Kol Yağlarından Hızla Kurtulmanızı Sağlayacak 4 Etkili İpucu

Kol Yağlarından Hızla Kurtulmanızı Sağlayacak 4 Etkili İpucu

Vücudumuzun çeşitli bölgelerinde oluşan yağlar gerek sağlığımız açısında gerekse estetik açıdan bizleri rahatsız etmektedir. Her insanın vücut yapısı gereği alınan fazla kiloların biriktiği bölgeler farklılık gösterebilir. Örneğin bazılarımız kilo aldığında kilolar basen bölgesinde toplanırken bazılarımızda kilolar karın bölgesinde bazılarımızda ise vücudumuzun başka bir bölgesinde toplanabilir. 
 
Bu yazımızda kollarımızda biriken yağ kütlesinden hızlı bir şekilde kurtulmanız için yapabileceğiniz 4 etkili ipucundan bahsedeceğiz. Siz de kollarınızda biriken yağlardan hızlıca kurtulmak, sarkıklıklarınızın nasıl düzeltilebileceğini yollarını öğrenmek istiyorsanız lütfen yazımızı okumaya devam ediniz.

Kol Yağlarının Nedeni Nedir?

 
Kol yağlarından kurtulmanızı sağlayacak ipuçlarını vermeden önce kollarımızda neden yağ biriktiğini anlamamız gerekir. Bu kapsamda kol yağlarının oluşmasının sebebi olarak özetle fazla kalori alımı, testosteron seviyesinde düşüklük ve hareketsiz bir yaşam tarzı diyebiliriz.
Kol yağları yaşlandıkça metabolizma hızının yavaşlamasına bağlı olarak artmaktadır. Bu süreçte metabolizma hızımızın azalmasını telafi veya metabolizma hızımızı artırmak için öncelikle fiziksel olarak daha aktif bir yaşam tarzı sürdürmemiz gerekir.
Metabolizma hızının yanı sıra yaş ilerledikçe kadınlarda ve erkeklerde testosteron seviyeleri düşer, bu da vücuttaki sarkmalardan kurtulmamızı daha zor hale getirir. Bu süreçte spor yapmak koldaki sarkmalardan kurtulmak için yapılacak en etkili yöntemlerden biridir.
 
Son olarak, fazla kalori alımı vücudumuzdaki yağlanmayı artırır. Bu da kolumuz da dahil olmak üzere sarkıklıkların ve yağlanmanın artmasına sebep olur. Bu durumu önlemek için yediklerimiz konusunda daha dikkatli olmamız gerekmektedir.
Kollarınızdaki yağlardan kurtulmak için ne yemeniz veya yemeklerde nelerden uzak durmanız gerektiğini anlatacağız.

Kol Yağlarından Hızlıca Kurtulmak İçin Nasıl Beslenmeliyim ?

# 1 Kalori Takibi Yapın

 
Sarkık kolları en aza indirmeye çalışırken hatırlamanız gereken ilk şey, kalori alımınızı izlemeye başlamanız gerektiğidir. Bilimsel araştırmalar sonucu vücudumuzdaki yaklaşık yarım kilo yağ 3500 kcal‘ye denk gelmektedir. Vücudumuza fazladan 3500 kcal girmesi demek yaklaşık yarım kilo yağ oluşması anlamına gelmektedir veya tersten düşünecek olursak vücudumuz 3500 kcal yaktığı zaman yaklaşık yarım kilo yağ yakmış olacağız.
3500 kcal gözünüzü korkutmasın ! Günlük vücudunuzun yaktığı kalori miktarı vücudunuza giren kalori miktarından 500 kcal fazla olması demek 1 hafta içerisinde yarım kilo yağdan kurtulmak demektir.
Bu bilgilere dayanarak kalori alımınızı ve yakımınızı takip ederek vücudunuzdaki yağ oranını kontrol altında tutabilir veya kontrollü bir şekilde yağ oranınızı azaltabilirsiniz.

# 2 Şekerden Uzak Durun

 
Bir önceki maddede bahsettiğimiz üzere kalori kontrolü yaptığınızda siz de göreceksiniz ki en çok kalori, şeker ile vücudumuza girmektedir. Şeker aynı zamanda protein gibi besleyici bir besin olmadığından vücudunuzda yağ olarak depolanacak ve yağ oranını artıracaktır.
Bu kapsamda şeker yerine protein bazlı yiyecekler tercih etmeniz hem vücudunuzdaki sarkıklıkları azaltacak hem de vücudunuza daha az kalori almanızı sağlayacaktır.
Kollarınızdaki yağlanmayı azaltmak için günlük yaptığınız rutinlerde iyileştirmeler yapabilirsiniz. Kahve veya çayınıza şeker atmaktan kaçınabilir veya azaltabilirsiniz. Hazır meyve suları almak yerine meyvenin kendisini yiyebilirsiniz, şekerli kahvaltılar yerine meyveli yulaf gibi daha lifli yiyeceklere geçiş yapabilirsiniz.

# 3 Kahvaltıyı Asla Atlamayın

 
Birçok yazımızda kahvaltının öneminden bahsettik, burada da bahsediyoruz. Uyanır uyanmaz ilk yediğiniz yiyecek metabolizmanızı çalıştırmaya başlar fakat eğer kahvaltıyı es geçiyorsanız metabolizmanız uyandıktan çok daha sonra çalışmaya başlayacaktır. Bu durum metabolizmanızın daha yavaşlamasına, gün içerisinde daha az kalori yakmanıza ve daha az kalori yaktığınız için vücudunuzdaki yağlanmanın artmasına sebep olacaktır.
Uyandıktan hemen sonra yapacağınız besleyici bir kahvaltı; metabolizmanızın daha hızlı çalışmasına, günlük daha fazla kalori yakmanıza ve gün içerisinde daha az acıkmanıza yardımcı olacaktır. Sağlıklı bir vücut ve sağlıklı bir yaşam için lütfen kahvaltınızı atlamayın.

# 4 Vücudunuza Daha Fazla Protein Alın

 
Vücudunuzdaki sarkıklıklardan kurtulmak, yağlanmayı azaltmak ve daha sıkı bir vücuda sahip olmak için diyetinizde daha fazla protein olmalıdır. Protein açısından zengin besinler, kas kütlenizi artırmaya ve metabolizma hızınızı artırmaya yardımcı olarak daha fazla kalori yakmanızı sağlayacaktır.
Protein tüketiminizi artırmanızın başka bir faydası da; protein size daha uzun süre tok tutacak ve öğünler arasındaki açlık krizlerine karşı koymanızı kolaylaştıracaktır.
Burada bahsettiğimiz tüm diyetinizi proteinle sınırlamak değil, yalnızca protein alımınızı artırmaktır. Bu kapsamda diyetinizde daha fazla yağsız et, fasulye, nohut, balık, tavuk gibi protein açısından zengin ve besleyici yiyecekler bulundurmalısınız.

Kollarımdaki Yağlardan Nasıl Daha Hızlı Kurtulabilirim ?

 
Yazımızın tamamını okudunuz ve bu yöntemleri uygulamak istiyorsunuz fakat bu süreci daha da hızlandırmak istiyorsanız yapmanız gereken şey çok basit, tek kelimeyle spor diyebiliriz. Bölgesel yağlanmalardan kurtulmak için yağ oranınızın yoğun olduğu bölgenizi spor ile çalıştırmanız gerekir. Yani kollarınızdaki yağlardan kurtulmak için kollarınızı çalıştıracak bir spor program yapmanız veya spor rutininize kol antrenmanları eklemeniz bu süreci çok daha hızlı hale getirecektir. Eğer daha sıkı kollara kavuşmak, kollarınızdaki sarkıklıklardan hızlı bir şekilde kurtulmak veya kollarınızda biriken yağları hızlıca yok etmek istiyorsanız fakat nasıl bir kol antrenmanı uygulayacağınızı bilmiyor ve etkili kol egzersizlerini öğrenmek istiyorsanız sizler için hazırladığımız “Daha Sıkı Kollar İçin En Etkili 10 Egzersiz” https://www.vucutgelistirme.com/kol-egzersizleri başlıklı yazımızda yer alıyor, buradan okuyabilirsiniz.
 

Benzer Yazılar

Güncel Gelen Yorumlar 0 Adet

Haydi !
Bizimle bilgini paylaş / Soru sor

Yukarı