Testosteron Arttırmanın Tamamen Doğal 5 Yolu

Testosteron Arttırmanın Tamamen Doğal 5 Yolu

Zamanla testosteron düzeylerinin düşmesi tamamen doğaldır. Aslında, 80 yaşın üzerindeki erkeklerin neredeyse yarısında düşük testosteron vardır. Ancak daha genç erkekler de düşük testosteron semptomlarından rahatsız olabilir. Özellikle aşırı kilolu ,diyabet ve uyku apnesi gibi altta yatan sağlık koşullarına bağlı olarak bu durumdan muzdarip olabilirsiniz.
Düşük testosteron için tedaviler olsa da, birçok erkek testosteron seviyelerini doğal olarak iyileştirebilecek sağlıklı yaşam tarzı değişiklikleri yaparak başlamayı tercih ediyor.
Testosteron seviyenizi yükseltmenin tamamen doğal yollarını arıyorsanız, sizler için en etkili ve doğal testosteron arttırıcı ipuçlarını bir araya getirdik:

Beslenme Düzeninizi İyileştirin

 
Sağlıklı bir diyet sürdürmek, testosteron seviyelerinizin artmasını iki temel yolla sağlar:
 
· Kilo vermeyi ve sağlıklı kilo vermeyi teşvik eder.
· Kan şekerinin ani yükselme olasılığını azaltır.
 
Obez erkeklerin düşük testosteron seviyelerine sahip olma olasılığı çok daha yüksektir. Özellikle aşırı karın yağı muhtemelen en etkili sebeptir. Yüksek oranda karın yağına sahip olmanın , aromataz adı verilen enzimin daha yüksek üretimine sebep olduğu doktorlar tarafından söylenmektedir. Bu durum da testosteronun östradiole çevrilmesine ve dolaylı olarak serbest testosteron düzeyinin düşmesine sebep olmaktadır. Bu nedenle, kilo vermek testosteron seviyelerini iyileştirebilir ve sağlıklı bir diyet bunu başarmanıza yardımcı olabilir.
Sağlıklı bir diyet, bol miktarda sebze ve meyve, tam tahıllı karbonhidratlar, orta miktarda sağlıklı yağlar ve tavuk ve balık gibi yağsız proteinleri içerir. Testosteron seviyenizi yükseltmeye çalışırken sağlıklı bir diyetin anahtarı, cips ve diğer abur cuburlarda bulunanlar gibi rafine, basit karbonhidratlardan kaçınmaktır. Bu basit karbonhidratlar kan şekerinizde ani yükselmelere yol açabilir ve bu durum da testosteron seviyenizin düşmesine sebep olur.

Ağırlık ve Kardiyo Antrenmanını Birlikte Yapın

 
Her şeyden önce, egzersiz genel olarak kilo vermenize ve sağlıklı kilonuzu korumanıza yardımcı olur. Artık aşırı kilonun düşük testosteron seviyelerine sebep olduğunu öğrendik. Bu nedenle, henüz egzersiz yapmıyorsanız, kilo vermek için bir egzersiz programına başlamak, testosteron seviyenizi yükseltmeye yardımcı olabilir.
Ama neden hem kardiyo hem de kuvvet antrenmanı için zaman ayırmalısınız?
Kardiyo, çok fazla kalori yakmak için harika bir yolken, kuvvet antrenmanından oluşan kas, genel metabolizmanızı artırmanıza yardımcı olabilir, böylece egzersiz yapmadığınız zamanlarda bile kalori yakmanıza yardımcı olabilir. Ayrıca, her iki egzersiz türü de, özellikle kuvvet antrenmanı düşük testosteron nedeniyle kaybetmiş olabileceğiniz kas kütlesinin bir kısmını yeniden oluşturmanıza yardımcı olacaktır.

Uykunuzu Düzene Sokun

 
Her gece yeterli miktarda uyku almak , genel olarak iyi bir sağlığı korumak için önemlidir ve bu da genel olarak yeterli testosteron seviyelerini teşvik eder. Ama aslında bundan daha fazlası da var.
Testosteron salınımının çoğu siz uyurken gerçekleşir, bu da uykunun testosteron seviyeniz üzerinde doğrudan bir etkisi olduğu anlamına gelir. Yapılan araştırmalar, sekiz saatten az uyumanın, bir erkeğin testosteron düzeylerini ertesi gün %15'e kadar azaltabileceğini gösteriyor.
Bu nedenle, 4 ila 5 saatlik uyku gününüzü geçirmeniz için yeterli gibi görünse de, düşük testosteron seviyelerinin sebebi uyku yetersizliği olabilir.

Stresten Uzak Durun

 
Uyku gibi, stres de testosteron seviyeleriniz de dahil olmak üzere tüm sağlığınızı etkiler.
Stres yaşadığınızda vücudunuz kortizol adı verilen bir hormon salgılar. Bu hormon vücudunuzun bu strese hazırlanmasına ve tepki vermesine yardımcı olur ve ardından vücudunuz normale döner. Ancak daha sık stres altındaysanız (kronik stres), Kortizole uzun süre maruz kalıyorsunuzdur. Yapılan araştırmalar, kan dolaşımında dolaşan kortizolün serbest testosteron seviyesini azalttığını göstermektedir.
Stresten kurtulmanın en iyi yollarından biri, kendinize zaman ayırmak ve her gün sadece birkaç dakikalığına olsa bile keyif aldığınız bir şeyi yapmaktır. Bu bir hobi, yoga, meditasyon veya hoşunuza giden herhangi birşey olabilir. Sadece yavaşlamanızı, zihninizi ve bedeninizi rahatlatmanızı sağlayacak bir şey olması yeterlidir.
Fakat eğer stresiniz düşük testosteron seviyenizden kaynaklanıyorsa, doktorunuza görünmeniz gerekmektedir.

Altta Yatan Sağlık Sorunlarına Odaklanın

 
Düşük testosteron genellikle, bir erkeğin sahip olduğunu bile bilmediği bir veya daha fazla altta yatan sağlık durumuyla bağlantılı olarak ortaya çıkmaktadır. Erkek sağlığı konusunda uzmanlaşmış bir doktor tarafından muayene edilmek, düşük testosteron seviyenize neyin neden olabileceğini anlamanıza yardımcı olabilir. Ayrıca doktorunuz, yukarıdaki yaşam tarzı değişikliklerinden hangisinin sizin için en önemli olabileceğini anlamanıza yardımcı olabilir, testosteron tedavisi önerebilir ve/veya düşük testosteron seviyelerinize katkıda bulunabilecek altta yatan herhangi bir sağlık sorununun tedavisine yardımcı olabilecek uzmanlara sevk edebilir.
 

Benzer Yazılar

Güncel Gelen Yorumlar 0 Adet

Haydi !
Bizimle bilgini paylaş / Soru sor

Yukarı