Pliometrik Antrenman Nedir? Faydaları Nelerdir?

Pliometrik Antrenman Nedir? Faydaları Nelerdir?

Pliometrik Antrenman, kas gücü oluşturmak için farklı hareketlerin hız ve kuvvetini kullanan bir tür antrenman türüdür. Pliometrik antrenmanı, fiziksel performansınızı ve farklı sporları yapma yeteneğinizi geliştirebilir.
Pliometrik antrenman; şınav, fırlatma, koşma, atlama ve tekme gibi farklı egzersiz türlerini içerebilir. Sporcular genellikle antrenmanlarının bir parçası olarak pliometrik antrenman kullanırlar, ancak bu antrenmanları herkes yapabilir. Bir kaza veya yaralanmadan sonra fiziksel rehabilitasyonda olan kişiler, iyi bir şekle ve fiziksel fonksiyona geri dönmek için pliometrik antrenman kullanabilir.
İyi durumdaysanız ve antrenmanınızı hızlandırmak istiyorsanız, pliometrik antrenman mücadelesinin tadını çıkarabilirsiniz. Tenis, kayak veya basketbol gibi çok sayıda koşu veya atlama içeren yüksek etkili sporlarla ilgileniyorsanız, antrenman yapmak için harika bir yoldur.
Başlarken, size güvenli bir şekilde nasıl zıplayacağınızı ve ineceğinizi gösterebilecek deneyimli bir eğitmenle çalışın. Yavaş ve alçaktan başlayın. Düzenli antrenmanınıza birkaç pliometrik hareketi ekleyin.
Pliometrik antrenman yüksek etkili ve yoğun egzersiz olduğundan, şu anda aktif değilseniz veya herhangi bir sağlık sorununuz varsa önce doktorunuza danışın.
Terlemeyi sevmiyorsanız, pliometrik antrenman sizin için uygun bir egzersiz olmayabilir.

Pliometrik Antrenman Antrenmanın Mantığı Nedir?

 
Çocukken, oyun alanında zıplayarak geçirdiğiniz günlerinizi hatırlıyor musunuz? Pliometrik antrenman ile yaptığınız egzersizler bu dinamik hareketleri taklit eder.
Pliometrik Antrenman (kısaca "plyo") eskiden "zıplama antrenmanı" olarak adlandırılırdı. Birçok farklı şekilde kullanabileceğiniz bir tekniktir. Örneğin, basketbol, ​​​​voleybol, tenis veya patlayıcı hareketler kullanan diğer herhangi bir aktivite için antrenmana yardımcı olması için pliometrik antrenman yapabilirsiniz.
Bir kutuya veya sıraya atlayabilir veya konilerin üzerinden atlayabilirsiniz. Bazı hareketler diğerlerinden daha hızlı olacaktır.
Bir sıçramadan her yere indiğinizde, kaslarınız gerilir. Bu, bir sonraki atlayışınıza daha da fazla güç verir. Kaslarınızı germe ve kasma kombinasyonu onları şekle sokar.
Her gün pliometrik antrenman yapmayacaksınız çünkü kaslarınızın tüm bu zıplamalardan sonra bir molaya ihtiyacı olacak. Şu anda aktif değilseniz, önce temel kondisyonunuz üzerinde çalışmaya başlamanız ve daha sonra bir profesyonelin size hareketleri nasıl yapacağınızı göstermesi gerekebilir, böylece yaralanmazsınız.
Kas gücünüzü, dengenizi ve çevikliğinizi artıran günlük kuvvet antrenmanı antrenmanına eğlenceli bir alternatif . Pliometriye dayalı bir antrenman yapabilir veya tüm seansı vermeden normal rutininize bazı plio hareketleri ekleyebilirsiniz.

PLİOMETRİK ANTRENMANIN FAYDALARI

 
Pliometrik antrenmanın birçok faydasından bazıları şunlardır:
 
-Artan dikey sıçrama yüksekliği,
-Artırılmış uzun atlama mesafesi,
-Artan güç,
-Geliştirilmiş koşu hızı, çeviklik ve çabukluk,
-Yaralanmaları azaltma,
-Gelişmiş fırlatma, vurma, vuruş hızı.
 
Pliometrik antrenmanın faydalarına ilişkin çeşitli nedenler şu şekilde sıralanabilir:
 
-Hızlı eksantrik hareketin ardından ani eşmerkezli kasılma, güç çıkışını %10-15 artırır.
-Güç geliştirme hızının artması nedeniyle artan patlama gücü.
-Elastik enerjinin daha fazla depolanması ve yeniden kullanılması nedeniyle artan reaktif güç.
-Gelişmiş nöromüsküler etkinlik.
 
Pliometrik antrenmanın atletik performansı nasıl iyileştirebileceğini görmek muhtemelen daha kolay, ancak pliometrik egzersizlerin sporcu olmayanlara neden fayda sağlayacağını görmek belki daha zor.
Pliometrik antrenman, birbirinin yerine reaktif eğitim olarak adlandırılır. Bu açıdan bakıldığında, esas olarak vücudun zemin yüzeyleri ile nasıl etkileşime girdiği ile ilgilidir. Bir kaldırımdan çıkarken yüzeyde beklenmedik bir değişikliğe hızla tepki vermek veya bir köpeği tasma ile gezdirirken hızla yön değiştirmek, danışanların karşılaşabileceği olası örneklerdir..

Pliometrik Antrenman ve Kronik Sağlık Koşulları

 
Özellikle şu anda aktif değilseniz veya sağlık sorunlarınız varsa, önce doktorunuza danışmanız iyi bir fikirdir. Sizin için neyin güvenli olduğunu size bildirebilirler.
Kalp hastalığınız, yüksek tansiyonunuz veya yüksek kolesterolünüz varsa , doktor daha aerobik olan daha düşük yoğunluklu bir egzersiz önerebilir.
Şeker hastalığınız varsa, yaktığınız kalori miktarına bağlı olarak şeker hastalığı tedavi planınızda bazı değişiklikler yapmanız gerekebilir. Diyabetle ilgili sinir hasarınız varsa, pliometrik antrenman sizin için değildir, çünkü bu durum yaralanma olasılığınızı artırır.
Artrit veya diğer kemik veya eklem problemleriniz varsa pliometrik antrenman sizin için iyi bir seçim değildir. Eklemlerinizi zorlamadan kaslarınızı güçlendirmeye yardımcı olabilecek bir antrenman arayın.
Hamileyseniz , pliometrik antrenman sizin için değildir . Karnınızın büyüyen boyutu dengenizi bozar. Düşebilir veya yaralanabilirsiniz. Büyüyen bebeğinizin ağırlığı dizlerinizi ve ayak bileklerinizi zorlar ve zıplamak daha da fazla stres yaratır. Eklemlerinizi stabilize etmeye yardımcı olan bağlar hamilelik sırasında biraz daha gevşek büyür ve yaralanmaları daha olası hale getirir.
 
Herhangi bir fiziksel sınırlamanız varsa, sizin için daha güvenli olacak diğer güç geliştirici egzersizleri seçin ve doktorunuza başvurmadan kesinlikle yazımızda bahsettiğimiz bu tarz zorlayıcı antrenmanları denemeyin.
 

Benzer Yazılar

Güncel Gelen Yorumlar 0 Adet

Haydi !
Bizimle bilgini paylaş / Soru sor

Yukarı