Vücuttaki Yağlar Kasa veya Kaslar Yağa Dönüşür mü?

Vücuttaki Yağlar Kasa veya Kaslar Yağa Dönüşür mü?

Özetle söylemek gerekirse vücudumuzdaki yağlar kasa veya kaslar yağa dönüşemez. Çünkü yağlar ve kaslar birbirinden farklı dokular olduğundan birini diğerine doğrudan dönüştürmek imkansızdır.
 
Sebebini New York City Üniversitesi Lehman Koleji'nde egzersiz bilimi profesörü olan Brad Schoenfeld şu şekilde açıklamıştır; "Kullanabileceğim en iyi benzetme, bir portakalı bir elmaya dönüştürmeye çalışmak ne kadar imkansız ise yağı kasa veya kası yağa dönüştürmek de o kadar imkansızdır." şeklinde tasvir etmiştir.
 
Bunun dışında kas kazanmak ve yağ kaybetmek bir kişinin yapabileceği iki ayrı işlemdir. Daha detaylı açıklamak gerekirse , yağ kaybetmek için kilo vermeniz gerekir, kilo vermek için de düşük kalori tüketmeniz ve tükettiğiniz kaloriden daha fazlasını harcamanız gerekir. Kas kazanmak için ise yediğinizden daha fazla kalori almanız ve ağırlık egzersizleri uygulamanız gerekmektedir.
 
İnsanların uzun süredir doğru bildiklerini düşündükleri yağı kasa çevirme efsanesini şöyle açıklayabiliriz. Daha az kalori ile beslendiğinizde ve kilo vermek için daha fazla egzersiz yaptığınızda vücudunuz yağ yakmaya başlar. Böylece vücudunuzdaki yağ dokusu miktarı azalmaya başlar. Aynı zamanda spor planınızda ağırlık kaldırıyor ve direnç antremanları çalışıyorsanız bu tarz egzersizler kaslarınızı çalıştırdığından yağsız kas kütleniz artmaya başlar. Vücudunuzdaki yağ dokusu miktarı azaldıkça ve kas kütlesi miktarı arttıkça, vücudunuz daha zayıf görünecektir çünkü kas daha sıkıdır ve yağdan daha az yer kaplar.Bu durum da yağlarım kasa dönüştü algısı yaratmaktadır. Bu durum aslında "kalori açığı ve kuvvet antremanı" olarak adlandırılmaktadır.

Ağırlık Kaldırmak Kas Geliştirir

 
Kas kazanmak için iki şey yapmanız gerekir ; yeterli miktarda protein tüketmeniz ve ağırlık kaldırmak gibi kasları zorlayan böylece kaslarınızı büyümeye teşvik eden direnç antrenmanları uygulamanız gerekir.

Kas Kaybına Dikkat

 
Düşük protein alımı kas kaybına neden olduğundan kalori alımınızı azaltır ve yeterince protein tüketmezseniz , kilo kaybı sadece yağda değil kasta da azalmaya neden olabilir. Yağ kaybederken kas kazanmak için protein alımınıza dikkat etmeniz ve haftada en az 2 kez direnç antrenmanları uygulayarak tüm ana kas gruplarınızı çalıştırmanız gerekir .
Kaslarınız güçlendikçe kalori yakımınız artacak ve kilo kaybetmenize yardımcı olacaktır. Çünkü kaslar 7/24 kalori yakar ve ne kadar çok kas kütleniz varsa o kadar çok kalori yakarsınız.
 
Sonuç olarak yağ depolarınızı azaltmak ve kas kütlenizi artırmak için iki farklı şeye odaklanmanız gerekecek. Yağlardan kurtulmak için tükettiğinizden daha fazla enerji yakın ve kasları güçlendirmek için kuvvet antrenmanı egzersizleri yaparak protein alımınıza dikkat edin.
 

Benzer Yazılar

Güncel Gelen Yorumlar 0 Adet

Haydi !
Bizimle bilgini paylaş / Soru sor

Yukarı