Yemeklerden Önce ve Sonra Hatırlamanız Gereken 10 Sağlık Kuralı

Yemeklerden Önce ve Sonra Hatırlamanız Gereken 10 Sağlık Kuralı

Vücudunuzu zinde ve sağlıklı tutmak için iyi bir yaşam tarzı sürdürmek önemlidir. Yemek yemeden önce ve yemek yedikten sonra yaptıklarınızın sağlığınızı önemli ölçüde etkilediğini biliyormuydunuz?
Sağlıklı bir yaşam sürdürebilmek için yemek yemeden önce ve yemekten sonra yapmanız veya yapmamanız gereken birçok şey var.
Sizler için yemeklerden önce veya sonra yapılması ve yapılmaması gereken sindirimi kolaylaştıracak önemli unsurları bir araya getirdik. İşte yemek yemeden önce ve yemek yedikten sonra hatırlamanız gereken en önemli 10 sağlık kuralı.

1- Yemekten Önce ve Sonra Su İçin

 
Sindirime yardımcı olmak için yemek yemeden yarım saat önce bir bardak ılık su içmelisiniz. Bu bir bardak su sizi tok tutacak ve yemek yerken fazla yemenizi önleyecektir.
Yemeğinizi yutmanıza yardımcı olması için yemek sırasında da biraz su içebilirsiniz. Sindirimi bozabileceğinden yemek sırasında aşırı su içmekten kaçının.
Yemek yedikten en az 30 dakika sonra bir bardak  su daha için. Yemekten sonra içeceğiniz ılık su, midenizdeki yiyeceklerin parçalanmasına ve sindirime yardımcı olur. Yemekten sonra içilen su, vücudun besinleri daha iyi emmesine yardımcı olur.

2- Yemekten Sonra Uyumayın

 
Akşam yemeğini yedikten sonra birçok insan hemen yatmaya veya dinlenmeye yönelir. Ancak, bunu yapmak zararlı olabilir. Yemek yedikten sonra uzanmak sindirim sürecini yavaşlatabilir. Ayrıca kendinizi şişkin hissetmenize neden olabilir ve mide ekşimesine neden olabilir.
Sağlık uzmanları, yatmadan en az 2 saat önce akşam yemeği yemenizi önerir. Akşam yemeğinde ölçülü yiyin ve kafeinli içeceklerden veya alkollü içeceklerden kaçının.
Yatağa gitmeden önce en az 2 saat bekleyin. Bu süre zarfında yürüyüşe çıkabilir, bulaşıkları yıkayabilir, ertesi gün için bir şeyler hazırlayabilir veya çocuklarınızla vakit geçirebilirsiniz. Önemli olan, yemekten sonra kanepeye çökmek veya doğrudan yatağa gitmek dışında bir şey yapmaktır.

3- Kısa Bir Yürüyüş Yapın

 
Yemek yedikten en az 30 dakika sonra yürüyüşe çıkın. Uzun yürüyüşlere gerek yok, evinizin içinde veya yakınında 15 ila 20 dakikalık kısa bir yürüyüş dahi yeterli olabilir.
Yürüyüş vücu sağlığınız için iyi bir egzersizdir. Yemeğinizi sindirmenize, şişkinliği ve mide rahatsızlığını önlemenize yardımcı olacaktır. Yürümeyi sevmiyorsanız, yemekten sonra yürümeniz için size ilham verecek bir evcil hayvan besleyebilirsiniz.

4- Ağır Egzersizden Kaçının

 
Akşam yemeklerinden sonra yürümek ideal bir egzersiz olsa da gece geç saatlerde yapılan ağır egzersizler sağlıklı bir seçenek değildir. Gece geç saatlerde yapılan bir antrenman, özellikle bir kardiyo seansı, vücut ısısını önemli ölçüde yükselterek uyku ve uyanıklık döngülerini düzenleyen bir hormon olan melatonin salınımını engeller. Bu durum, gece geç saatlerde egzersiz yapmanın uykuya dalma yeteneğinizi olumsuz yönde etkileyeceği anlamına gelir.
Ayrıca, vücudunuz akşam yemeğinizi sindirmeye çalışacak ve ağır egzersizler sırasında sizi halsiz ve uyuşuk hissetmenize neden olacaktır. Ayrıca mide ağrısı veya mide krampı olasığını da artırır.

5- Dişlerinizi Fırçalayın

 
Yemeklerden hemen sonra dişlerinizi düzgün bir şekilde fırçalamak önemlidir. Genel ağız sağlığı için Amerikan Diş Hekimleri Birliği, yemeklerden sonra dişlerinizi fırçalamanızı önerir. Bu alışkanlık, plakların çıkarılmasına ve ağzınızın pH'ının nötralize edilmesine yardımcı olarak dişlerinizi temiz ve sağlıklı tutar.
Ayrıca 2 dakika fırçalamalısınız. Dişlerinizin her bir bölümünü 30 saniye boyunca sol üst, sağ üst, sol alt ve sağ alt fırçalayın. Yumuşak kıllı bir diş fırçası ve kaliteli diş macunu kullanın.

6- Sigara İçmeyin

 
Sigara içenler için yemekten sonra sigara içmek cazip gelebilir fakat bu alışkanlıklarını bırakmalıdırlar. Sigara içmek her zaman kötüdür, ancak yemeklerden sonra sigara içmek mide ekşimesine sebep olur.
Ek olarak, sigara içmek irritabl bağırsak sendromunun yanı sıra mide ülseri semptomlarını da kötüleştirir. Sigaranın kolon kasları üzerinde de kötü bir etkisi vardır.
Sigara, kanser riskini artıran 60 kadar kanserojen içerir ve içlerindeki nikotin oldukça bağımlılık yapar. Ayrıca, uyku döngünüzü bozabilir.

7- Duş Almaktan Kaçının

 
Yemek yedikten hemen sonra banyo yapmak sindirimi kötü yönde etkileyen bir davranıştır. Sindirim için çok fazla enerji ve yüksek miktarda kan akışı gerekir. Yemek yedikten hemen sonra banyo yapmak vücut ısısında düşüşe neden olur, bu durum da sindirimi kötü yönde etkilemektedir.
Banyodan yapmak için yemek yedikten sonra en az yarım saat ile 1 saat arası beklemeniz önerilir. Mümkünse yemeklerden önce duş veya banyo yapmanız daha sağlıklı olacaktır.

8- Gevşek Giysiler Giyin

 
Yemek yerken bol ve rahat giysiler giyin. Dar giysiler karnınıza baskı yaparak mide ekşimesine sebep olabilir. Yemeğinizi dışarıda yiyorsanız, eve geldiğinizde rahat kıyafetler giyerek midenize olan baskıyı azaltabilirsiniz.
Ayrıca hafif ve bol giysiler daha iyi uyumanıza yardımcı olur. Yatmadan önce dar giysiler giymek vücut ısınızı yükseltebilir ve bu da uyku dengenizi bozabilir.

9- Kemerinizi Gevşetmeyin

 
Yemek sırasında veya sonrasında kemerinizi gevşetme ihtiyacı hissediyorsanız, bu sadece fazla yediğiniz anlamına gelir. Ağır bir yemekten sonra kemerinizi gevşetme alışkanlığı karın kaslarınızı gevşeterek büyük ve şişkin bir göbeğe yol açabilir.
Bu nedenle, kemerinizi gevşetmeden sadece rahat edebileceğiniz ölçüde yiyin! Ayrıca, yediğiniz yemekler hafif olmalı ve ağır olmamalıdır, ağır yiyecekler de sindirimi yavaşlatmaktadır.

10- Akşamları Meyvelere Hayır!

 
Meyveler diyetinize sağlıklı bir katkı sağlar, ancak akşam yemeğinden hemen sonra meyve yemek sağlıklı değildir. Akşam yemeğinden hemen sonra yerseniz, vücudun meyveleri düzgün bir şekilde sindirmesi zordur. Ayrıca meyvelerdeki şeker içeriği sizi uykunuzu olumsuz yönde etkiler ve sindirimi engeller.
Akşamları meyve yeme alışkanlığınız var ve bırakamıyorsanız akşam yemeğinden 30 dakika önce meyve yemek daha iyidir. Bu arada, çoğu meyvenin şeker içeriği kan şekerini yükseltebileceğinden, şeker hastalığı olan kişiler meyveleri dikkatli seçmelidir.

Sonuç

 
Sağlıklı bir yaşam sürdürebilmek için küçük alışkanlıklarımızı değiştirmek büyük etkiler yaratabilir. Örneğin yazımızda bol kıyafetler giymenin bile mide sağlığımızı daha iyi yönde etkiyeleceğinden bahsettik. Siz de hayatınızda küçük değişiklikler yaparak sağlığınızı daha iyi hale getirmek istiyorsanız yazımızda bahsettiğimiz alışkanlıkları denemenizi tavsiye ederiz. 
Bu yazdıklarımız yalnızca bir tavsiyedir ve eğer bir sağlık probleminiz varsa doktorunuza danışmadan hayatınızda bir değişiklik yapmanız tehlikeli olabilir. Yazılarımızda sağlığınızı daha iyi hale nasıl getirebileceğinize dair tavsiyeler versek de herhangi bir uzmana danışmadan hayatınıza dair önemli kararlar veya değişimler yapmamanızı öneririz.
 

Benzer Yazılar

Güncel Gelen Yorumlar 0 Adet

Haydi !
Bizimle bilgini paylaş / Soru sor

Yukarı