Hamilelerin Spor Yapması Riskli mi? Hamilelikte Yapılabilecek Egzersizler

Hamilelerin Spor Yapması Riskli mi? Hamilelikte Yapılabilecek Egzersizler

Hamilelikte ilk 3 ay spor yapılır mı? Sağlıklıysanız ve normal hamilelik dönemi geçiriyor iseniz hamilelik sırasında yapılan egzersizlerin birçok açıdan sağlığınıza yararı vardır. Fakat egzersizlere başlamadan önce mutlaka doğum uzmanınıza danışmalı, doğum uzmanınızın izni ve kontrolü altında egzersizlerinize devam etmelisiniz. Riskli gebelik , düşük olasılığı olan anne adaylarının kesinlikle egzersizden kaçınılması gerekmektedir. 

Hamilelikte Egzersizin Faydaları Nelerdir?

 
Hamilelik döneminde yapılan düzenli egzersizler birçok fiziksel ve duygusal fayda sağlar. Fiziksel aktiviteler aynı zamanda hamilelik döneminizi rahat geçirmenize yardımcı olabilir ve kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayabilir.
 
Hamileliğiniz boyunca düzenli egzersiz yapmanın faydalarından bazıları şunlardır:
 
- Sırt ağrılarını azaltır,
- Kabızlığı hafifletir,
- Hamilelikte oluşan diyabet riskini azaltır,
- Hamilelik döneminde sağlıklı kilo alımına teşvik eder,
- Zinde kalmanızı sağlar , kalbinizi ve kan damarlarınızı güçlendirir,
- Bebeğiniz doğduktan sonra kolay kilo vermenize yardımcı olur,
- Ağırlık kontrolü,
- Doğum sonrası daha hızlı iyileşme sağlar.

Hamilelik Sırasında Ne Sıklıkla Egzersiz Yapmalıyım ?

 
Hamile kadınların her hafta en az 150 dakika orta yoğunlukta aerobik aktivite yapmaları idealdir. Aerobik aktivite,vücuda enerji kazandırmak için oksijen tüketerek yapılan egzersiz biçimidir. 150 dakikalık egzersiz çalışmanızı haftanın 5 günü 30 dakikalık antrenmanlarla veya her gün 10 dakikalık daha küçük antrenmanlara bölebilirsiniz.
 
Eğer daha önce spor geçmişiniz yok ise günde 5 dakikalık kısa antrenmanlar ile başlayarak , günde 30 dakika aktif kalacak şekilde antremanlarınıza her hafta 5 dakika ekleyebilirsiniz.
 
Hamilelikten önce aktif spor hayatınız var ise ; aynı spor programını uygulayabilmek için doktorunuzun onayını almalısınız.

Hamilelik Döneminde Yapılabilecek Güvenli Egzersizler Hangileridir?

 
Uzmanların hamile kadınlar için en güvenli bulduğu egzersizler :
 
- Yürüme : Tempolu yürüyüş kaslarınız ve eklemleriniz açısından tam bir vücut egzersizi sağlar.
 
- Yüzme ve Su Egzersizleri : Su egzersizleri ile vücudunuzdaki kasların çoğunu aktif kullanırsınız. Su ağırlığınızı dengeler böylece yaralanma, incinme ve kas gerginliğini önlersiniz.
 
- Sabit Bisiklet Sürme : Hamilelik döneminde vücudunuzun değişmesi denge problemi yaşamanıza sebep olabilir. Büyüyen göbeğiniz dengenizi etkeleyebileceğinden hamilelik döneminde normal bisiklet sürmek tehlikeli olabilir. Sabit bir bisiklet ile bisiklet sürmek güvenli ve sağlıklı egzersizleriniz arasında olabilir.
 
- Yoga ve Pilates : Yoga ve pilates stresi azaltır, esnekliğinizi arttırır, esnemeyi ve nefes kontrolünüzü sağlamanıza yardımcı olur. Hamile kadınlar için hamile yoga ve pilates dersleri mevcuttur. Bu dersler genellikle hamile kadınlarda değişen denge üzerine geliştirilmiş hareketlerden oluşmaktadır.
 
Tüm bu egzersizleri, bebeğiniz ve kendiniz için güvenli olması açısından deneyimli bir spor koçu eşliğinde ve doğum uzmanınızın onayı ile yapmalısınız.
 

Benzer Yazılar

Güncel Gelen Yorumlar 0 Adet

Haydi !
Bizimle bilgini paylaş / Soru sor

Yukarı