinleştirici, merkezleme egzersizi içeren organik, vejeteryan bir diyette daha başarılıdır.
Kan grubu diyetinin "yetiştiriciler" olarak adlandırdığı A kan grubuna sahip kişiler, yüksek miktarda meyve, sebze, tahıl, fasulye, bakliyat, kuruyemiş ve tohum içeren süt ürünleri içermeyen, öncelikle vejetaryen bir diyet izlemelidir.
 
B Kan Grubu İçin Beslenme
Kan grubu diyetine göre B tipi kanı olan kişiler, güçlü bir bağışıklık sistemine ve toleranslı bir sindirim sistemine sahiptir ve diğer kan türlerine göre daha uyumludur. Bununla birlikte, B tipi olan kişiler, kronik yorgunluk, lupus ve multipl skleroz gibi otoimmün bozukluklara daha duyarlıdır.
Kan grubu diyetinin “göçebeler” olarak tanımladığı B kan grubuna sahip kişiler için "çok yönlü" bir diyetle birlikte orta düzeyde fiziksel egzersiz ve denge egzersizleri önerir. Bu gruptaki insanlar meyve ve sebzeler , tahıllar, fasulye, baklagiller, et, kümes hayvanları, balık, yumurta ve süt ürünleri de dahil olmak üzere çok çeşitli bir diyet yemeli, ancak fındık ve tohumlardan kaçınmalıdır.
 
AB Kan Grubu İçin Beslenme
Kan grubu diyetine göre AB kan grubuna sahip insanlar biyolojik olarak diğer türlere göre daha karmaşıktır. Bu inanca dayanarak, bu insanlar, etin sınırlandırılması gerekse de, A ve B türleri için egzersizler ve diyetlerin bir kombinasyonu ile en iyisini yaptıkları varsayılır.
Bu kan grubunun daha düşük alerji oranlarına sahip olduğuna inanılır, ancak kalp hastalığı, kanser ve anemi yaygındır.
Kan grubu diyetinin "gizemler" olarak adlandırdığı AB kan grubuna sahip kişiler, A ve B kan grupları için önerilen her türlü besini tüketebilir, ancak bu tip için ağırlıklı olarak vegan bir diyet hedeflenmesi tavsiye edilir.
 
0 Kan Grubu İçin Beslenme
Kan grubu diyeti teorisine göre, O grubu kanı olan kişiler yoğun fiziksel egzersiz ve hayvansal proteinler ile en iyisini yaparken, süt ürünleri ve tahıllar sorunlara neden olabilir.
Kan grubu diyetine göre glüten, mercimek, barbunya, mısır ve lahana bu kan grubuna sahip kişilerde kilo alımına neden olabilir. Tip O ile ilişkili sağlık koşulları arasında astım, saman nezlesi ve diğer alerjiler ve artrit bulunur.
Kan grubu diyetinin "avcılar" olarak adlandırdığı O kan grubuna sahip kişiler, süt içermeyen ve tahıl içermeyen, et oranı yüksek ve orta düzeyde sebze, yumurta, kuruyemiş ve tohum içeren bir diyete bağlı kalmalıdır.

Kan Grubu Diyetinin Faydaları

 
Tüm diyetler gibi, kan grubu diyetinin de olumlu ve olumsuz yönleri vardır. Faydalarından bahsetmek gerekirse:
Egzersizi teşvik eder: Kan grubu diyeti egzersizi teşvik eder. Araştırmalar, sağlıklı bir diyetle birlikte düzenli egzersizin kilo kaybına yol açabileceğini ve kilo yönetimini destekleyebileceğini gösteriyor. Bununla birlikte, etkili bir kilo verme stratejisi olarak kan grubu diyetini destekleyen herhangi bir araştırma bulunmamaktadır.
Doğal gıdalara yönledirir: Her kan grubu planı, sağlıksız bir seçim olan işlenmiş gıdalar yerine tam ve doğal gıdaları seçmenizi destekler. Program ayrıca, bazı kan gruplarına bağlı kalmayı kolaylaştırabilecek çok çeşitli uyumlu gıdalar sunar.
Çok yönlü bir seçim olabilir: Her kan grubunun kendi diyet kısıtlamaları olmasına rağmen, program kalori alımında sağlıksız şekilde kısıtlamaları olan düşük kalorili diyetlerden değildir. B ve AB türleri için planlar daha kapsamlıdır ve dengeli bir diyet için gerekli besin maddelerinin tamamını olmasa da çoğunu sağlayabilir . Bununla birlikte, A ve 0 kan grupları için planlar, kısa vadede sağlıklı gibi gözüken fakat uzun vadede zararı olabilecek gıdaları kısıtlamaktadır.
Kan grubu diyetinin savunucuları, programın daha verimli yağ yakmanıza, enerji seviyenizi artırmanıza, bağışıklık sisteminizi desteklemenize ve kalp hastalığı ve kanser gibi büyük sağlık sorunları riskinizi azaltmanıza yardımcı olabileceğini iddia etse de bu görüşü destekleyecek yeterli bir bilimsel araştırma bulunmamaktadır.

Kan Grubu Diyetinin Eksileri

 
Bazı potansiyel faydalarına rağmen, kan grubu diyeti sağlık uzmanları tarafından önerilmemektedir ve birçok dezavantajı vardır.
Etkili değil: Kan grubu diyetinin etkili bir kilo verme stratejisi olduğunu destekleyecek herhangi bir araştırma bulunmamaktadır.
Bilime dayanmaz: Kan grubunuza göre yemek yemenin kökeni bilime dayanmaz. Kan grubu diyetiyle ilgili mevcut araştırma, 2014 yılında PLoS One dergisinde yayınlanan bir çalışmayı içermektedir.
Kısıtlayıcı olabilir : A ve 0 kan grupları için öngörülen diyetler kısıtlayıcı olduğundan, bu diyetleri uygulayan kişilerin sağlık için gerekli olan birçok vitamin ve minerali yeterli miktarda alamayabileceği konusunda bazı endişeler vardır.

Kan Grubu Diyeti Sizin İçin Sağlıklı Bir Seçim mi?

 
Kan grubu diyeti teoriye dayanmaktadır; bilimsel gerçeklere dayanmaz ve etkinliği klinik ortamlarda kanıtlanmamıştır. Bu diyette işlenmiş gıdalar tüketilmez onun yerine doğal, bütün ve herhangi bir işleme tabi tutulmuş gıdalar tüketilir. Bu durum; bu diyeti sağlık açısından, işlenmiş gıdalar içeren diyetlerden daha sağlıklı yapmaktadır.

Sonuç

 
Kan grubu diyeti bazı durumlarda bazı faydalar sağlayabilirken, makul kalori kısıtlamasını ve düzenli egzersizi birleştiren bir sağlık rejimini takip etmek genellikle kilo vermek için en etkili strateji olarak kabul edilir. Kilo kaybı veya genel sağlık için bu diyet planını düşünüyorsanız, önce bir doktor veya kayıtlı diyetisyenle konuşmayı unutmayın.
Moda diyet trendlerini veya sürdürülemez kilo verme yöntemlerini desteklemiyor olsak da beslenme ihtiyaçlarınız, bütçeniz ve hedefleriniz için en iyi sonucu veren bilinçli bir karar verebilmeniz için diyet planlarını tüm gerçekliği ile sizlere sunuyoruz.
Amacınız kilo vermekse, kilo vermenin en sağlıklı kişi olmakla aynı şey olmadığını ve sağlığı korumanın başka birçok yolu olduğunu unutmayın. Egzersiz, uyku ve diğer yaşam tarzı faktörleri de genel sağlığınızda önemli bir rol oynar. En iyi diyet her zaman dengeli ve yaşam tarzınıza uygun olandır.
 

Benzer Yazılar

Güncel Gelen Yorumlar 0 Adet

Haydi !
Bizimle bilgini paylaş / Soru sor

Yukarı