Ağırlık mı Kardiyo mu ? Hangi Antrenman Daha Çok Yağ Yakar ?

Ağırlık mı Kardiyo mu ? Hangi Antrenman Daha Çok Yağ Yakar ?

Birçok insan yağ kaybetmek için kardiyo yapılması gerektiğini , kas inşa etmek içinse ağırlık kaldırmak gerektiğini söylemektedir. Kardiyo ve ağırlık kaldırma iki farklı egzersiz türü olsa da bir araya geldiklerinde daha çok yağ kaybı için güçlü bir kombinasyona sahiptirler.
 
Ağırlık ve kardiyo egzersizleri, yoğunluk, süre ve kullandıkları kas grupları açısından farklılık gösteren iki tür egzersiz olup farklı şekillerde kalori yakarlar. Kardiyo egzersizleri , seans başına vücudunuzun daha fazla kalori yakmasına yardımcı olurken , ağırlık antrenmanları ise uzun vadede vücudunuzun daha fazla kalori yakmasına yardımcı olmaktadır.

Etkileri Ne Kadar Sürer?

 
Çalışmalar metabolizmanın bir ağırlık antrenmanından 38 saat sonra bile hala hızlı olabileceğini göstermiştir. Bu, örneğin otururken ve TV izlerken saatte 60 kalori yakmak yerine 70 yaktığınız anlamına gelir. 10 ekstra kalori yakımının önemli olmadığını düşünseniz de, bunu 38 saatle çarptığınızda aslında günlük kalori harcamanızda ne kadar etkili bir fark yarattığını görebilirsiniz. 
 
Bunu aylık bir oranda belirlediğinizde, ağırlık antrenmanına düzenli katılımın kalori ve dolayısıyla yağ yakma kapasitenizi gerçekten ne kadar artıracağı daha da netleşir. Bir ağırlık egzersizi her gün daha fazla kalori yakmanıza yardımcı olur.
 
Kardiyo egzersizleri ile orta tempolu bir seanstan sonra fazladan 40-80 kalori yakabilirsiniz, ancak bu, egzersizin yoğunluğuna ve süresine bağlı olarak değişmektedir. Kardiyo ile daha çok kalori yakmak için ağırlık antrenmanlarından çok daha uzun süre egzersiz yapmanız gerekmektedir.

Kardiyo Egzersizlerinin Faydaları

 
1. Kalp Sağlığını İyileştirir : Kardiyo egzersizleri ile vücudunuz daha verimli oksijen pompalamaya başlar. Bu da kalp sağlığınızı iyileştirerek daha rahat ve iyi nefes almanıza yardımcı olur.
2. İştahı Düzenler : Yapılan bir çalışmada, yüksek yoğunluklu kardiyo yapan kişilerin 24 saat içerisinde %11 daha az yemek yediklerini göstermiştir.
3. Yağ Kaybına Yardımcı Olur : Kardiyo egzersizleri antrenman yapıldığı süre boyunca daha fazla kalori yakarak yağ yakmanıza yardımcı olur.
4. Bütçe Dostu : Kardiyo antrenmanlarının en güzel avantajı çok fazla yardımcı ekipmana ihtiyaç duyulmamasıdır. Koşmak, yürümek, yüzmek, bisiklet sürmek vb. kardiyo egzersizi yapmanın tamamen ücretsiz yollarındandır.
5. Beyin Gücünü Arttırır : Yaşlandıkça beyinlerimiz doku kaybetmeye başlar. Bu doku kaybı genellikle 30 yaş civarında başlar ve performansınız üzerinde önemli bir etkiye sahiptir. Yapılan araştırmalarda kardiyo egzersizlerinin beyindeki doku kaybını azalttığı ve düzenli yapılan kardiyo egzersizleri ile en sağlam beyin dokusuna sahip olunabileceği gözlemlenmiştir.
6. Sağlıklı Kan Basıncı Seviyelerini Düzenler : Özellikle yüksek tansiyon gibi rahatsızlığınız var ise yürüme,koşma,yüzme,bisiklete binme gibi uygulayacağınız kardiyo egzersizleri kan basıncınızı dengeleyerek normal seviyelere gelmesine yardımcı olur.
7. Bağışıklık Sisteminizi Korur : Çalışmalar, düzenli olarak yapılan kardiyo egzersizlerinin, beyaz kan hücrelerinde üretilen bağışıklık sistemini koruyucu moleküllerin artmasına yardımcı olarak bağışıklı sistemi üzerinde olumlu etkiler yarattığını göstermektedir.

Ağırlık Antrenmanlarının Faydaları

 
1. Kas Geliştirir : Bilindiği üzere ağırlık antrenmanları kas oluşmasında ve şekillenmesinde etkilidir. Ağırlıklar ile egzersiz yapmak kaslarınıza daha fazla güç ve dayanıklılık sağlayarak kaslarınızın büyümesine yardımcı olur.
2. Metabolizmayı ve Yağ Kaybını Artırır : Ağırlık çalışması = artan yağsız kas kütlesi = daha yüksek metabolik hız = daha fazla kalori yakımı demektir. Kardiyo egzersizleri sırasında büyük olasılıkla daha fazla kalori yakacak olsanız da , ağırlık çalışması yağ yakımının gün boyu devam etmesini sağlayarak daha büyük ve daha uzun süreli kalori yakmanızı sağlayacaktır.
3. Kemikleri Korur : Kemik erimesini önlemeye yardımcı olur. Kemik erimesinin başlıca nedenlerinden bir tanesi kalsiyum ve magnezyum eksikliğidir. Ağırlık egzersizleri yapmaya başladığınızda düzenli olarak direnç altında kalan kemikler alarma geçerek kandaki magnezyum ve kalsiyumu kullanmak zorunda kalır böylece kemik yoğunluğunun azalma hızını düşürür.
4. Stresi Azaltır : Düzenli olarak ağırlık antrenmanları yapan kişilerde endorfin hormonu salgılanması artar. Beyin kendini baskı altında hisseder ve vücuttaki stresi azaltmak için endorfin hormonu üretimini arttırır. Böylece vücudunuz strese karşı direnç kazanmaya başlar.
5. Uyumaya Yardımcı Olur : Ağırlık çalışması kaslarınızı yorarken, kortizol seviyelerinde ise düşüşe neden olur. Kortizol seviyelerindeki bu düşüş bütün gece daha huzurlu bir uykuya devam etmenize yardımcı olur.  
 

Sonuç : Yağ Kaybı İçin Hangisi Daha İyidir – Kardiyo mu, Ağırlık mı?

 
Ağırlık çalışması, yağ kaybı ve yağsız kas kütlesi oluşturmak ve uzun vadede hergün daha fazla kalori yakımı için en iyisidir. Ancak kardiyo egzersizleri de kilo vermeye , kardiyovasküler sağlığı iyileştirmeye ve şekillendirdiğiniz kası 'ortaya çıkarmaya' yardımcı olacaktır.
 
Bu, birinin diğerinden daha iyi olduğu anlamına gelmez. Ağırlık antrenmanı ile oluşturduğunuz yağsız kası ortaya çıkarmak için kardiyo yoluyla kilo vermek gerekebilir. En hızlı ve en faydalı şekilde vücudunuzun şekle girmesi için kardiyo ve ağırlık antrenmanının birlikte yapılması çok daha etkili olmaktadır diyebiliriz. 
 

Benzer Yazılar

Güncel Gelen Yorumlar 0 Adet

Haydi !
Bizimle bilgini paylaş / Soru sor

Yukarı