Tüm Zamanların En Etkili Karın Kası Egzersizleri

Tüm Zamanların En Etkili Karın Kası Egzersizleri

Bahar gelmesi ve yaz sezonunun yaklaşmasıyla birlikte artık birçok insan karın bölgesinde oluşan fazla kilolarından kurtulmak ve fit bir görünüme sahip olmak için karın kası egzersizleri arıyor.
 
Karın kası egzersizlerini konu alan bu makalemiz ile birlikte hayallerinizi süsleyen mükemmel ve sıkı görünümlü karın kaslarına en etkili ve kısa sürede ulaşarak yaza merhaba deyin.
 
Aşağıda yer alan 15 hareket yapabileceğiniz en iyi karın kası egzersizlerinden bazılarıdır. 
 
Etkili sonuç için uygulama talimatları: 
 
Listeden kendinize uygun üç egzersizi belirleyin. Seçtiğiniz egzersizleri 30 ila 60 saniye boyunca gerçekleştirin, ardından hemen bir sonraki hareketiniz ile devam edin. Üç antremanı da tamamladıktan sonra, 15 ila 30 saniye dinlenin, ardından üç ila beş tur egzersizleri tekrarlayın.

1. Çıkmaz (Deadbug)

 
Nasıl Yapılır: Sırt üstü yere uzanın. Bacaklarınızı 90 derece bükerek karnınıza doğru çekin, ellerinizi tavana doğru uzatın. Sağ bacağınızı topuğunuz yere değmeyecek şekilde paralel yere doğru uzatırken sol kolunuzu da geriye doğru yere değinceye denk uzatın.Daha sonra bunu sol bacağınız ve sağ kolunuz için değişimli olarak uygulayın. Bu hareket, bir tekrardan oluşmaktadır.

2. Tahta (Plank)

 
Nasıl Yapılır: Şınav pozisyonu alıp ellerinizin üzerinde ayak parmak uçlarınızdan destek alarak karın kaslarınızı sıkılı tutun ve 30 ila 60 saniye bekleyin, ardından bırakın. Bu hareket de bir tekrardan oluşmaktadır.

3. Yan Plank (Side Plank)

 
Nasıl Yapılır: Yere bir matın üzerine yan yatın. Sağ ayak ve sağ dirsekten destek alarak vücudunuzu sabit bir şekilde havada tutmaya çalışın. Sabit bir şekilde 30 ila 60 saniye bekleyin ardından bırakın.

4.Ters Mekik (Reverse Crunch)

 
Nasıl Yapılır: Kollarınız gövdenize bitişik şekilde sırtüstü uzanın. Dizlerinizi bükerek bacaklarınızı yere 90 derece olacak şekilde kaldırın. Dizleriniz göğsünüze hafifçe dokunana kadar bacaklarınızı kendinize doğru çekin. Bu esnada ayaklarınızın birbirine yapışık ve yere paralel olduğundan emin olun. Hareketi uygularken vücut merkezinizi kullanmadan kalçalarınız ve karın kaslarınızı sıkarak uygulayın.

5.Yandan Ayı Yürüyüşü (Lateral Bear Walk)

 
Nasıl Yapılır: Şınav pozisyonundaki gibi ellerinizi yere koyun ve omuz genişliğinde açın. Aynı zamanda ayaklarınızı da omuz genişliğinde açın ve dizleriniz yere temas etmesin. Ardından ellerinizi ve ayaklarınız üç adım boyunca sağa hareket ettirin daha sonra aynı şekilde üç adım boyunca sola hareket edin. Bu hareket bir tekrardan oluşmaktadır. 30 ila 60 saniye uygulamaya devam edin.

6. Oturarak Döndürme (Seated Rotation)

 
Nasıl Yapılır: Yere oturun ve karın kasları devreye girene kadar vücudunuzun üst kısmını arkaya doğru eğin. Dizlerinizi bükün ve bacaklarınızı 90 derece kaldırın. Kollarınızı bükün ve dirseklerinizi iki yana açarak ellerinizi kavrayın. Gövdenizi sabit tutarak gövdenizi sağ tarafa döndürün böylece sağ dirseğiniz mata değecektir. Sol dirseğiniz mata değene denk aynı hareketi sol tarafınız için gerçekleştirin. Bu hareket bir tekrardan oluşmaktadır.

7. Çapraz Mekik 

 
Nasıl Yapılır: Eller yanda bacaklar düz olacak şekilde sırtüstü yatarak başlayın. Sol dizinizi ve sağ dirseğinizi kalça seviyesinde bir araya getirin ve karın kaslarınız titremeye başlayana kadar birbirlerine doğru itin. 10 saniye bekleyin ardından taraf değiştirin. Bu hareket bir tekrardır.

8. V Yukarı (V-UP)

 
Nasıl Yapılır: Mat üzerine sırtüstü kollarınız yanda bacaklarınız düz olarak uzanın. Tek bir harekette üst gövdenizi, kollarınızı ve bacaklarınızı kaldırarak, kuyruk kemiğinizin üzerinde dengeye gelin ve vücudunuzla bir "V" şekli oluşturun. Ardından başlangıç pozisyonuna dönün. Bu hareket bir tekrardır.

9. Topuklara Dokunuş (Heel Taps)

 
Nasıl Yapılır: Sırtüstü yatış pozisyonunda dizleriniz bükük ayaklarınız yere sabit,kollarınız dirseklerinizden düz olacak şekilde pozisyon alın. Ardından gövdenizi yerden hafif kaldırarak sağ el parmaklarınızla sağ topuğunuza, sol el parmaklarınızla sol topuğunuza uzanın. Sağ ve sol tarafınız için hareketi devam ettirin. 

10. Çırpınan Tekme

 
Nasıl Yapılır: Bacaklarınız ve kollarınız düz olacak şekilde yere sırtüstü uzanın. Topuklarınızı yerden hafif kaldırın. Ardından ayaklarınızı yere değmeyecek şekilde aşağı yukarı hareket ettirin.
 
 
Bu karın kasları için etkili 10 egzersizi günlük rutinlerinize ekleyerek sıkı ve düz bir karına merhaba diyebilirsiniz. Tabi tüm bu egzersiz uygulamalarından hızlı ve etkili sonuç alabilmek için beslenme planınıza da önem vermelisiniz. 
 
Unutmayın ki sağlıklı yaşam rutinleri, egzersiz ve doğru beslenme alışkanlıkları ile birleştiğinde sizi istediğiniz mükemmel görünüme ulaştıracaktır.
 

Benzer Yazılar

Güncel Gelen Yorumlar 0 Adet

Haydi !
Bizimle bilgini paylaş / Soru sor

Yukarı