Pandemi Döneminde Spor Salonları

Pandemi Döneminde Spor Salonları

 
Pandemi döneminde spora gitmeyi planlıyorsanız işte riskler ve dikkat edilmesi gerekenler. Spor salonları izin verilen ve uygun görülen günlerde açık olsada risk devam ediyor. Gittiğiniz salonun ve sizin ne gibi önlemler alınması gerekiyor gelin birlikte inceleyelim.
 

1- Riski Değerlendirin

 
Öncelikle riski değerlendirilmesi gereken kişi sizsiniz. Sizi ve çevrenizdekileri etkileyecek bir enfeksiyon riskiniz varsa sporu açık havada yada evde yapmalısınız. Riskiniz yoksa yasalar nezdinde salonların açık olduğu günlerde gidebilirsiniz.
 
Açıklanan verilere göre 65 yaş üstü ve kronik solunum problemleri olan kişilerin corona virüsten gördükleri zarar diğer gruplara göre daha yüksek. Bunlara ek diyabet, kalp ve akciğer rahatsızlıkları olan kişilerin riskleri oldukça yüksek. 
 
Eğer bu tip bir risk grupları içinde değilseniz ikinci incelenmesi gereken konu salonun aldığı önlemler. Gelin salonların ne gibi önlemleri alması gerektiğini inceleyelim.
 

2- Gittiğiniz Salonun Aldığı Önlemleri İnceleyin

 
Salonların aldığı bir dizi önlemler mevcut. Tabi bu önlemleri tüm salonlar aynı derecede uygulanmayabiliyor. Siz gittiğiniz salondaki tüm önlemleri öğrendikten sonra gidip yerinde de belirtildiği gibi önlemler alınmış mı mutlaka inceleyin.
 
Özellikle zincir spor salonlarında her ne kadar alınması gereken önlemler merkezden şubelere bildirilse de şube arası ciddi farklılıkların olduğunu bu dönemde gördük.
 
Spor salonunuza yeniden gitmeye başlamadan önce sağlık bakanlığının önlemlerine ve salonun aldığını beyan ettiği önlemleri aldıklarından emin olun. Ve salonunuzdaki insanların kurallara olan yaklaşımına da dikkat edin.
 
Spor salonun büyüklüğüne göre ekipmanlar kullanıldıkça dezenfekte eden personelin bulunmasına dikkat edin.
 

3- Salonda Dikkat Edilmesi Gereken En Önemli Özellik: Havalandırmalar

 
Spor salonlarının genelinin kapalı bir ortam sunması ciddi tehditler oluşturabilir. Bu tehditleri en aza indirecek yöntem ise yeterli düzeyde havalandırmadır.
 
Spor salonunuzdaki havalandırmaların çalıştırıldığını ve alan için yeteri kadar havalandırma bulundurduğundan emin olun. Henüz virüsün belirtilerini görmeyen, kuluçka dönemindeki bir kişi spor salonu içinde hapşırdığında sizi koruyacak en önemli tedbir sosyal mesafeden sonra havalandırmadır. 
 
Bu gibi bir durumda sosyal mesafeye her ne kadar dikkat etsenizde yetersiz bir havalandırma ile kapalı ortamda virüsü kapmanız kaçınılmaz.
 
 

4- Spor Sırasında Kullanılan Malzemelere Dikkat Edin

 
Spor sırasında kullanılan serbest ağırlıklar ve makineler virüslerin yayılabileceği en olası noktalar. Bu sebepten makinaları yada elinizle tuttuğunuz diğer ekipmanları kullanmadan önce mutlaka dezenfekte edin. Kullandıktan sonrada dezenfekte etmeniz eğer sizde virüs ihtimali varsa enfeksiyonun geçme ihtimalini de düşürecektir.
 
Salonların insanların ulaşabilecekleri noktada dezenfektan bulundurması bu dönemde zorunludur. Fakat türlü sebeplerden ötürü dezenfektan bulamama ihtimali için yanınızda mutlaka bir dezenfektan bulundurun. 
 
Eldiven kullanımı spor salonlarında yaygın olsada kullanılan spor eldivenlerinin virüsten koruma etkisi yoktur. Yanınızda mutlaka tek kullanımlık cerrahi eldiven bulundurun ve spor esnasında kullanın. 
 

5- Sosyal Mesafeye Özen Gösterin

 
Eğer salonunuz sağlık bakanlığının önlemlerini tam olarak uyguladığını kanaat getirdiyseniz sırada sizin dikkat etmeniz gerekenler var. Bunların en başında ise sosyal mesafe kuralı bulunuyor. 
 
Spor salonlarında her ne kadar sosyal mesafe kuralı uygulaması zor olsada randevu ile salona belli sayıda kişiyi alan salonlarda bu durum başarılı uygulanıyor. Sosyal mesafe sadece insanlardan uzak durmak değil kullandıkları aletleri kullanmadan önce dezenfeksiyonunuda içerir.

6- Spor Salonunda Korona Virüsten Korunma Yolları

- Spor salonunda kullanacağınız ekipmanlardan yoga matı ve direnç bandı gibi evde kullandığınız ekipmanlar var ise salonda onları kullanın.

- Kullanacağınız ekipmanların dezenfekte edildiğinden emin olun. Eğer şüpheniz varsa kendiniz dezenfekte edin.

- Mümkünse her alet değişiminizde ellerinizi bol sabunlu su ile yıkayın.

- Kardiyo aletlerinin aralarında mesafe olmasına özen gösterin. Eğer mesafe yoksa bir boş bir dolu şeklinde kullanmaya çalışın.

- Spor salonu duşlarını hatta mümkünse soyunma odalarını bu dönemde kullanmamaya özen gösterin.

- Egzersizler esnasında sosyal mesafe kuralına ve maske kuralına uyun.

- Spor salonunuzda teras veya balkon gibi açık hava alanı var ise 3-5 dakikada bir temiz hava almak için değerlendirin.

- Etrafınızda devamlı öksüren yada hapşıran halsiz biri var ise o gün sporu erteleyin ve salonu terk edin.

 

7- Spor Salonlarının Açıkladığı Önlemler

 
- Havalandırma sistemleri dışarıdan alınan temiz hava ile çalışıyor.

- Grup dersleri için kullanılan stüdyolarda zeminlere sosyal mesafe için sticker yapıştırıldı.

- Spor salonuna girişler temassız kart yada qr kodu ile yapılıyor.

- Spor salonuna girişlerde temassız ateş ölçümü yapılıyor.

- Soyunma odasındaki dolaplar, oturaklar ve duş alanı düzenli olarak dezenfekte ediliyor.

- Eğitmenler özel yada grup derslerini öğrenciye temas etmeden uzaktan veriyor.

- Tüm salonlar nanoclear dezenfekte sistemi ile dezenfekte ediliyor.

- Salonların rutin temizlik gün sayıları artırıldı.

- Salonda bulunan kardiyo aletleri yada ağırlık makineleri gibi ekipmanlar mesafe kuralına göre yeniden düzenlendi.

- Soyunma odalarında kullanılan tarak, saç kurutma makinesi gibi ortak aletler bir süreliğine kaldırıldı.

- Salon içerisinde belli noktalara dezenfektan ve peçeteler yerleştirildi.

 
Spor salonlarının bu açıkladığı önlemler her ne kadar insanı rahatlatsa da bu önlemleri almayan salon sayısı oldukça yüksek. Bu listedeki önlemleri sizin gittiğiniz salonda alınıyor mu mutlaka kontrol edin.
 
Spor salonuna gitmeyi çok istiyor ve vazgeçemiyorsanız salona gitmek izin verildiği sürece yukarıda belirtilen önlemleri aldığınızdan emin olun. Bu dönemde formunuz evinizde yada açık havada spor yaparak koruyabileceğinizi unutmayın. Bu konuda sitemizde bulunan evde spora kategorisine göz atmanızı tavsiye ederiz.
 

Benzer Yazılar

Güncel Gelen Yorumlar 0 Adet

Haydi !
Bizimle bilgini paylaş / Soru sor

Yukarı