Protein Tozunu Ne Zaman Almalısınız? Ne Zaman Almak Daha Etkilidir ?

Protein Tozunu Ne Zaman Almalısınız? Ne Zaman Almak Daha Etkilidir ?

Hangi marka protein tozunu kullanırsanız kullanın, yanlış zamanda kullanırsanız alabileceğiniz en iyi etkiden mahrum kalırsınız. Protein tozunu yanlış zamanda tüketmek yerine tüm protein tozu kutunuzu çöpe bile atabilirsiniz!
Protein tozu spordan önce mi sonra mı?
Okurlarımız için hazırladığımız listede ne zaman, neden ve kullanım süresine göre etkisinden bahsedeceğiz. Protein tozunu günde kaç kez ve hangi saatlerde kullanmalıyım diyorsanız hemen bu makaleyi okumaya başlayın.
 
Aşağıda sıraladığımız zamanlar en önemliden daha az önemliye göre sırayla yazmaktadır.

Antrenmandan Hemen Sonra

 
Gün içerisinde protein tozu tüketmeniz gereken en önemli zaman, antrenmandan hemen sonra olan zaman dilimidir. Antrenmandan hemen sonra vücudunuzun yenilenmesi ve toparlanması için herhangi bir ham maddeye ihtiyacı vardır. Vücut için antrenmandan sonra gerekli besin verilmezse vücut katabolik yani yıkım durumuna geçer ve bu durum kas geliştirmek için hiç de iyi bir durum değildir. Kısacası vücudunuzun gücünü yeniden kazanması ve kas kütlesi oluşturması için yeterli proteini sağlamazsanız kas yapmak yerine kas azalması yaşarsınız.
Antrenmandan hemen sonra 25 ila 30 gram arasında protein tüketerek bu zararı önleyebilirsiniz.

Antrenmandan Bir Saat Sonra

 
Antrenmandan ortalama 1 saat sonra metabolizmanız sakinleşmeye ve normale dönmeye başlar. Bu süreçten sonra vücudunuz tekrar büyümeye açık hale gelir. Antrenmandan hemen sonra tükettiğiniz protein tozu vücutta emilir ve vücudunuz daha fazlasını ister. Bu zaman diliminde kullanacağınız protein tozu vücudunuzun onarımını hızlandıracaktır.
Bu süreçte 25-30 gram protein tozu tüketmeniz kas kütlenizi arttırmak için önerilir.

Sabah Uyanır Uyanmaz

 
Uyandıktan hemen sonra veya hemen sonra bir ölçek protein tozu alabilirsiniz. Uyuduğunuz süre boyunca vücudunuz ortalama 8 saat aç kalır ve hiçbir besin tüketmez. Sabah uyanır uyanmaz alacağınız bir ölçek protein tozu bu açlığı en verimli şekilde telafi etmenize olanak sağlar.
Protein tozu vücudumuz tarafından normal gıdalardan çok daha hızlı sindirilir, bu nedenle vücudunuz daha hızlı beslenir.
 
Bu protein yüklemesi metabolizmanızı hızlandırarak yağ yakmanıza yardımcı olur. Elbette onunla birlikte güzel bir kahvaltı yapın. Vücudumuzu sağlıklı bir şekilde beslememiz için besin değeri yüksek her besinden almamız gerekir. Bundan dolayı yalnızca protein tozu ile beslenmek vücudumuz açısından sağlıklı bir davranış değildir.

Akşam Yatmadan Hemen Önce

 
Uyuduğunuz süre boyunca vücudunuza sabaha kadar hiçbir besin giremeyeceğinden vücudunuz sabaha kadar aç kalacaktır. Vücudunuzun gece boyunca aç kalmaması için bir bardak süt ile bir ölçek protein tozu tüketebilirsiniz. Protein tozunu süt ile tüketmeniz emilimini yavaşlatacak ve gece boyunca vücudunuzun aç kalmasını önleyecektir.
Peynir altı suyu (Whey Protein) hızlı sindirilen bir proteindir, Kazein proteini ise yavaş sindirilen süt proteinidir. Gece boyunca vücudunuzun proteini yavaş yavaş vücudunuza alıp sabaha kadar aç kalmasını önlemek için Kazein proteini kullanabilir veya whey protein ile kazein proteini karıştırarak kullanabilirsiniz.

Öğünler Arasında Protein Tozu İçmek

 
İşinizden, hayat tarzınızdan veya olası bir değişiklikten dolayı iki öğününüz arasında çok vakit olacaksa bu iki öğün arasına bir ölçek protein tozu ile ara öğün ekleyebilirsiniz. Bu protein tozu öğünü, bir sonraki öğüne kadar vücudunuzun aç kalmasını önleyecek ve kas kaybının önüne geçecektir.

Yemeklerle Birlikte Protein Tozu Kullanmak

 
Öğünlerinizde eğer yaptığınız yemekler protein bakımından yetersiz kalıyorsa bu açığı protein tozu ile kapatabilirsiniz. Uzun veya ağır antrenmanlar yapıyorsanız ve öğününüzdeki yemekler protein açısından yetersiz kalıyorsa öğünlerinizle birlikte protein tozu içmek veya protein tozu ile yapılan yemeklere yönelmek öğünlerinizdeki protein miktarını arttırarak vücudunuzun kas çalışması ile birlikte isteyeceği protein tozunu sağlamanızda yardımcı olabilir.
 
Not : Yukarıda bahsettiğimiz protein tozunun kullanımı açısından en etkili zaman dilimleridir. Her bahsettiğimiz zaman diliminde protein tozu kullanmanız sağlığınız açısından zararlı olabilir. Protein gereksinimi yaptığınız antrenmanların yoğunluğuna ve sıklığına göre değişmektedir. Eğer yoğun antrenman yapmıyorsanız ve hareketsiz bir yaşam tarzınız varsa vücudunuzun bu kadar protein gereksinimi olmayacaktır. Vücudunuz için ideal almanız gereken protein miktarını kişisel antrenörünüze veya diyetisyeninize danışarak öğrenebilirsiniz.
 

Benzer Yazılar

Güncel Gelen Yorumlar 0 Adet

Haydi !
Bizimle bilgini paylaş / Soru sor

Yukarı