Spora Ara Verdikten Sonra Yapılacak  8 Haftalık Full Body Programı

Spora Ara Verdikten Sonra Yapılacak 8 Haftalık Full Body Programı

 
Spora verdiğiniz aranın ardından size kaybettiğiniz kasları hızla geri kazandıracak 3 günlük program ile geri dönüş harika olacak. Genel kondisyonunuzu ve dayanıklılığınızı da artıracak bu program her seviyeden sporcu için uygundur.
 
Amaç Genel Fitness
Egzersiz Tipi Bölünmüş
Seviye Yeni Başlayan
Toplam Süre 8 hafta
Haftalık Süre 3 gün
Antrenman Süresi 40-60 dakika
Gerekli Ekipman Vücut ağırlığı, Dambıl, Direnç bandı
Cinsiyet Erkek- Kadın
 
Bu yazıda iseniz spora bir süre ara verdiniz ve geri dönmeyi planlıyorsunuz. Bilmeniz gereken şu ki geri dönüşünüz hızlı ve keyifli olacak. Bunun sebebi kas hafızası konusu. Kas hafızası ile daha önce çekirdeklendiğiniz kaslarınızı normalin çok daha altında bir sürede geri kazanıp eski günlerinize kavuşmanız birkaç ay alacak.
 
Kas kazanımına dair sporlar bırakıldığında kaslar hacmini kaybettiğinden her ne kadar nankör görülsede aynı hızla geri kazanılabilir. Yapmanız gereken tek şey buna karar vermek ve aşağıdaki programı uygulamaya başlamak.
 
Haftada 3 gün süren bu programı 2 ay uygulamanızı tavsiye ediyoruz. Bu program yağ yakmaya yada kas kazanmaya yönelik değil, üzerinizdeki ölü toprağını atacağınız sizi hızla eski halinize döndürmeyi amaçlayan özel bir program.
 

Programda İhtiyaç Duyulacak Spor Ekipmanları

 
Dambıl: Dambıllar vücudunuzun her iki yanında ayrı ayrı çalışmanıza olanak tanıyan bunu yaparken de ağırlığı dengelemenizi sağlayan serbest ağırlıklardır. Bu programda yüksek miktarda ağırlığa ihtiyacınız olmayacak.
 
Direnç Bandı: Farklı direnç ağırlıklarına sahip olan bantlar bu program için daha iyi olacaktır. Direnç bantları kaslara istenen gerginliği ve uyarıyı veren en hafif ve taşıması kolay serbest ağırlıklarıdır.
 
Vücudunuz: Bu programda ağırlıkların yanı sıra vücut ağırlığını kullanarak yapılacak hareketlerde bulunuyor. Sadece vücut ağırlığınız ile vücudunuzun tüm bölgelerini çalışabilirsiniz.
 

Programın Uygulanması

 
Program 3’e ayrılmış durumda. Alt vücut, üst vücut ve tüm vücut olarak. Bu antrenmanları gün içinde istediğiniz bir saate yapabilirsiniz. Tek kural bunu yukarıdaki sıraya uyarak gerçekleştirmeniz. Örneğin Pazartesi, Çarşamba ve Cuma günü spor yapacaksanız şu şekilde olması gerekir.
 
- Pazartesi: Alt vücut
Salı: Dinlenme günü
- Çarşamba: Üst vücut
Perşembe: Dinlenme günü
- Cuma: Tüm Vücut
Cumartesi: Dinlenme günü
Pazar: Dinlenme günü
 
Programda yer alan alt ve üst vücut antrenmanlarında mümkün olan en kısa süre içinde 100 tekrarı yapmanız bekleniyor. 100 tekrarı bir seferde yapmak için çok hafif bir ağırlığı seçmeyin. Küçük dinlenmelerle (30 saniye) sizi zorlayacak bir ağırlıkla 100 tekrarı tamamlamaya çalışın.
 
Antrenmanda kullandığınız ağırlık durmadan 30 tekrar yapmanıza izin veriyorsa ağırlığınızı artırmalısınız. Bu antrenmanın amacı 100 tekrarı yaptığınız bir önceki süreden daha kısa süre içinde tamamlamak.
 
Her hareketin 100 tekrarını bitirdikten sonra 2 dakika dinlenin.
 
Tüm vücut programında 6 hareket yer alıyor. Bu bölümde hareketlerin her birinde beş dakika boyunca mümkün olan en fazla tekrarı hedefleyin.
 
Bu bölümde de beş dakika hiç durmadan tamamlamanız zor olduğundan ara ve kısa dinlenmeler yapabilirsiniz. Beş dakika tamamlandığında 2 dakika dinlenin.
 

1.Gün: Alt Vücut

 
Egzersiz Set Tekrar
Goblet Squat * 100
Dumbbell Lunge * 100
Banded Good Morning * 100
Lying Leg Raise * 100
Dumbbell Farmer’s Walk * 100
 

2.Gün: Üst Vücut

Egzersiz Set Tekrar
Dumbbell Floor Press * 100
Dumbbell Pullover * 100
Banded Lateral Raise * 100
Hammer Curl * 100
Close Grip Pushup * 100
 
 

3. Gün: Tüm Vücut

 
Egzersiz Set Tekrar
Goblet Squat AMRAP 5 Dakika
Dumbbell Lunge AMRAP 5 Dakika
Dumbbell Floor Press AMRAP 5 Dakika
Dumbbell Pullover AMRAP 5 Dakika
Hammer Curl AMRAP 5 Dakika
Lying Leg Raise AMRAP 5 Dakika

AMRAP = As Many Reps As Possible (verilen süre içerisinde maksimum sayıda tekrar yapmak)

Bu programdaki asıl amacınız daha fazla ağırlık kaldırmak, daha fazla tekrar yapmak ve verilen tekrar süresini en kısa sürede bitirmektir. Bu sebeple kaldırdığınız ağırlığı, 100 tekrarı bitirme sürenizi ve 5 dakika yaptığınız tekrar sayısını her gün not ederek kendinizi daha iyisi için zorlayın.
 

Benzer Yazılar

Güncel Gelen Yorumlar 0 Adet

Haydi !
Bizimle bilgini paylaş / Soru sor

Yukarı