Sağlıklı Kilo Almak İçin Kilo Aldıran Yiyecekler

Sağlıklı Kilo Almak İçin Kilo Aldıran Yiyecekler

İdeal kilonuzdan daha zayıf olmak da daha kilolu olmak da hem estetik açısından hem de sağlık açısından birçok problem beraberinde getirir. Bundan dolayı ideal kilonuzun altındaysanız kilo almak istiyor olabilirsiniz.
Yediğiniz halde kilo alamıyorsanız sorun aslında çok basittir; vücudunuza aldığınız kaloriden daha fazlasını yakıyor veya başka bir deyişle vücudunuzun yaktığı kaloriden daha az kalori vücudunuza alıyorsunuzdur. Metabolizmanız yüksekse veya yoğun egzersiz yapıyorsanız, vücudunuzun ihtiyaçlarını karşılamak için daha fazla kalori tüketmeniz gerekir. Daha fazla kalori tüketmek önünüze gelen herşeyi yemek anlamına gelmez, vücudun ihtiyaçlarını sağlayacak kaliteli ve sağlıklı yiyecekler yemeniz gerekir.
Doğru araştırma yapmadan hızla kilo almak için çeşitli takviyeler ve sağlıksız yiyecekler tüketirseniz bu durum sağlık problemleri yaşamanıza sebep olabilir. Sağlıklı bir şekilde kalori tüketiminizi artırmak için günde 5-6 öğün yemek yiyerek, daha fazla proteinli ve sağlıklı yağlar içeren yüksek kalorili yiyecekler tüketebilirsiniz.
İnternette kilo vermek için birçok diyet planı bulabilirken, kilo almak için diyet planı bulmakta zorlanıyor olabilirsiniz. Kilo vermek isteyen insan sayısı kadar kilo almak isteyenler de olduğundan sizler için kilo almanıza yardımcı olacak besinleri bir araya getirdik.

Sağlıklı Bir Şekilde Nasıl Kilo Alınır?

 
Daha önce de belirttiğimiz gibi ana amacımız gün içerisinde yaktığımız kaloriden daha fazlasını vücudumuza almaktır. Kabaca bir hesapla; gün içerisinde yaktığınız toplam kaloriden 300-500 arası daha fazla kalori almanız, sağlıklı bir kilo alma yoluna sokacaktır size. Bu kalori arttırımını bir oturuşta yediğiniz yemek miktarını artırmak yerine öğünlerinizi arttırarak yaparsanız daha sağlıklı bir şekilde kilo alırsınız.
Kilo almak için gün içerisinde yediğiniz protein ve yağ miktarını arttırmanız gereklidir. Kilonuzu arttırmak için abur cubur veya sağlıksız yağlar tüketmeniz kütle artışından çok karnınızda bir ağırlık oluşmasına, diyabet, obezite ve kalp sorunları gibi sağlık sorunlarına sebep olacaktır. Günlük yediğiniz protein ve sağlıklı yağ miktarını arttırırken günlük rutininize çok yoğun olmayan egzersiz dahil etmeniz, alacağınız kiloları kas kütlesi şeklinde almanızı sağlayacak ve vücudunuzu çok daha sağlıklı hale getirecektir.

Kilo Almanıza Yardımcı Olabilecek 10 Sağlıklı Gıda

1- Süt

 
Süt, vücudumuz için gerekli olan tüm besinler açısından zengin olduğu için eksiksiz bir besindir. Proteinler, kalsiyum, karbonhidratlar, yağlar, mineraller ve vitaminler bakımından yüksektir. Hem kazein hem de peynir altı suyu proteinleri sağlayan mükemmel bir protein kaynağıdır. Vücudunuza kas kütlesi eklemenize yardımcı olabilir. Yemekle birlikte veya antrenmandan önce veya sonra günde iki bardak süt içmeyi deneyin.

2- Pirinç

 
Pirinç, kilo almak için gerekli olan uygun ve ucuz karbonhidrat kaynaklarından biridir. Pirinç aynı zamanda kalorisi yoğun bir besindir. Bir fincan pirinç, kilo almanıza katkıda bulunacak yaklaşık 200 kalori sağlar.

3- Kuruyemiş

 
Kuruyemiş tüketmek kilo alımı için faydalı olabilir. Kuruyemişler; çeşitli antioksidanlar, proteinler, kaloriler ve mikro besinler içerir. Çoğu kuruyemiş çeşidi, doğal olarak yüksek şeker içeriğine sahiptir ve bu da onları kilo almak için harika bir kalori kaynağı haline getirir. Onları çiğ veya kavrulmuş olarak yiyebilirsiniz, ayrıca yogurt veya smoothie'lerinize ekleyebilirsiniz. Badem, ceviz ve kaju gibi günlük bir avuç kuruyemiş yemek kilo almak için en sağlıklı yollardan biri olabilir.

4- Ev Yapımı Protein Smoothieleri

 
Ev yapımı smoothie'ler, hazır protein takviyelerinden çok daha sağlıklıdır. Protein smoothie’lerin, antrenmandan kısa bir süre sonra içilmesi, kas oluşturmaya yardımcı olmaktadır. Lezzet ve tat bakımından da zengindirler. İster çikolatalı muzlu fındık’lı, ister vanilyalı meyveli, isterseniz çikolatalı fındıklı smoothie hazırlarken içerisine 1 ölçek protein tozu atarak kendinize sağlıklı bir şekilde kilo almak için hem lezzetli hem de besleyici bir kilo aldırıcı besin hazırlayabilirsiniz.

5- Kırmızı Et

 
Kırmızı et, kaslarınızı güçlendirmeye ve kilonuzu artırmaya yardımcı olan zengin bir protein kaynağıdır. Kas kütlesini artırmada önemli rol oynayan besinler olan lösin ve kreatin içerir. Kırmızı etler, kilo alımı için gerekli olan hem protein hem de yağ içerir.

6- Yağlı Balıklar

 
Somon gibi yağlı balıklar, esansiyel yağ asitleri ve proteinler açısından zengindir. Kilo almanıza yardımcı olurlar ve ayrıca bağışıklığınızı güçlendirirler. Balıklarda bulunan Omega-3, kilo alımı için önemli yağ kaynaklarından biridir.

7- Patates Ve Nişastalı Yiyecekler

 
Patates ve mısır gibi nişastalı yiyecekler, hızlı kilo alımı için en çok başvurulan yiyeceklerdendir. Vücudunuz için ekstra kalori sağlayan en uygun maliyetli yiyecektir. Nişastalı yiyecekler, kas glikojen depolarını artıran karbonhidrat ve yüksek kalori içerir. Nişastalı gıdaların birçoğu, temel besinleri ve lifi sağlayan karbonhidrat kaynaklarının yanı sıra bağırsak bakterilerinizi besleyerek sağlığınızı ve bağışıklığınızı iyileştirmenize katkıda bulunur.

8- Tam Tahıllı Ekmek

 
Tam tahıllı ekmek, kilonuzu artıracak iyi karbonhidrat kaynaklarından biridir. Yumurta, et ve peynir gibi protein kaynakları ile tüketildiğinde dengeli bir öğün olabilirler. Ekşi mayadaki canlı, iyi bakteriler,  bağırsaktaki bakterileri besleyerek bağışıklık sisteminizi güçlendirir.

9- Avokado

 
Avokado, mükemmel bir yağ, antioksidan, vitamin ve lif kaynağıdır. Avokadoyu ana öğününüzde, sandviçlerinizde ve kilo alımı için tüketeceğiniz diğer yemekleriniz ile birlikte yiyebilirsiniz.

10- Yumurta

 
Yumurta; protein, kalsiyum ve sağlıklı yağlarla dolu olduklarından kilo alımı için en iyi gıdalardan biridir. Kilo almak için özellikle yumurtanın tamamını yemek gerekir, sarısı çok faydalı yağlar içerir ve ihtiyacınız olan kalori fazlasını en sağlıklı bir şekilde sağlar.

Kilo Almak İçin Hangi Yağlar Tüketilmeli?

 
Sağlıklı yağlar çok yüksek kalori içerir ve sağlıksız yağların aksine vücudunuzun daha sağlıklı hale gelmesini destekler. Bu yağları ister sos olarak, isterseni yemek pişirmek için kullanarak vücudunuza alımını arttırabilirsiniz. Avokado yağı, naturel sızma zeytinyağı ve hindistan cevizi yağı kalori alımınızı arttırmanızı sağlayacak en iyi 3 yararlı yağdır. Son zamanlarda oldukça popüler hale gelen sabah kahvelerine hindistan cevizi eklemek de yağ alımınızı arttırabilecek bir alışkanlık olabilir.

Kilo Almak İçin Diyet Planı

 
Bir gecede kilo almanız imkansızdır ve kilo almak bir süreçtir. En sağlıklı şekilde kilo almak için düzenli bir diyet ve yoğun olmayan bir antrenman olmazsa olmazdır. Bu süreçte en önemli olan diyetinizi yukarıda bahsettiğimiz şekilde sağlıklı ve tutarlı bir şekilde korumanızdır. Uzman bir diyetisyene giderek ihtiyacınıza ve sağlık koşullarınıza yönelik özel bir plan yazdırmalısınız. Size sadece fikir vermesi açısından örnek bir kilo aldırıcı diyet planı hazırladık. Lütfen bir uzmana danışmadan herhangi bir diyet planı veya antrenman programı uygulamayın.

Sonuç

 
Kilo almanıza yardımcı olan birçok yiyecek ve takviye vardır. Ancak, kendinizi tatlı veya yağlı yiyeceklerle doldurmaya çalışmak yerine, protein ve sağlıklı yağlar içeren yüksek kalorili yiyecekleri seçin. Sağlıklı ve kalori açısından zengin bir diyetle birlikte düzenli, yaşa uygun egzersiz yapmak, sağlıklı bir şekilde kilo almanın en iyi yoludur. Her zaman yeterli su içtiğinizden emin olun ve yalnızca sağlıklı, besleyici diyetinize bağlı kalın. Makalemizde sizler için verdiğimiz bilgiler herhangi bir sağlık problemi olmayan ortalama insanlar arasında yapılan araştırmalar ışığında bulunan sonuçlara dayalı bilgilerdir. Lütfen herhangi bir uzmana danışmadan internette bulduğunuz bilgilere göre diyet planı oluşturmayın, kendi sağlık koşullarınız ve vücut tipinize uygun özel bir diyet planı hazırlaması için bir uzmana danışın.
 

Benzer Yazılar

Güncel Gelen Yorumlar 0 Adet

Haydi !
Bizimle bilgini paylaş / Soru sor

Yukarı