Su İçerek Zayıflamak Mümkün Mü ?

Su İçerek Zayıflamak Mümkün Mü ?

Daha fazla su içmek gerçekten kilo kaybına katkıda bulunur mu?
 
Yatmadan önce veya gün içerisinde su içmek kilo verdirir mi sorusuna genelde net bir cevap verilmese de yapılan birçok araştırma su içmek ile kilo vermek arasında bir bağlantı olduğunu göstermektedir. Vücudumuzun %60’ı sudan oluştuğunu düşünürsek vücudumuzun en büyük ihtiyacının aslında su olduğunu görebiliriz. Yapılan araştırmalar, vücudunuzun günlük ihtiyacı kadar su içtiğinizde beyninizden düşünce gücünüze sindirim sisteminizden yağ yakımına kadar birçok vücut fonksiyonunun daha iyi çalışmasına ve vücudunuzun daha sağlıklı olmasına fayda sağladığını göstermektedir.
 
Su içmek birçok etkisiyle kilo vermenize yardımcı olabilir. Su içerek iştahınızı bastırabilir, metabolizmanızı canlandırıp daha düzgün çalışmasına yardımcı olabilir, kalori tüketiminizi azaltabilir ve vücudunuzdaki toksinlerden kurtularak vücudunuzdaki sağlıksız durumlardan kurtulabilirsiniz.

Su İçmek İştahınızı Bastırmanıza Yardımcı Olur

 
Dahiliye uzmanı ve onaylı beslenme uzmanı olan Melina Jampolis, vücuttaki susuzluğun çoğu zaman beyne açlık sinyali gösterdiğini ve çoğu susuzluk açlıkla karıştırılarak gereksiz kalori almamıza neden olduğunu, bunun yanı sıra su içmek mideyi gererek sistemden hızla geçtiği için su içmenin beynimize midemizin dolu olduğuna dair sinyal gönderdiğini söylemektedir.
2016 yılında yapılan başka bir araştırmada yemekten önce iki bardak su içenler, yemeklerden önce hiç su içmeyenlere göre %22 daha az yedikleri gözlemlenmiştir.
Bu bilgiler doğrultusunda yeterli su içmek gereksiz açlığı önleyerek fazladan kalori almanızı engeller ve yemeklerden önce 1-2 bardak su içmek iştahınızı azaltmanıza yardımcı olur diyebiliriz.

Su İçmek Metabolizmanızı Canlandırır

 
Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism dergisinde bildirilen 2003 tarihli küçük bir çalışmada, fazladan yaklaşık iki fincan su tüketen 14 sağlıklı yetişkinin metabolik hızlarında ortalama %30’luk bir artış görüşmüştür.
Yapılan başka bir araştırmada ise soğuk su içmenin metabolizmanızı daha fazla çalıştırarak kalori yakmanıza yardımcı olduğu bulunmuştur. Vücudun; içilen soğuk suyu vücut ısısına yükseltebilmek için fazladan kalori yaktığını ve bu doğrultuda soğuk su içmenin kilo vermeye yardımcı olabildiği söylenmektedir.

Su İçmek Sıvı Kalori Tüketiminizi Minimuma İndirir

 
Sıcak bir günde yürüyüş yaparken, sporda veya herhangi bir zamanda susuzluk hissettiğinizde şeker içeren veya kalorisi yüksek içecekler tercih etmek vücudunuza fazladan kalori almanıza sebep olur. Bunun yanı sıra şeker miktarı yüksek olan içecekler kısa süreli olarak susuzluğunuzu giderse de içerisindeki sıvı miktarının büyük bir çoğunluğu zaten içeriğindeki şeker, kafein gibi besinlerin işlenmesinde kullanılacağından vücudun sıvı ihtiyacını yeterli karşılayamayacak ve kısa sürede tekrar kendinizi susuz hissedeceksiniz. 
Suyun kalorisi 0 olduğundan dolayı herhangi bir içecek yerine su tüketmeniz kalori tüketiminizi büyük ölçüde azaltacaktır. Örneğin 1 bardak karışık meyve suyu 200 kalori olarak düşünürsek, susuzluğumuzu gidermek için meyve suyu yerine su içtiğimizde fazladan 200 kaloriyi ve içerisinde bulunan şeker veya tatlandırıcıyı vücudumuza almamış olacağız.

Su İçmek Vücudun Toksinleri Atmasını Sağlar

 
Su içmek; yazının en başında da belirttiğimiz üzere düşünceden, sindirim sistemine kadar vücudun birçok fonksiyonunun daha etkili ve daha iyi çalışmasına yardımcı olur. Az su içmek kabızlık ve şişkinliğe sebep olurken yeteri kadar su içmek kabızlığı ve şişkinliği önlemeye yardımcı olur. Mantık olarak yeteri kadar su içmek vücuda alınan her besinin sistemden geçmesini ve dışarıya atılmasını kolaylaştırır.
Hilton Head Health kurumuna kayıtlı uzman diyetisyen ve beslenme uzmanı olan Elizabeth Huggins; su içmenin vücuttaki toksinleri atmasına olan faydalarından bir diğeri ise yeterli su içmek böbrek fonksiyonlarını teşvik ederek zararlı bakterileri idrar yolundan temizler ve daha yoğun idrardan kaynaklı oluşabilecek böbrek taşlarının oluşmasını engellediğini söylemiştir.

Günde Ne Kadar Su İçmek Gerekir ?

 
Suyun kilo almada ve metabolizmamızın daha iyi çalışmasında olan rolünden bahsettik. 
 
Peki bir günde ne kadar su içmemiz gerekiyor?
 
Muhtemelen daha önce günde 2 litre su içilmeli diye duymuşsunuzdur. Günlük içilmesi gereken su miktarı gün içerisinde yaptığınız faaliyetlere, hareketliliğinize, havanın sıcaklığına ve daha birçok etkene bağlı olarak değişmektedir. 
Amerika Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerine göre, kadınların günde yaklaşık 2 litre erkeklerin ise günde yaklaşık 2.8 litre su içmesi tavsiye etmektedir. Fakat bu durum dediğimiz gibi gün içerisinde kaybettiğiniz su miktarına göre değişmektedir.
Kurul onaylı bir beslenme uzmanı olan Melina Jampolis, yeteri kadar su tüketip tüketmediğinizi anlamanın en kolay yolunun idrarınızın rengi olduğunu söylemektedir. İdrarınızı yaptıktan sonra eğer koyu olarak görüyorsanız vücudunuzun önemli ölçüde sıvıya ihtiyacının olduğunu anlamalısınız.
Su içmenin kilo vermenin yanı sıra cildinize, metabolizmanıza, böbrek taşına, baş ağrılarına ve daha birçok problemin çözülmesine faydası vardır. Aynı ölçüde az su içmenin de bu problemlerin sebebi olabileceği de unutulmamalıdır.
 
Sonuç olarak; günlük yeteri kadar su içmeniz, yemeklerden önce su içmeniz, soğuk su içmeniz gerek metabolizmanızın doğru çalışmasını sağlayarak gerek daha az kalori almanızı sağlayarak kilo vermenize yardımcı olabilmektedir. Bundan dolayı sağlıklı bir şekilde kilo vermek için yeteri kadar su içtiğinizden emin olmanızı ve yüksek kalorili içecekler yerine suyu tercih etmenizi tavsiye ederiz.
 

Benzer Yazılar

Güncel Gelen Yorumlar 0 Adet

Haydi !
Bizimle bilgini paylaş / Soru sor

Yukarı