Spor Salonu Korkusu Spot Işığı Etkisinden Nasıl Kurtulunur?

Spor Salonu Korkusu Spot Işığı Etkisinden Nasıl Kurtulunur?

Spor salonuna ilk defa giden ve etrafındaki insanların kendisini izlediğini düşünen yada hisseden kişilerin korkusuna spot ışığı etkisi denir. Bu durumun farkında olmak ve üstesinden gelmek için atmanız gereken adımları gelin birlikte inceleyelim.
 

Spor Salonu Korkusu Spot Işığı Etkisi Neden Olur?

Spot ışığı etkisinin nedeni, örneğin kişinin fazla kilosu olması sebebi ile etrafındaki fit insanları görüp kendini yargılamaya başlar. Etrafındaki insanların kendi görünümü ile ilgili olumsuz fikirlere sahip olduğunu düşünür. Yada kas geliştirmek isteyen bireylerin ince bir yapıya sahip olması yine etrafındaki insanlar tarafından eleştirel gözlerle izlendiği izlenimine kapılır.
 
Çoğu insan algılarının önyargı içerdiğinin farkında olmadığından kendisi benzer bir duruma düşünce etrafındaki insanların benzer şekilde bir ruh hali içinde olduğunu düşünür. Örneğin fazla kilosu olan insanlara karşı önyargılı olan ve eleştirel bir yapıya sahip insanlar benzer duruma düştüklerinde etrafında tanımadığı insanların kendisi hakkında aynı şekilde düşündüğünü kabullenir.
 

Spor Salonu Korkusu Spot Işığı Etkisi Nasıl Yenilir?

Başkalarının özellikle tanımadığınız insanların sizin hakkınızda ne düşündüğü konusunda endişelenmek özgüven üzerinde olumsuz bir etkiye sahip olur ve sosyal kaygı durumlarını kötüleştirir.
 
Bu etkinin üstesinden gelmek için en basit yaklaşım böyle bir durumun var olduğunu kabul etmek ile başlar. Çevrenizdeki insanların kendilerine özgü endişeleri olduğunu ve kendi dertleri ile uğraştıklarını hatırladığınızda büyük ölçüde sizi rahatlatacaktır.
 
Unutmayın spor salonundaki herkes tıpkı sizin gibi en başından bir acemi olarak başladı. Ve tıpkı sizin gibi spor salonunda onlarca yeni başlayan insanlar var. Bu insanları fark ettikçe onlar ile olan bu ortak noktanızı sebebi ile iletişim kurabilir ve bu sizi tümüyle ile rahatlatır.
 

Spot Işığı Etkisinin Sizi Spor Salonu Dışında Tutmasına İzin Vermeyin

Harekete geçmenin önündeki en büyük engel, başkalarının sizin hakkınızda neler düşündüğünü fazla önemsemenizden geçer. Spora yeni başlayanlarda sık görülen bu davranış bozukluğu erkeklere oranla kadınlarda bir adım önde olarak görülmektedir. Peki bunun spor salonlarında olmasının sebebi nedir? cevabı gayet basit. Erkeklerde spor salonunda gördükleri kendisinden daha tecrübeli erkekler onları takip ederek nasıl çalıştığını ve hatalarını yüzüne vuracağından sürekli bir tereddüt içindedir.
 
Kadınlarda ise bu durum genelde fazla kilolarından kaynaklanmaktadır. Salonun soyunma odasında kendi vücutlarında gördükleri fazlalıklar ile diğer insanların içine çıkmak kişiye korku hissettirebilir. Bunun yanında spor salonunda yapılan egzersizler henüz yeni olduğunuzdan hatalar içerebilir ve bu durum sizi insanların size baktığını düşünmeye sevk edecektir.

Benzer Yazılar

Güncel Gelen Yorumlar 0 Adet

Haydi !
Bizimle bilgini paylaş / Soru sor

Yukarı