Yemeye Başladığınız An Hızla Kilo Almanızı Sağlayacak Sağlıklı Yiyecekler

Yemeye Başladığınız An Hızla Kilo Almanızı Sağlayacak Sağlıklı Yiyecekler

Kilo almak sanıldığının aksine çok zor değil. Fakat kilo alırken bu kiloları sağlıklı ve dengeli bir şekilde almak için gıdaları tanımak gerekir. Sizlere sağlıklı bir şekilde en hızlı kilo aldıran yiyecek ve içecekleri incelemeniz için derledik. Bu gıdaların içinde az yendiğinde kilo verdiren çok tüketildiğinde kilo almanıza yardımcı ola çift yönlü gıdalarda bulunmaktadır.

Sağlıklı Şekilde Nasıl Kilo Alınır?

Sağlıklı şekilde kilo almanın başlıca kuralı sağlıklı yağlar tüketmek ve kaliteli karbonhidrat içeren yiyecekleri yemekten geçer. Yüksek seviyede protein içeren gıdalarda size sağlıklı kilo aldırır. Fakat bu hızlı bir şekilde olamaz. Listemizde protein değeri yüksek gıdaları da paylaşıyor olacağız.
 
Kilo almak içi atılması gereken ilk adım günlük ihtiyacınız olan kalori miktarını saptamak ve bu miktarın 300-500 kalori üzerinde kalori tüketmeniz ile olacaktır. Bu tüketimin yanında egzersizde yapmak alacağınız kiloların çoğunluğunu yağ yerine kas olarak almanızı sağlar ve vücut yapınızın fit olarak kalmasını sürdürür.

Size Hızlı ve Çok Kilo Aldıracak  9 Yiyecek

Ev yapımı Smoothie'ler

Smoothie'ler doğru kullanıldığı takdirde hızla istediğiniz kiloya sağlıklı bir biçimde ulaşmanızı sağlar. Yapmanız gereken smoothie'nizin içerisine yüksek kalorili besinler eklemek. Örnek bir tarif vermek gerekirse yulaf ezmesi, muz, süt ve fıstık ezmesinden yapacağınız bir smoothie hem sağlıklı hem de bol kalorili bir içecek.
 

Kuruyemişler, Kuru Meyveler ve Ezmeler

Özellikle yağ oranı yüksek olan yemişler sağlıklı yolda kilo almanın anahtarıdırlar. Birkaç örnek vermek gerekirse ceviz, badem, fındık ve kaju gibi yemişler hem lezzetli hem de yüksek kalorili protein kaynaklarıdır.
 
Kuru meyvelerden ise kuru kayısı kuru üzüm ve kuru incir başta olmak üzere şeker oranı yüksek kuru meyveler kilo almanızı oldukça kolaylaştıracaktır.
 
Bu listede son olarak kilo canavarı fıstık ezmesi bulunuyor. İçerisinde protein oranı, sağlıklı yağlar ve yüksek kalorisi ile fıstık ezmesi kilo aldıran yiyeceklerin en popülerleri arasında. Fıstık sevmeyenler için fındık ezmesi de bir alternatif olabilir.
 

Pirinç ve Makarna

Kilo alıp hacim büyütmek isteyen sporcuların vazgeçilmezi olan pirinç ve makarna ikilisi kilo aldıran besinler arasında üst sıralarda. Eğer günlük bir egzersiz programınız var ise bu ikili sağlıklı bir şekilde kilo almanıza yardımcı olur. Egzersiz yapmadan kilo almak istiyorsanız ve yağ oranınız çok düşükse yine bu ikili işinizi kolaylaştıracaktır.
 

Kırmızı Et

Kırmızı et her ne kadar içerisinde bulunan yüksek protein sebebi ile kilo vermek isteyenler tarafından da tüketilse de doğru seçimler ve tarifler ile hızla kilo almanıza yardımcı olabilir. Örneğin yağ yoğun olan bölgeler hem çok lezzetli. Bu bölgelerden yapacağınız köfte, kızartma ve kavurma gibi tarifler kilo almanızı sağlıklı yönden destekleyecektir. Bunun yanında etin içerdiği vücudunuzun günlük ihtiyacı olan mikro besinleri de almış olacaksınız.
 

Somon ve Yağlı Balıklar

Yağlı balık denince akla gelen ilk balık olan somon yağının yanında omega 3 ve protein konusunda da oldukça zengindir. Ülkemizde yetişen sardalya, uskumru, alabalık, palamut, sazan ve yerli somon gibi balıklarda kilo alımında kolaylık sağlayan ve lezzetli besinlerdendir. Balık kilo aldırmasını yanı sıra içerisinde bulunan  fosfor, magnezyum, selenyum ve çinko gibi minerallerle de mikro besin ihtiyacınızı karşılıyor. Haftada 1-2 gün tüketeceğiniz yağlı balıklar ile kilo almak hem kolay hem de sağlıklı olacak.
 

Tam Yağlı Süt, Peynir ve Yoğurt

Süt ve süt ürünleri olan peynir ve yoğurt gibi tam yağlı gıdalar sağlıklı  kilo almanıza fayda sağlayacak ürünler arasındadır. Sabahları tüketeceğiniz süt ve peynir ile kahvaltıda aldığınız kalori miktarını artırabilir, akşamlar ise yoğurt ile kilo alma sürecine katkıda bulunabilirsiniz.
 

Bitter Çikolata

Bitter çikolata yüksek yağlı ve yüksek kalori içeren bir besindir. Bunun yanında içerdiği antioksidan sayesinde oldukça sağlıklıdır. Kilo almak isteyenlerin %70 kakao oranında bitter çikolata tüketmesi faydalı olacaktır.
 

Üzüm, Avokado ve İncir Gibi Şeker ve Yağ Yoğun Meyveler

Şeker ve yağ oranı yüksek meyveler kilo alımında fayda sağlayan besinler arasındadır. Avokado yüksek yağlı olmasının yanında bu yağ en kaliteli yağlar arasında gösterilmektedir. Kilo vermek isteyenlerin kaçındığı yada dikkatli tükettikleri avokadoyu kilo almak isteyenler gönül rahatlığı ile tüketebilir.
 
Taze ve mevsiminde sarı üzüm, incir, kiraz, armut, karpuz, muz ve kavun gibi şeker oranı yüksek yiyeceklerde kilo alımında kolaylık sağlar. Kilo vermek isteyenlerin kırmızı listesinde bulunan bu meyveler düzenli tüketimde hızlı kilo almanıza yardımcı olur.
 

Yumurta

Protein bakımından en zengin besinlerden biri olan yumurta özellikle tereyağı gibi hayvansal yağlar ile tüketildiğinde hızlı kilo aldıran yiyecekler arasına girer. Hem vücudun ihtiyaç duyduğu makro ve mikro besinleri bünyesinde toplayan hem de kilo alımında kolaylık sağlayan yumurta günlük rutin beslenmenizde mutlaka yer alması gereken bir besindir.
 
Listemizde yer alan besinlere daha fazlaları ilave edilebilir. Sağlıklı yoldan size kilo verdirecek ilk 9 besini sizler için bir araya getirdik. Bu besinlerin bazıları dikkatli ve ölçülü tüketildiğinde kilo vermeye de yardımcı olur. Örneğin yumurta haşlanarak günde 1 adet tüketildiğinde yada bitter çikolata tüm tatlı ihtiyacı için günde 10-15 gram tüketildiğinde kilo vermeye yardımcı olabilir. Bu listeden seçeceğiniz ürünleri öğünlerinize entegre ederek kısa süre içinde sağlıklı bir şekilde hedeflediğiniz kiloya ulaşabilirsiniz.
 

Benzer Yazılar

Güncel Gelen Yorumlar 0 Adet

Haydi !
Bizimle bilgini paylaş / Soru sor

Yukarı