Kardiyo Nedir Ve Ne Sıklıkta Yapılmalıdır?

Kardiyo Nedir Ve Ne Sıklıkta Yapılmalıdır?

Kilo vermek ve formda kalmak isteyenler için kardiyo antrenmanı şarttır. Hem açık havada hem de evde herhangi bir ekipmana ihtiyaç duymadan yapabileceğiniz en yaygın ve aynı zamanda en etkili kardiyo egzersizlerini bir araya getirdik.

Kardiyo Nedir?

 
Kardiyo kelimesi; eski Yunanca’dan dilimize gelmiş olup, kalp manasına gelen “kardia” kelimesinden gelmektedir. Kalbin atışını hızlandıran ve ritmik bir şekilde yapılan hareketler kardiyo egzersizi olarak bilinmektedir.

Kardiyo Egzersizleri Nelerdir?

 
Kalp atışını hızlandıran ve belirli bir ritimde yapılan aktiviteler kardiyo egzersizi olarak kabul edilir. Kardiyo egzersizleri, kalp atış hızınızı arttığından dolayı vücudumuza pompalanan kanı arttırarak terlememizi sağlar. Bu kalp atışı hızı artışı ve enerji harcatması sayesinde yağ yakmak ve kilo vermek için en mükemmel egzersiz türlerinden biridir.
En yaygın kardiyo egzersizleri; koşmak, bisiklet sürmek, tempolu yürüyüş, ip atlama ve yüzmedir.
Bu kalp atış hızı artırıcı egzersizlerden hiçbirini yapamıyorsanız endişelenmeyin. Dans etmek veya günlük ev işleri bile potansiyel olarak kardiyo olarak sınıflandırılabilir. Yani, bir aktivite kalp atış hızınızı bir süreliğine yükseltiyorsa, o aktivite kardiyo olarak değerlendirilebilir.

Kardiyo Antrenmanını Ne Sıklıkla Yapılmalıdır?

 
NHS (Birleşik Krallık Ulusal Sağlık Servisi), haftada en az 150 dakika (2,5 saat) orta düzeyde kardiyo (kardiyovasküler) aktivite önermektedir.
Bu hesaplamaya göre günde en az 20 dakika kalp atış hızını arttıran kardiyo aktiviteleri yapılmalıdır.

Etkili Bir Şekilde Kardiyo Nasıl Yapılmalıdır?

 
Haftada birkaç kez koşu bandında bir veya iki kilometre ağır ağır ilerlemek etkili gibi görünse de, aslında değerli antrenman zamanınızı harcamanın en iyi yolu olmayabilir. Sıkıcı olmasının yanı sıra, tekrarlayan bir antrenman, bilinçaltında daha rahat bir tempoya uyum sağladığından zamanla daha az sıkı çalışmana yol açabilir. Aynı kas gruplarını aşırı çalıştırarak da yaralanma riskini alabilirsiniz.
Bu, temel bir kardiyo rutininin faydaları olmayacağı anlamına gelmez, ancak zindelik seviyelerinizde ciddi bir iyileşme veya önemli miktarda yağ kaybı görmek istiyorsanız, egzersizinizi ve antrenmanlarınızı çeşitlendirmek önemlidir. Kalp atış hızınızın yağ yakma bölgesinde olacak kadar yüksek kalmasını sağlamak için vücudun rahat ve kolay olanın üzerine itilmesi gerekir. Kardiyo rutininizi değiştirerek, farklı ana kas gruplarına meydan okuyabilir ve sadece hareketlerden geçmek yerine dayanıklılığınızı geliştirebilirsiniz.
Yüzmek, bisiklete binmek, koşmak, dans etmek, zıplamak, spor yapmak veya merdiven çıkmak olsun, vücudunuza meydan okumak ve her şeyi ilginç kılmak için çeşitli farklı kardiyo türleri seçin. Haftada 150 dakika tavsiyenizi karşılamak için haftada beş gün 30 dakikalık orta yoğunlukta egzersiz başlamak için iyi bir yerdir. Bir antrenman boyunca birkaç farklı yüksek yoğunluklu egzersizin kısa patlamalarını yapacağınız devre antrenman sınıflarını deneyebilirsiniz.
Fitness hedefleriniz ne olursa olsun, egzersizinizden keyif almanız son derece önemlidir. Kardiyonuzu değiştirmenin ödülünün bir kısmı, getirdiği çeşitliliktir. Neden her ay yeni bir kardiyo türü denemiyorsunuz ve her gün yaptığınız kardiyo türlerini değiştirmeyi hedeflemiyorsunuz? Gelecekteki favorileriniz, henüz adını bile duymadığınız egzersizler olabilir.

Kardiyonun Faydaları Nelerdir?

 

1. Beyin Ve Eklemler

 
Kardiyo egzersizi beyin ve eklem sağlığına fayda sağlayabilir. Amerika’da yapılan bir araştırma, fiziksel aktivitenin hangi yaşta olursanız olun demans riskini azaltabileceğini göstermiştir. Diğer avantajlar şunlardır:
· Kan akışını arttırır ve felç olasılığını azaltır.
· Hafıza ve düşünme yeteneğini geliştirir.
· Yaşla birlikte beyin işleyişindeki düşüşle mücadele eder.
· Gelişen Alzheimer hastalığına karşı korunmaya yardımcı olur.
· Osteoporozla savaşır ve kalça kırığı olasılığını azaltır.
· Artrit rahatsızlığını yönetmeye yardımcı olur ve eklem hareket açıklığını korur.

2. Cilt, Kaslar Ve Kilo

 
Nasıl hareket etmeyi seçerseniz seçin, aktif olmak dolaşımın artmasına yardımcı olur, bu da daha temiz ve sağlıklı bir cilde yol açar. Diğer sağlık yararları da cildinizden çok daha derine inebilir.
Kaslarınızı çalıştırdığınızda, oksijen tedarikini arttırır, bu nedenle kasların daha fazla çalışmasına izin verir. Zamanla, düzenli kardiyo egzersizi, kaslarınızın artan iş yüküne uyum sağlamasına izin vererek düzenli aktivitelerin daha kolay görünmesini sağlar.
Kalp-sağlıklı bir beslenme planı ile eşleştirildiğinde, güvenli kilo kaybı, düzenli kardiyo egzersizi ile gelir. Sadece diyabet, belirli kanserler ve kalp hastalığı gibi hastalıklara yakalanma olasılığınız daha düşük olmakla kalmaz, aynı zamanda vücudunuzda kan dolaşımı daha kolay olabilir . Daha az oturma süresi ve daha fazla fiziksel aktivite, gün boyunca daha fazla kalori yakarak sağlıklı kilonuzu korumanıza yardımcı olur.

3. Pankreas, Akciğerler Ve Kan Dolaşımı

 
Pankreasınız, yediğiniz yiyecekleri enerjiye dönüştürmeye yardımcı olurken aynı zamanda sindirime yardımcı olan organdır. Aktif kalmak kan şekeri kontrolünü iyileştirmeye yardımcı olur, bu hayati organ üzerindeki stresi azaltır ve tip 2 diyabet geliştirme şansınızı azaltır. Ayrıca kan yağlarını düşürürken iyi kolesterol seviyelerini iyileştirmeye yardımcı olur.

4. Cinsel İşlev

 
En sevdiğiniz fiziksel aktivitenin cinsel işleve yardımcı olduğunu biliyor muydunuz? Bu doğru - erkeklerde erektil disfonksiyon olasılığını azaltır ve kadınlarda daha fazla uyarılmaya yol açar.
Bir çalışma, aktif kalmanın erektil işlevi iyileştirdiğini ve erektil sorunlara karşı koruyucu bir faktör olduğunu kanıtlarken, bir başka çalışmada , egzersize bağlı olumlu vücut imajı ve psikolojik sağlığın kadınlarda cinsel refahı artırdığı bulundu.

5. Ruh Hali

 
Ruh halimiz günlük olarak dalgalanır ancak aktif kalmak, özellikle stresli bir günün ardından ruh halinizi iyileştirmeye yardımcı olur. Bu yüzden bir dahaki sefere stresli hissettiğinizde veya boş bir gün geçirdiğinizde, vücudunuzu hareket ettirmeye başlayın.

6. Uyku Ve Enerji

 
Antrenmandan sonra kendinizi harika hissetmenizin bir nedeni var . Fiziksel egzersiz, gün boyunca size daha fazla, kalıcı enerji vererek endorfin salgılayarak enerjinize yardımcı olur. Çarşaflara uzanmak söz konusu olduğunda, uykuya dalmak için mücadele etmek, o uzun, yoğun günün ardından isteyeceğiniz en son şeydir. İyi haber şu ki, kardiyo daha hızlı uykuya dalmanıza yardımcı olur ve REM uykusunu destekler.

Sonuç

 
Sağlıklı bir kardiyovasküler sisteme sahip olmak için kardiyo egzersizleri yapmak yapabileceğiniz en iyi aktivite türüdür. Kardiyo egzersizleri kalp, kas, kemik, akciğer ve tüm organlara faydalı olan mükemmel bir egzersiz biçimidir.Kardiyo egzersizlerini evde yapmayı planlıyorsanız vücudunuzu ısıtmak için yavaş yavaş başlamayı unutmayın.

Benzer Yazılar

Güncel Gelen Yorumlar 0 Adet

Haydi !
Bizimle bilgini paylaş / Soru sor

Yukarı