Kış Aylarında Fitness Motivasyonunu Yükseltmenin 9 Yolu

Kış Aylarında Fitness Motivasyonunu Yükseltmenin 9 Yolu

 
Günlerin kısalması sebebi ile artık hava henüz aydınlanmadan uyanır olduk. Durum böyle iken sadece spor değil her konuda motivasyonunuzun düşmesi çok normal. Fakat uygulayacağınız birkaç tüyo ile spora ara vermeden devam etmek için motivasyonunuzu geri kazanabilirsiniz.

Spordan Önce Yeteri Kadar Isınma

Sadece spordan önce değil dışarı çıkmadan öncede vücudunu esnetme ve ısıtmaya yönelik yapacağınız birkaç hareket kaslarınızın gevşemesine ve zihin olarak sizi spora hazırlayacak. Isınma spor öncesi zaten çok önemli iken kış aylarında ısınmanın önemi bir kat daha artıyor.

Gününüzü İyi Planlayın

Günün hangi saati egzersiz yapmanız için daha uygunsa bunu belirleyip hazırladığınız plana sadık kalın. Planlı egzersiz zihinsel olarak sizi egzersize hazırlamanın bir diğer yoludur. Kış aylarında motivasyon zihinsel olarak düştüğünden adımların büyük bir kısmı zihni hazırlamaya yöneliktir.

Hedefinizi Belirleyin

Hedef belirleme genel olarak önemli olsada motivasyona ihtiyaç duyduğunuz kış aylarında ayrı bir önem taşır. Hedefler genellikle kas hacmini artırmaya yönelik olsada sizin hedefiniz daha esnek olmaya yada kilo vermeye yönelik olabilir. Kışın giyilen kıyafetler sebebi ile estetik yerine güçlenmeye ve kas kazanmaya yönelik programlar uygulanır.

Kışın Açılan İştaha Dikkat Edin

Kışın genellikle kapalı ortamlarda bulunulması aktivitelerin sınırlı olmasından dolayı evde geçirilen süre artar. Bu da sıklıkla kişileri daha sık yemek yemeye daha kötüsü abur cubura yöneltir. Bu bölümde tüketeceğiniz atıştırmalıkların sıklığına ve türüne dikkat edin. Atıştırmalıklarınızı sağlıklı kuru meyve ve kuru yemişlerden seçmeye özen gösterin.

Bir Antrenman Arkadaşı Bulun

Diğer bir zihinsel hazırlıkta bir spor arkadaşı edinmek. Sporu bir arkadaşınızla yapmanızın sayısız faydası arasında kişiler spora gitmek için birbirini zorladığından özellikle motivasyonun düştüğü kış aylarında bir arkadaşınız ile spora gitmeniz işinizi oldukça kolaylaştıracaktır.

Yeni Antrenman Kıyafetleri Edinin

Spora gitme konusunda sizi motive edecek bir diğer adımda yeni spor kıyafetleri satın almak. Hatta yeni spor kıyafeti alma dönemini kış aylarında yaparsanız daha doğru bir adım olacaktır. Yeni ayakkabılar ile yada üzerinize oturan tişört ile antrenman yapmak kişiyi her zaman motive eder. Motivasyona ihtiyaç duyulan kış aylarında bu adımı atmak sizi bir adım daha öne taşıyacaktır. 

Günlük İşlerinizi Antrenmana Dönüştürün

Missouri Üniversitesi tarafından yapılan araştırmada günlük yürüyüşler ve bahçe işleri gibi güç içinde yapan kişilerin her hafta toplam 60 kilometre koşan kişilerden daha fazla kalori harcadıklarını ortaya koymuştur. Yani günlük kısa mesafe yürüyüşlerinize kış aylarında ara vermeden devam edin. Yada sizi gün içinde aktif tutacak bahçe düzenlemeleri ve benzeri işleri kendiniz yapmaya özen gösterin.

Birkaç Defa Nefes Egzersizi Yapın

Kendinizi yorgun ve spora gitmek için hazır hissetmediğinizde nefe alıp vermeye odaklanarak birkaç dakika derin nefes alıp verin. Bu kan akışının hareketlenmesine ve beyne oksijen gitmesinin en basit yoludur. Bu nefes egzersizleri enerji seviyenizi artırmaya yönelik önemli bir adımdır.

Motivasyonu Artıracak Bir Müzik Listesi Oluşturun

Spor yaparken motivasyonunuzu yükseltecek ve verimli geçmesini sağlayacak adımlardan biri de doğru bir müzik listesi. Bu listenin bir tarifi yok. Tamamen sevdiğiniz sizi harekete geçirecek  parçalardan bir liste oluşturun. Bu listenin yanında eğer sabah yürüyüşlerine erken kalkıp çıkıyorsanız, sıkıcı alarm müziğini sevdiğiniz sizi harekete geçirecek bir parça ile değiştirin.
 
Yukarıda paylaştığımız adımların her birini uygulayabileceğiniz gibi içlerinden sizi en hızlı harekete geçirecek olanları seçerek onlarla başlayabilirsiniz. Unutulmaması gereken en önemli nokta kış aylarında da spora devam edebilir ve sağlıklı bir şekilde kas kazanıp kilo verebilirsiniz.
 

Benzer Yazılar

Güncel Gelen Yorumlar 0 Adet

Haydi !
Bizimle bilgini paylaş / Soru sor

Yukarı