Düzenli Egzersiz Yapmanız İçin 12 Hayati Sebep

Düzenli Egzersiz Yapmanız İçin 12 Hayati Sebep

Kaslarınızı çalıştıran ve vücudunuzun kalori yakmasını sağlayan herhangi bir hareket egzersiz olarak kabul edilir. Yüzme, bisiklete binme, dans etme, koşu ve yürüyüş fiziksel aktivite örnekleridir.
 
Hepimiz egzersiz yapmanın sağlığımız için ne kadar önemli olduğunu,nasıl iyi ve enerjik hissettirdiğini öğrendik. Doğru miktarda egzersiz yapmak ruh halinizi iyileştirerek tüm gününüzü keyifli hale getirecektir.
 
Düzenli egzersiz nedir? Nasıl yapılır? maddeler halinde sizler için hazırladık. "Düzenli egzersizi hayatınıza dahil etmelisiniz" bu cümleyi birçok kez duymuş olmalısınız. İşte düzenli olarak egzersiz yapmanız için birkaç önemli sebebi sizlerle paylaşıyoruz.

1-) Yiyeceklerin Sindirimi:

 
Her gün yemek yeriz, hatta bazen günde birkaç öğün yemek yeriz. Gün içerisinde yediklerinizin doğru bir şekilde sindirilmesi oldukça önemlidir. Bunu yapmanın en kolay yolu, normal bir egzersiz rutinine girmektir.

2-)Kas Gücü:

 
Kas gücü, düzenli olarak egzersiz yaparak geliştirilir. Düzenli egzersiz ile sadece kalp kaslarınız değil vücudunuzdaki birçok kas grubunuzda çalışır. Sonucunda kaslarınız güçlenir ve daha sağlıklı olursunuz.

3-)Zihinsel Stres:

 
Düzenli egzersiz zihinsel stresi azaltarak, uykusuzluk ve uyku eksikliği tedavisine yardımcı olur. Aşırı düşünme,depresyon ve kaygının azalmasına da yardımcı olur.

4-)Bağışıklığı Arttırma:

 
Bir kişinin bağışıklığı doğru egzersiz ve diyetle arttırılabilir. Bu, coronavirus pandemisinin zirvede olduğu şu dönemlerde bağışıklığınızı güçlendirmek adına oldukça etkili olacaktır.

5-)Dakiklik:

 
Günlük egzersizler bireyleri daha dakik yapar. Geç kalıp karşıdakini bekletmek kültürümüzde artık adeta bir moda haline geldi. Egzersiz yapmak bireylere dakiklik duygusu aşılar ve onları zamanında olması gerektiği yerde olmaya motive eder.

6-)Yeni Güç Hedefleri Belirlemek:

 
Günlük egzersiz, dayanıklılığı arttırır ve kendinize yeni hedefler belirlemenizi sağlar. Yorgunluğu azaltırken kişinin gücünü ve kararlılığını arttırır. Düzenli egzersiz ile kas gücü ve dayanıklılığı artar.

7-)Egzersiz Kilo Kontrolünü Kolaylaştırır:

 
Egzersiz yapmak kilo vermenize yardımcı olacaktır. Fiziksel aktivitelerde kalori yakımı aşikardır ve egzersizinizin yoğunluğu ne kadar yüksek olursa o kadar kalori yakabilirsiniz.
Günlük spor salonu aktiviteleri faydalıdır, ancak her gün egzersiz yapmak için yeterli zamanınız yoksa endişelenmeyin. Azıcık hareket etmek bile hiç yapmamaya göre her zaman daha iyidir. Egzersizin faydalarından yararlanmak için gün içerisinde daha hareketli olmaya çalışın mesela asansör yerine merdivenleri kullanın veya ev işlerinizi arttırın.Tutarlılığın önemi gözardı edilemez.

8-)Egzersiz Sağlığınızı Korur ve Hastalıklarla Mücadele Eder:

 
Kalp hastalığından endişe duyuyor musunuz? ,Yüksek tansiyondan kaçınmak ister misiniz? Aktif olmak mevcut kilonuz ne olursa olsun; düzenli egzersiz yapmak, yüksek yoğunluklu (HDL) kolesterolü arttırır ve zararlı trigliseritleri düşürür. Bu iki yönlü saldırı kanınızın serbestçe pompalanmasını önleyerek kardiyovasküler hastalık riskini azaltır. 
Bunlar dışında düzenli egzersiz birçok hastalık dahil sağlık sorunlarını önlemeye yardımcı olabilir.

9-)Egzersiz, Ruh Halini İyileştirir:

 
Uzun bir günün ardından biraz stres atmanız mı gerekiyor? Spor salonunda egzersiz yapmak veya tempolu bir yürüyüş yapmak size yardımcı olacaktır. Fiziksel egzersiz beyninizde sizi mutlu, daha rahat ve daha az gergin hissettiren hormonları salgılar.
Düzenli olarak egzersiz yaptığınızda, kendiniz ve görünümünüz hakkında daha iyi hissedebilirsiniz, bu da kendinize olan güveninizi ve benlik saygınızı arttıracaktır.

10-)Egzersiz Enerjiyi Arttırır:

 
Egzersiz, dokularınıza oksijen ve besin sağlayarak kardiyovasküler sistemin daha etkin çalışmasına yardımcı olur. Kalp ve akciğer sağlığınız iyileştikçe günlük işlerin üstesinden gelmek için daha fazla dayanıklılığa sahip olacaksınız.

11-)Egzersiz Daha İyi Uykuyu Destekler:

 
Uymakta güçlük çekiyorsanız düzenli egzersiz, daha hızlı uykuya dalmanıza, daha kolay ve daha derin uyumanıza yardımcı olacaktır. 

12-)Ağrıları Azaltır:

 
Kronik ağrılar sakatlayıcı olabilir ancak doktor kontrolünde uygulanacak düzenli egzersizler kronik ağrılarınızı hafifletmeye yardımcı olacaktır.
Birçok araştırmaya göre düzenli egzersizin, kronik bel ağrısı, fibromiyalji ve omuz bozukluğu gibi çeşitli sağlık sorunlarında ağrıyı yönetmeye yardımcı olduğu kanıtlanmıştır.
 
Günde en az 30 dakikayı hedefleyin
 
Sağlık pratisyenleri ve uzmanları, sağlığı korumak ve sağlık sorunları riskini azaltmak için günlerin tamamında olmasa da çoğunda  en az 30 dakikalık orta yoğunlukta fiziksel aktivite önermektedir.
 

Benzer Yazılar

Güncel Gelen Yorumlar 0 Adet

Haydi !
Bizimle bilgini paylaş / Soru sor

Yukarı