Kontrast Duş Nedir?  Vücuda Faydaları Nelerdir?

Kontrast Duş Nedir? Vücuda Faydaları Nelerdir?

Kontrast duş bağışıklık sistemini ve enerjiyi artıran, depresyonu azaltan ve sporcular için en önemlisi antrenman esnasında gerçekleşen kas yıkımının onarımını hızlandıran harika bir gizli silahtır. 
 
Şimdi kontrast duşun tüyolarını ve faydalarını daha derinlemesine inceleyelim.

Kontrast Duş Nasıl Yapılır?  

1-) Ilık su ile duşa başladıktan sonra, su duşta ulaşılabilecek en soğuk seviyeye adım adım çıkartılır.
 
2-) Hemen ardından su ısısı en sıcak yöne doğru çevrilir, sıcak sudaki geçirilen sürenin daha uzun tutulması gerekmektedir. ( 2 katı kadar ) 
 
3-) Bu döngü aralıksız 2 kez kadar yapılmalıdır.
 
Sıcak ve Soğuk suda kalma süreleri 2 ‘e 1 orandır. Yani 1 dakika soğuk suda kaldıysanız, 2 dakika sıcak suda kalmanız gerekir. Önemli detay, duştaki bitiriş soğuk su ile olmalıdır.
 
Sıcak suda duş aldığınız sırada başınızı elleriniz ile korumanızı öneririz.
 
Sıcak sudan soğuk suya geçişte ve soğuk sudan sıcak suya geçişte 20’şer saniye geçiş süresi tanınmasını tavsiye ediyoruz.
 
Kontrast duştan %100 fayda alabilmek için sıcak ve soğuğu mümkün olan maksimum ölçülere getirmek gerekir. Kontrast duş günlük olarak yapılabilir.
 

Kontrast Duşun Bitmek Tükenmek Bilmeyen Faydaları 

Bağışıklık sistemini güçlü tutar.

Depresyonu ve kaygıyı rahatsızlıklarını azaltır.

Kasların onarımını hızlandırır.

Vücuttaki enerji seviyesini yükseltir.

Metabolizmayı hızlandırır.

Testosteronu artırır.

Cilt ve saç sağlığına faydalıdır.

Hormon üretiminde artış

Doğurganlığı artırır.

Vücuttaki kan dolaşımını artırır.

Vücudu Çivi Gibi Yapan Kontrast Duşun İşleyiş Biçimi

Kontrast duş, duş süresince planlı bir şekilde soğuk-sıcak olacak şekilde zıt yapılan bir banyo uygulaması olduğunu gördük. 

Spor sonrasında kas ve eklem ağrılarında iyileşme ve dinçlik sağlaması için yapılan bu teknik diyebiliriz.

Ana amaç sıcak suyun kan damarlarını genişletme ve damarlardaki dolaşımı artırmada kolaylık sağlaması, soğuk su ise kaslarınızda yaşanan ağırlaşma için kalbin vücuda kan pompalamasını sağlamaktır. 

Sıcak ve soğuk ile vücudunuza verdiğiniz uyarılar bu kan dolaşımını hızlandırmaktadır. Bu işlemi sabah erken saatlerde ya da spor sonrası yapmak etkili iki zaman dilimidir. 2:1 oranında 30 saniye soğuk 60 saniye ise sıcak olarak uygulanmaktadır. Faydasını görmek için sıcak ve soğuk suyu maksimumda tutmak önemlidir.
 
 
Önemli Not: Bu bir doktor tavsiyesi değildir. Dünyada başta sporcular olmak üzere faydaları görmek isteyen herkes tarafından yapılmaktadır. Eğer bir sağlık sorununuz var ise önce doktorunuza danışın. Hamile kadınlar bunu doktora danışmadan denmemelidir.
 

Benzer Yazılar

Güncel Gelen Yorumlar 0 Adet

Haydi !
Bizimle bilgini paylaş / Soru sor

Yukarı