Etkisini 15 Günde Göreceğiniz Yağ Yakan Sağlıklı Yiyecekler (Yağ Yakan Besinler)

Etkisini 15 Günde Göreceğiniz Yağ Yakan Sağlıklı Yiyecekler (Yağ Yakan Besinler)

Yağları erimeye teşvik eden doğal yiyecek ve içeceklerden faydalanmak, hızlıca kilo vermenizi sağlayabilir. Antrenmanlarınıza ek olarak, uyguladığınız diyette bu metabolizma hızlandırıp yağ yakan besinlere yer verin ve şaşırtan sonuçları siz de görün!

Her Biri Sağlık Dolu, Yağ Yakan Besin Önerileri

Bazıları bir ara öğün olabilecek bazıları hazırladığınız sosların içine girebilecek olan bu besinler, yağ yakarken pek çok önemli besin değerini de almanızı sağlıyor.
 
Yoğurt
1 bardak tam yağlı yoğurt 230 kcal enerjiye sahip olmakta, ayrıca bu mucize besin D vitamini ve kalsiyum içeriğiyle vücudun karın yağları oluşturmasına neden olan kortizolü dengelemektedir. Öyle ki Tennessee Üniversitesi'ndeki araştırmacılar, günde 18 gram yağ oranı azaltılmış yoğurt yiyen kişilerin, yemeyenlere göre %22 daha fazla kilo ve %81 daha fazla karın yağı kaybettiğini bulmuştur.
İçerdiği probiyotikler sayesinde hem bağırsak sağlığını hem bağışıklığı destekleyen yoğurt, özellikle stres kaynaklı yeme alışkanlığı olanlara önerilen bir besindir. Bağırsağınızı bu faydalı bakterilerle dolu besinle desteklemek ve egzersiz sonrası yoğurdun kas yapıcı proteinlerinden faydalanıyor olmak her açıdan yağ kaybını destekleyecektir.
 
Kefir
Yoğurt gibi faydalı bakteriler sağlayan günlük ürünlerden biri olan kefir, probiyotiklerle dolu olması sayesinde şişkinlik hissini önlüyor ve sağlıklı şekilde düz bir karna sahip olmanızı destekliyor. Doğal proteinler açısından zengin bir besin olan kefir, kabızlık gibi sindirimi etkileyerek kilo almaya neden olabilen şikayetlerin de önüne geçiyor.
 
Elma sirkesi
Kan şekerini düşürme, açlık hissini erteleme, metabolizmanın önünde engel teşkil eden toksinlerden arındırma gibi etkilere sahip olan elma sirkesi, içeriğindeki asetik asit sayesinde vücutta yağ yakan proteinler üretilmesini destekler. Bioscience, Biotechnology, Biochemistry isimli bir derginin araştırmacılarının, 12 hafta boyunca elma sirkesi tüketen ve tüketmeyen kişiler arasında büyük ölçüde kilo ve vücut yağı kaybı farkı görmüş olması, bu bilgiyi destekler nitelikte.
 
Lahana Turşusu
Birçok evde doğal şekilde hazırlanan lahana turşusu en iyi fermente gıdalardan biri. Probiyotik içeren yiyeceklerden biri olan lahana turşusu, düşük kalorisi ve yüksek lif içeriğiyle salatalara veya yemeklere eşlik etmesi önerilen besinlerden sayılıyor.
 
Limon Suyu
Limon kabuğundaki antioksidanlardan biri olan D-limonenin, yağlı beslenmeye bağlı fazla kilo sorunu olanlarda metabolik bozuklukların giderilmesini sağlıyor. Araştırmalar gün içinde limonu salata sosu olarak kullanmanın veya içme suyuna eklemenin, ödem uzaklaştırmayı ve yağ yakma hızını desteklediğini gösteriyor.

Bu Meyvelerle Yağ Yakımını Destekleyin!

Kahvaltılardan taze meyve suları hazırlamaya kadar günün pek çok anında yararlanabileceğiniz bu meyveler, yağ yakımını ve metabolizmayı desteklediği gibi güçlü vitamin içerikleriyle de beslenmenizde geniş bir yer edinmeyi hak ediyorlar.
 
Greyfurt
Sağlıklı atıştırmalıklarla kilo verme süreci kadar bağışıklık sistemini de desteklemek isteyenler için düşük kalorili ancak besin değeri bakımından yoğunluklu bir besin olan greyfurt, oldukça idealdir. C vitamini ve beta-karoten gibi antioksidanlar açısından zengin bir meyve olan greyfurt, ayrıca porsiyon başına 3 gr. lif içerir.
Salatanıza bir dilim greyfurt eklemek, vücudunuzun yağ yakma yeteneğini anında ateşleyecek bir kibrit görevi görür. Metabolism dergisinde yayınlanan bir makaleye göre, 6 hafta boyunca beslenmelerine greyfurt eklemiş olan kişiler hiçbir değişiklik yapmadan 2,5 cm. incelme sağlamışlardır. Bu kemer sıkma etkisinin arkasında, yağların parçalanmasında rol alan adiponektin hormonunu uyaran fitokimyasalların olduğu düşünülmekte.
 
Çilek
Yağ yakarken iştahı da kontrol altına almak isteyenler için lif yüklü tatlı atıştırmalıklar olan çilekler harika bir seçenektir. Ayrıca çileklerin tabaktaki görüntüsü de görsel doygunluk hissini arttıracağı için uzun süren tokluğu destekleyecektir.
 
Kırmızı Orman Meyveleri
Ahududu, yaban mersini ve böğürtlen gibi orman meyveleri anti-enflamatuar antioksidanlarla dolu olmalarıyla bağışıklık sisteminizi desteklemekle kalmaz, metabolizmayı da harekete geçirirler. Bir porsiyonunda tam 4 gr. lif içermesiyle ve diğer meyvelere kıyasla son derece düşük şeker oranına sahip olmasıyla yaban mersinini veya yüksek lif içeriğiyle yulaf ezmesi gibi kahvaltılıkları zenginleştirmesi nedeniyle ahududuyu beslenmenize daha sık dahil edebilirsiniz.
 
Kırmızı Erik
Meyvelere kırmızı rengini veren maddelerden olan flavonoidler, yağ depolayan genlerin hareketini sakinleştiriyor, böylece yeni kiloların alınmasının önüne geçiyor. Kırmızı erik de bu bileşiklerden zengin bir meyve olarak hücrelerinizin depolayacağı yağ miktarını sınırlamada etkili olabiliyor.

Yağ Yakmak İçin En İyi Yardımcınız Sebzeler

Marul gibi yapraklı yeşillikler bol miktarda su içermesiyle düşük kalorili ve doyurucu bir seçenek olurken, içerdiği yüksek vitamin ve minerallerle sağlıklı şekilde kilo verilmesini destekliyor. Bunun yanı sıra yine lif değeri yüksek diğer sebzelere de yönelmek yağ yakma sürecini olumlu etkiliyor.
 
Kuşkonmaz
Bir porsiyonunda 2,8 gram lif ve yalnızca 27 kalori enerji bulunan kuşkonmaz, aynı miktarda tam 3 gr. protein bulundurmasıyla şaşırtıyor. Lif içeriği sayesinde metabolizmayı ve sindirimi destekleyen kuşkonmazın ödem uzaklaştırma konusunda da başarılı olduğu düşünülüyor.
 
Ispanak
A vitamini, demir ve folat gibi enerji artırıcı besin yapıtaşlarına sahip bir yeşil yapraklı ailesi üyesi olan ıspanak, ayrıca içerdiği thylakoids adlı bileşikle iştahın azalmasını sağlıyor. Bu sayede alınan kalori azalırken vücudun yağ yakmaya eğilimi de artış gösteriyor.
 
Soğuk Patates
Patates doyuruculuğu ile ön plana çıkan ancak kilo vermek isteyenler tarafından soğutulmuş şekilde tüketilmesi önemli olan bir besin. Soğutma işlemi yumru köklere sahip sebzelerin bağırsaklarınızda parçalanma sırasında daha az nişasta açığa çıkmasını sağlıyor, yağ yakıcı bir madde olan bütirat üretilmesini ve açlık hissinin geciktirilmesini sağlıyor. Diyetlerinizden patatesi çıkarmak yerine sade haşlanmış patatesleri soğutarak salata hazırlamanız cazip bir fikir halini alıyor.
 
Karnabahar
Turpgillerden biri olan karnabahar ‘’ termojenik’’ yani vücudun sindirmek için daha fazla kalori yakmak zorunda olduğu besinlerden biri. Yağ yakımını arttırmak için karnabahara diyetinizde daha çok yer vermeniz, sindirim esnasında vücudun daha çok çalışmak ve kalori harcamak durumunda kalacağını gösteriyor.
 
Domates 
Domates yağ depolamayı arttıran zararlı bileşikleri temizleyen beta-karoten ve likopen isimli iki güçlü antioksidan bakımından bir hayli zengindir. Journal of Nutrition tarafından yayınlanan bir çalışma, diyette daha çok domates tüketmenin daha ince bir bele ve daha az göbek yağına sahip olmayı desteklediğini gösterirken, Cornell Üniversitesi araştırmacıları ise kurutularak su kaybeden domateslerin çiğ domatesten daha fazla antioksidan içerdiğini belirtmekte, haliyle salata ve yemeklere kuru domates eklemek iyi bir yağ yakma seçeneği olmaktadır.
 
Soğan ve Sarımsak
Yemeklere aroma katmak için sıkça kullanılan soğan ve sarımsak, içerdiği prebiyotiklerle yağ yakma mücadelesinde oldukça iyi yardımcılar olarak biliniyor. Ayrıca sarımsağa keskin kokusunu veren allisin adlı bileşiğin Japonya’da gerçekleştirilen bir çalışmada yüksek yağlı beslenenlerin kilo almasını engellediğini görülmüş durumda.

Yağ Yakan Değerli Protein Kaynakları

Yumurta, yağsız süt gibi hayvansal yan ürünleri tüketmenin proteini destekleyerek yağ oranını azaltmada etkili olduğu biliniyor. Bunun haricinde kırmızı ve beyaz etlerin bazı kısımları da düşük yağ ve yüksek protein vaadini tam anlamıyla yerine getiriyor.
 
Tavuk ve Hindi Eti
Yüksek protein ve düşük yağ oranlarıyla iştahı kontrol altına alan etlerden hindir ve tavuk etleri triptofan isimli bir öncül madde içeriyor. Bu madde ruh halini dengeleyerek ‘’duygusal açlık’’ sorununun önüne geçebiliyor ve daha az porsiyonla daha rahat doyan kişilerde gün içinde kalori ve yağ yakımı desteklenmiş oluyor.
 
Ton Balığı
Karın bölgesi yağlarını eritme üzerinde etkili olabilen ton balığı, özellikle yağsız olanları tüketildiğinde omega-3 yağ asidi içermesiyle bel – kalça oranının düşürülmesini destekliyor.

Yağ Yakmaya Yardımcı Tahıl ve Kuruyemişler

Yulaf Ezmesi
Ekmek ve beyaz pirinç gibi işlenmiş beyaz karbonhidratlardan uzak durarak işlenmemiş ve bol lifli tahıl kaynaklarına yönelmek metabolizma, sindirim ve yağ yakma desteği konusunda etkili bir yöntemdir. Uzun süreli tokluk hissi veren yulaf ezmesi ise işlenmemiş ve lifli karbonhidratların en iyi örneklerinden biridir.
 
Bulgur
Yine lif içeriğiyle ön plana çıkan besinlerden biri olan bulgur, salata ve yemeklere az miktarda eklendiği takdirde günlük lif ihtiyacını karşılamaya yardımcı olarak kan basıncını düşürmeye ve vücudun insülin yanıtını iyileştirmeye, dolaylı olarak metabolik faaliyetlerle kalori harcanmasına destek oluyor.
 
Badem
Vücut tarafından yağların emilmesini sınırlayan bileşikler içermesiyle egzersiz öncesinde tüketildiği takdirde göbek ve bacak yağında azalma sağlayabilen badem, L-arginin amino asidi bakımından zengin olmasıyla daha fazla yağ yakmanıza yardımcı oluyor.
 
Ceviz 
Tekli doymamış yağlar açısından zengin olan ceviz kalp açısından sağlıklı bir atıştırmalıktır. Ara öğünlerde ideal miktarda ceviz tüketmek, bir sonraki öğünde daha az yemeye ihtiyaç duymanızı sağlayabilir.

Yağ Yakmada En Etkili Baharatlar

Verdikleri aromalarla yemekleri daha doyurucu ve tatmin edici kılan, böylece iştahı kontrol altına alan baharatlar, içeriklerindeki özel bileşenlerle de yağ yakmayı destekleyebiliyor.
 
Acı Kırmızı Biber
Kırmızı bibere acı tadını veren madde yani kapsaisin, vücudun yiyecekleri enerjiye dönüştürme kabiliyetini arttırıyor, özellikle karın bölgesindeki yağların kaybını hızlandırıyor. Kanadalı araştırmacılar tarafından yapılan bir çalışmaya göre doğal iştah kesici etkisi gösteren acı kırmızı biber yiyenler, bir sonraki öğünde 200 kaloriye kadar daha az tüketme ihtiyacı duyuyor.
 
Tarçın ve Kakule
Eklendiği takdirde yemeği daha tatlı bir aromayla canlandırdığı için şeker ve tatlı yeme isteğini dizginleyen tarçın ve kakule tipi baharatların, Lose It görevlisi RD Kelli McGrane tarafından yapılan bir çalışmada kan şekeri düzeylerini dengelediği, insülin duyarlılığını artırdığı ve daha da önemlisi karın bölgesinde yağ birikimini azalttığı görülüyor.

Yağlar Düşmanınız Değildir, İşte Kilo Verdiren Yağlar!

Bitkisel kaynaklı ve organik yağların bazıları vücudun kendi yağ yakma hızını olumlu yönde etkilerken, diyetlerde sağlıklı yağlara ideal oranda yer açmak kilo verme üzerinde etkileyici faydalar gösterebiliyor.
 
Zeytinyağı
Akdeniz diyetlerinin olmazsa olmazlarından zeytinyağı, yemekler veya salatalar içerisine bir kaşık gibi az miktarda eklendiğinde dahi, tekli doymamış yağlarla dolu olması sayesinde uzun süre tokluk hissi oluşturuyor. Ayrıca vücut sistemleri üzerindeki tatmin edici faydalarıyla da metabolizmayı dolaylı yoldan düzenleyen zeytinyağını hafif yemekler hazırlamada kullanmak için pek çok nedenimiz bulunuyor.
 
Hindistan Cevizi Yağı
Hindistan cevizi yağı %90 oranında bitkisel doymuş yağ içeriyor ve bunların sindirildiklerinde ortaya çıkardığı keton bileşenlerinin iştah kesici etkiye sahip olabileceği belirtiliyor. Ayrıca Hindistan cevizi yağının sindirilmesi için vücudun daha çok enerji ihtiyacının olması, depolanan yağların yakılmasına neden olabiliyor.

Düzenli Olarak Tüketildiğinde Kilo Verdiren İçecekler

Besinler dendiği zaman yalnızca katı gıdaları düşünmek, her biri farklı şekilde metabolizmayı destekleyen içecek türlerine haksızlık olur. Bazı içecekleri gün içinde ara öğünlerinizde düzenli şekilde tüketmeniz, vücudun yağ yakmaya olan yönelimini arttırmada bir hayli etkili olabiliyor.
 
Yeşil Çay
Uzak Doğu’nun iksiri denen ve 0 kalori olan yeşil çay, doğru şekilde demlendiği ve yeterli miktarda tüketildiğinde içerdiği yüksek antioksidanlarla vücudun yağ yakma kabiliyetini ve metabolik fonksiyonları desteklemekle kalmıyor, gün içinde daha enerjik hissederek antrenmanlardaki performansınızı da optimize edebiliyor.
 
Oolong Çayı
İçerdiği kafein ve kateşin kombinasyonu sayesinde kalori yakımını günde ortalama 102 kalori arttıran oolong çayı, diğer yararlı sağlık etkileri haricinde yağ kaybını artırabilmekte, yeşil çayın iki katı kadar kalori yakımını arttırdığı için iki ürünün dönüşümlü olarak tüketilmesi önerilmektedir.
 
Kahve
Dünya genelindeki en popüler içeceklerden biri olan kahve zihinsel odaklanmanın yanı sıra fiziksel performansı da arttırıyor, böylece spor rutininde verimliliği ve zindeliği destekleyen bir yardımcı olarak karşımıza çıkıyor. İçerdiği yüksek kafein oranıyla kalori yakmanıza yardımcı olan kahvenin 9 kişiyi kapsayan bir çalışmada egzersiz süresini %17 uzattığını ve aynı hareketlerle 2 kat daha fazla yağ yakılmasını sağladığı görülmüş durumda. Tüketilen miktara ve bireysel tepkilere bağlı olarak ideal miktarı değişkenlik gösterse de süt veya şeker kullanmadan tüketilen kahvenin iyi bir metabolizma dostu olduğu biliniyor.
 
Son olarak, bahsedilmiş olan tüm besinler yalnızca içerikleri ve etkileri hakkında genel bilgi vermek üzere düzenlenmiş olup, bu besinlerin size uygunluğu ve ne kadar tüketilmesi gerektiği konusunda uzman görüşü almanız ve yağ yakmak için size özel olarak oluşturulmuş bir beslenme programı tercih etmeniz gerektiğini hatırlatmak isteriz.
 

Benzer Yazılar

Güncel Gelen Yorumlar 0 Adet

Haydi !
Bizimle bilgini paylaş / Soru sor

Yukarı