L-Karnitin Nedir, Ne İşe Yarar, Faydaları Nelerdir?

L-Karnitin Nedir, Ne İşe Yarar, Faydaları Nelerdir?

L-karnitin, insanların beyin, karaciğer ve böbreklerinde üretilen bir moleküldür. Vücuttaki yağların enerjiye dönüşümünü sağlar.
L-karnitin, kalp ve beyin fonksiyonu, kas hareketi ve çeşitli diğer vücut fonksiyonları için gereklidir. L-karnitin, vücut tarafından asetil-L-karnitin ve propiyonil-L-karnitin dönüştürülebilir. Ancak, bu diğer karnitinlerin faydalı olup olmadığı belirsizdir.
L-karnitin, doğal L-karnitin düzeyi düşük olan kişilerde L-karnitin düzeylerini artırmak için kullanılır. Bazı insanlar kalp ve kan damarı sorunları, şiddetli böbrek hastalığı ve çeşitli diğer rahatsızlıklar için L-karnitin alır, ancak bu iddiaları destekleyecek net bir bilimsel kanıt yoktur.

L-Karnitin Türleri Nelerdir?

 
Karnitin, birkaç farklı moleküle atıfta bulunan geniş bir isimdir. L-karnitin, vücutta ve çok sayıda takviyede bulunan daha yaygın bir karnitin türüdür. Diğer karnitin türleri şunları içerir:
Asetil L-karnitin: ALCAR olarak da bilinen bu tip metabolizmada görev alır. Sinir sisteminin korunmasına yardımcı olabilecek nöroprotektif niteliklere sahiptir.
D-karnitin: Bu, L-optik karnitinin izomeridir (ayna görüntüsü). Diğer karnitin türlerinin emilimini engelleyebileceğinden vücuda zararlıdır.
L-karnitin L-tartrat: Sporcular bir spor takviyesi olarak alabilirler. Araştırmaya göre, kas rahatsızlığını azaltmada ve iyileşmeyi teşvik etmede faydalı olabilir.
Propionil-L-karnitin: Bu türün antiromatizmal ve ağrı kesici özelliği vardır ve kalp sağlığına faydalı olabilir.

L-Karnitinin Faydaları

1-  L-KARNİTİN YAĞ YAKMANIZA YARDIMCI OLUR

 
Daha fazla L-karnitin tükettiğinizde vücudunuz yağ yakmada daha etkili olur. Bu sadece vücudunuzun depoladığı yağ miktarını azaltmakla kalmaz, aynı zamanda önemli organlarınızı çevreleyen ve yağlı karaciğer hastalığına ve diğer önemli sağlık sorunlarına yol açabilen viseral karın yağının azaltılmasına da yardımcı olur.

2-  ANTRENMAN SIRASINDA VE SONRASINDA DAHA FAZLA ENERJİ

 
Vücudunuzun yağ yakma yeteneği arttıkça, enerji seviyeniz de artar. L-karnitin, her aktivitede daha fazla yağ yakmanıza yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda daha iyi egzersizler ve daha aktif bir yaşam tarzı için size daha fazla enerji verir.

3-  L-KARNİTİN, KİLO VERMENİZE YARDIMCI OLMAK İÇİN METABOLİZMANIZI HIZLANDIRIR

 
Bu enerji artışını egzersiz programınıza dahil etmek, daha güçlü bir şekilde çalışmanıza ve dolayısıyla metabolizma hızınızı artırmanıza yardımcı olacaktır. Daha etkili bir metabolizma, dinlenirken bile daha fazla kalori yakabileceğiniz için kilo verme programınıza önemli ölçüde yardımcı olabilir.

4-   L-KARNİTİN HIZLI YENİLENMENİZİ SAĞLAR

 
L-karnitin, kaslarınızdaki laktik asit birikiminin azalmasına yardımcı olur. Yorucu bir antrenmandan sonra, kaslarda oluşan laktat birikimi rahatsızlık ve yorgunluk oluşmasına sebebiyet verir. L-karnitin, laktatın giderilmesine yardımcı olarak daha hızlı iyileşmenize ve kilo verme programınız için çok önemli olan yağ yakma faaliyetine geri dönmenize olanak tanır.

5-  L-KARNİTİN VÜCUDUN BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNE YARDIMCI OLUR

 
L-karnitin sadece vücudun bağışıklık sistemine yardımcı olmakla kalmaz. Mükemmel bir antioksidan görevi görür, aynı zamanda yağ yakma ve kilo vermeye de yardımcı olur. Bunun kilo verme planınızla nasıl bir ilgisi var? Basit: Kendinizi ne kadar iyi hissederseniz, spor kıyafetlerinizi giyme ve vücudunuzu çalıştırmaya başlama olasılığınız o kadar artar.
L-karnitini iyi bir diyet ve egzersiz planıyla birleştirmezseniz, yağ yakmanıza veya kilo vermenize yardımcı olmayacağını unutmamak çok önemlidir. Halihazırda sağlıklı bir rutin oluşturduysanız ancak bu kilo vermenize yardımcı olmuyorsa, L-karnitin lipotropik enjeksiyonları, yaptığınız antremanların etkinliğini artırmak için tam olarak ihtiyacınız olan şey olabilir.

L- Karnitin Hangi Besinlerde Bulunur?

 
L-karnitin et, tavuk, balık ve süt ürünlerinde en yüksek konsantrasyonlarda bulunurken, meyve, sebze ve tahıllarda düşük konsantrasyonlarda bulunur. Omnivor diyetler (hem et hem de bitkisel besin içeren) 70 kg'lık bir kişi için 23 ila 135 mg/gün L-karnitin verir, ancak saf vejetaryen diyetler (yalnızca bitkisel besin içeren) 70 kg'lık bir kişi için 1 mg/gün kadar az sağlayabilir. Yiyecekler L-karnitinin yüzde 54 ila 86'sını emerken, ağızdan alınan takviyeler yaklaşık yüzde 5 ila 25'ini (0.6-7 g/gün) emer.
 

Benzer Yazılar

Güncel Gelen Yorumlar 0 Adet

Haydi !
Bizimle bilgini paylaş / Soru sor

Yukarı