Karın Kası Egzersizlerinin İşe Yaramasını Engelleyen Hatalar

Karın Kası Egzersizlerinin İşe Yaramasını Engelleyen Hatalar

Karnınızdaki baklavaları tam anlamıyla görebilmeniz için vücut yağınızın %12 veya daha düşük olması gerekmektedir. Hepimiz karnımızdaki kasları görmeyi isteriz fakat bir an önce karın kaslarımızı görmek istemenin heyecanıyla birçok hata yaparak bu süreci daha da zor hale getiririz. Bu yazımızda daha bilinçli spor yaparak hedefinize giden yolda yaptığınız hataları ortadan yok edip hedefinize daha hızlı ulaşabilmeniz için karın kası egzersizlerinin işe yaramasını engelleyen hataları sizler için bir araya getirdik.

#1 Aralıksız Antrenman Yapmak

 
Birçoğumuzun yanlış düşünerek yaptığı en yaygın hata daha hızlı kaslarımızı ortaya çıkartmak için dinlenmeden her gün sonuç almak istediğimiz aynı kas grupları için antrenman yapmaktır. Antrenmanlar arasında kaslarınıza dinlenmesi için zaman verdiğinizde, kaslarınız dinlenmiş olduğu için bir sonraki antrenmanınızda daha etkili bir şekilde antrenman yapmanıza olanak sağlamış olursunuz. Bu durum vücudunuzun güç kazanmasına yardımcı olur. Söylediğimiz haftada 1 gün egzersiz yapmanız değildir, farklı günlerde farklı kas gruplarına odaklanmanız gerektiği anlamına gelir.

#2 Yalnızca Karın Kası Yapmaya Çalışmak

 
Giriş cümlemizde de bahsettiğimiz üzere, karın kaslarınızı görmek istiyorsanız yağ oranınızı azaltmanız gerekmektedir. Karın kası yapmadan zayıf olsanız bile karın kaslarınızı göremezsiniz ama yağ oranınızı azaltmadan da ne kadar karın kasınız olursa olsun aynı şekilde karın kaslarınızı göremeyeceksiniz. Bundan dolayı yalnızca zayıflamaya veya yalnızca karın kası yapmaya değil her ikisine de odaklanmalısınız.

#3 Aynı Antrenmana Bağlı Kalmak

 
Antrenmanınızı yaparken kendinizi fazla rahat hissediyorsanız ve karnınızdaki kasların zorlandığını tam anlamıyla hissedemiyorsanız antrenman programınızı veya yaptığınız egzersizleri değiştirmeniz gerekiyor. Kas yapmanın mantığı kaslarımızı çalıştırmak ve zorlamaktır. Eğer gerçekten rahatlıkla yapıyorsanız o egzersiz artık sizin için işe yaramayabilir. Değişiklik yapma vakti gelmiş demektir.

#4 Yanlış Mekik Çekmek

 
Mekik hareketi yaparken, sırtınızı tam yaslamaya çalışıyor olabilirsiniz. Bu hareket sırtınızın zorlanmasına ve daha az mekik çekmenize sebep olabilir. Mekik çekerken sadece karnınızın çalışmasına özen göstermelisiniz. Bundan dolayı mekik egzersizi sırasında yalnızca karnınıza odaklanmalı ve karnınızın zorlandığı noktaya kadar geriye gitmeniz yeterlidir.

#5 Sırt Kaslarınızı İhmal Etmek

 
Karın kaslarınızı çalıştırmak için yapılan egzersizlerin çok büyük bir bölümü merkez bölgenizi çalıştırma hareketleridir. Bu merkez bölgenizi çalıştıran tüm hareketler sırtınızdan veya omurganızdan destek almanıza sebep olur. Eğer sırt egzersizleri yapmadan veya sırtınızı tam anlamıyla güçlendirmeden ağır karın egzersizleri yapamazsınız, yapmaya çalışırken omurganızı ciddi yaralayabilirsiniz. Bundan dolayı karın kaslarınız için ciddi yoğunluklu programlar yapmayı düşünüyorsanız, öncelikle sırt kaslarınızı güçlendirmenizi tavsiye ediyoruz.

#6 Sürekli Plank Yapmak

 
3. maddede belirttiğimiz; kendinizi rahat hissettiğiniz egzersizlerin faydasının olmaması veya az olma durumu plank için de geçerlidir. Merkez bölgeniz güçlü olabilir ve plank hareketini rahatlıkla yapıyor olabilirsiniz. Her gün dakikalarca plank yapıyor ama neden sonuç görmüyorum diyebilirsiniz. Bu durumda da daha önce bahsettiğimiz gibi karın kası yapmak için karın kaslarımızın zorlanmasını sağlamalıyız. Eğer yaptığınız egzersiz karın kaslarınızı zorlamıyorsa büyük bir ihtimalle faydası da olmayacaktır. Karın kaslarınız için başka bir egzersiz deneme vakti gelmiş demektir.
 
Bu yazımızda en yaygın yapılan hatalardan bahsettik. Başka yapılan hatalar yok mu? Tabi ki var! Ama biz size kurmanız gereken mantığın anahtarını vererek diğer yaptığınız hataların farkına da varmanızı istedik.
Bir de şunu unutmayın ki, hızlı giden değil istikrarlı giden hedefine ulaşır. Başınıza gelecek bir yaralanma veya fazla zorlanma sizi tamamen hedefinizden uzaklaştırabilir. Ondan dolayı antrenman programları yaparken profesyonel bir kişisel antrenöre danışmanızı öneririz.
 

Benzer Yazılar

Güncel Gelen Yorumlar 0 Adet

Haydi !
Bizimle bilgini paylaş / Soru sor

Yukarı